MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Prvý OLED od Sony

Displej novej Xperie XZ3 je jednou z najväčších noviniek oproti starším modelom. Tie ponúkajú LCD panely, novinka prešla na P-OLED displej. Tešiť sa tak môžeme na výbornú čiernu, keďže panel dokáže čierne pixely úplne vypnúť. Tým sa samozrejme šetrí aj energia v batérii. Displej Sony Xperie XZ3 ponúka uhlopriečku 6″, na ktorej sa rozprestiera QHD+ rozlíšenie. To je taktiež v Sony smartfónoch použité po prvýkrát. Navyše, displej je po stranách ohnutý, podobne, ako je to v prípade vlajkových lodí od Samsungu. To je ďalšia novinka, ktorá je v smartfónoch od Sony použitá prvýkrát. Na displeji sa taktiež nachádza krycie sklíčko Gorilla Glass, konkrétne jeho 5. generácia.

Kvalita zobrazenia je vynikajúca. Jedná sa určite o jeden z najlepších displejov vôbec. Farby sú kontrastné, sýte a veľmi pekné. Čitateľnosť na priamom slnku je výborná, rovnako sú na tom jeho pozorovacie uhly. Je úplne jedno, z akého uhlu sa na displej pozeráte, farby sa nezlievajú a ani nemajú tendenciu prechádzať do zvláštnych odtieňov. Kvalita zobrazenia je perfektná. Zaoblené boky mu ešte dodávajú na exkluzivite a je jednoducho radosťou na displej pozerať. Zaoblenie so sebou však prináša aj tú horšiu stránku. Je to síce efektné, no nie až tak efektívne. Musíte sa pripraviť na nečakané odrazy svetla. Čítanie textu nemusí byť práve najpohodlnejšie, keďže vám displej po stranách “uteká”. Rovnako aj na písanie sme si museli chvíľu zvyknúť, no dá sa to. Otázkou je, že či dáte prednosť exkluzivite pred používateľským zážitkom. Nám sa takýto zahnutý displej jednoznačne páči.

Automatická regulácia jasu displeja funguje bez problémov. Senzor spolu so softvérom odvádzajú dobrú prácu a jas je vždy vyvážený, nebije do očí a pri silnejšom osvetlení zase na displej bez problémov vidíte. V prípade, že by vám automatika nevyhovovala, jas si môžete nastavovať aj ručne. V nastaveniach displeja si viete upraviť aj dĺžku jeho podsvietenia, ktorá môže byť v intervaloch od 15 sekúnd až do 10 minút. Taktiež si môžete prispôsobiť veľkosť písma.

Ak by vám nevyhovovalo farebné podanie inak nádherného a kvalitného displeja, žiadny problém. Môžete si ho nastaviť presne podľa seba. V záložke s názvom farebná škála a kontrast máte na výber z troch režimov. Profesionálny, štandardný a režim superjasných obrázkov. My sme nastavenie nechali na štandardnom. Ďalej si môžete upraviť vyváženie bielej farby a tým ešte lepšie doladiť farebné podanie displeja. Na výber máte z troch prednastavených režimov, prípadne si môžete vytvoriť vlastný.

Keďže displej je OLED, nechýba tu ani always on režim. Ten môže byť vždy zapnutý, prípadne si môžete nastaviť inteligentné zapnutie alebo jeho aktiváciu pri nadvihnutí zariadenia. Tento režim vám dokáže na zhasnutom displeji ukázať aktuálny čas, informácie o nasledujúcom budíku, zmeškané hovory či iné upozornenia.

Veľkou novinkou je takzvaný bočný snímač s názvom Side Sense. Ten spoločnosť Sony už odprezentovala počas predstavenia zariadenia, teraz sme sa naň pozreli bližšie. Je to vlastne funkcia, ktorá je podobná Edge Sense od HTC. Funguje to tak, že poklepaním po jednej či druhej strane v oblasti jeho zahnutia vyvoláte ponuku aplikácií. Tú si môžete nastaviť podľa seba. Dostanete tak rýchly prístup k vami najpoužívanejším aplikáciám, ku ktorým sa dostanete jednoduchým poklepaním. To ale nie je všetko. Potiahnutie prsta po jednej zo strán slúži ako krok späť v navigácii. Nastaviť si môžete citlivosť tohto snímača, rovnako aj aplikácie, v ktorých bude táto funkcia vypnutá. Takéto riešenie je rozhodne zaujímavé, no nám sa stávalo, že ponuku sme vyvolali nechtiac. Kvôli tomu zostala táto funkcia vypnutá.

Výkon a pamäť: Pod kapotou len to najlepšie

Použitie iného ako najvýkonnejšieho procesora vo vlajkovej lodi by bolo sklamaním. To sa v tomto prípade nekoná. Vo vnútri Xperie XZ3 pracuje osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845. Ten si hravo poradí aj s tými najnáročnejšími úlohami. Nerobí mu problém multitasking, pri bežnej práci so smartfónom sa ani nezadýcha. Aj náročné hry zvláda bravúrne. V Obchode Play neexistuje hra či aplikácia, s ktorou by si Sony Xperia XZ3 neporadila. Všetky hry bežia na maximálnych detailoch a grafike bez sekania či trhania. Ak hľadáte ultimátne herné zariadenie, Sony Xperia XZ3 by mohla byť tou správnou voľbou. Ani pri náročných činnostiach sme nezaznamenali žiadny problém s prehrievaním či neúnosne vysokou teplotou zariadenia. Každodenné používanie tohto zariadenia nás stále viac a viac presviedča, že výkonu je naozaj doslova na rozdávanie. Neváhali sme a vyskúšali sme aj pár zaujímavých a náročných hier. Asphalt 9 bežal bez najmenších problémov, rovnako ako aj PUBG, pričom grafika bola nastavená na maximum.

V oblasti pamäte by sme predsalen nejaké rezervy našli. Smartfón sa na našom trhu predáva so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Táto veľkosť úložiska je v dnešnej dobe štandardom aj v prípade vlajkových lodí (aj keď nájdeme modely už aj s 512 GB úložiskom), no 4 GB RAM dnes už obsahujú aj zariadenia s cenou do 200 €. Aspoň 6 GB operačnej pamäte by smartfónu určite pristalo viac. 6 GB variant síce existuje, no u nás sa predávať nebude. Na druhú stranu musíme povedať, že nedostatok RAM sme počas testovania nepocítili. Ani raz. Všetko vždy bežalo rovnako rýchlo, bez ohľadu na to, koľko aplikácií bolo spustených na pozadí. Vnútorné úložisko je možné ďalej rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD, no pripravte sa na to, že v tomto prípade prídete o jeden slot na SIM kartu. Maximálna kapacita vloženej microSD karty je až 512 GB. Pri jej vkladaní a vyberaní však narazíme na jeden problém. Pri každom vytiahnutí slotu, do ktorého sa vkladá, sa telefón reštartuje. Naozaj nechápeme použitie tohto riešenia, no neprekvapuje nás to, pretože Sony to takto robí odjakživa.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+