MojAndroid

Xperia XZ3 od Sony je vlajková loď v pravom slova zmysle. Okrem výbornej výbavy a nekompromisného výkonu sa na vlajkové lode kladú aj iné požiadavky. Jednou z najdôležitejších je kvalita fotoaparátu. A v tomto smere novinka rozhodne nesklame. Sony však nejde cestou davu a neponúka dva či tri objektívy. Xperia XZ3 je dôkazom, že na kvalitné fotografie stačí aj jeden objektív.

Objektív fotoaparátu sa nachádza na zadnej strane zariadenia nad skenerom odtlačkov prstov. Oceňujeme, že tieto dva prvky sú od seba dostatočne vzdialené, a tak nehrozí, že namiesto skeneru položíte prst na fotoaparát. Tým odpadá nutnosť jeho neustáleho čistenia. Fotoaparát dokáže vyprodukovať fotografie s maximálnym rozlíšením 19 megapixelov. Toto rozlíšenie je dostupné pri pomere strán 4:3. Pokiaľ zvolíte iný pomer strán, rozlíšenie sa zníži. Xperia XZ3 dokáže fotografovať aj v širokouhlejšom pomere 16:9, pričom v tomto prípade máte k dispozícii rozlíšenie 17 Mpix. Fotoaparát rýchlo spustíte podržaním dvojpolohovej hardvérovej spúšte. Sony si však pripravilo aj novinku. Pri vytiahnutí z vrecka a naklonení do horizontálnej polohy pri vypnutom displeji sa dokáže fotoaparát spustiť automaticky.

Aplikácia fotoaparátu

Aplikácia, ktorá fotoaparát ovláda, sa nám veľmi páči. Je výborne optimalizovaná, rýchla a aj prehľadná. Na ľavej strane displeja máte rýchly prístup k nastaveniam, prepínaniu medzi predným a zadným fotoaparátom či pomeru strán a blesku. Pravá strana už tradične obsahuje tlačidlo spúšte fotoaparátu, no my sme radšej používali hardvérové tlačidlo, ktoré je naozaj návykové. Vľavo od spúšte nájdeme ešte rýchly prepínač medzi fotoaparátom a videom. Pod tlačidlom sa zase nachádza skratka k režimom. Tu máte na výber panorámu, Google Lens (ten už nemusíme predstavovať), kreatívny efekt či spomalený záber. Fotoaparát dokáže automaticky zistiť scénu a tomu prispôsobiť nastavenia. Ak patríte medzi pokročilejších fotografov, určite oceníte profesionálny režim. V ňom si môžete nastaviť vyváženie bielej, expozíciu, ISO, rýchlosť uzávierky či manuálne zaostriť.

Kvalita fotografií

Poďme ale k tomu najdôležitejšiemu a tým je jednoznačne kvalita fotografií. V dobrých svetelných podmienkach sa môžete tešiť na veľmi pekné výsledky, ktoré sa môžu smelo rovnať s tými najlepšími. Fotografie sú pekne ostré, páčilo sa nám farebné podanie, ktoré je naozaj reálne a patrí medzi to najlepšie, čo môžeme v smartfóne vidieť. Detailov je dostatok, textúry sa nezlievajú ani na okrajoch fotografií. Skrátka, fotografovanie s novou Xperiou XZ3 v dobrom osvetlení je radosťou.

Slabé svetlo

Tu v prvom rade spomenieme clonové číslo, ktoré má hodnotu f/2.0. Áno, existujú smartfóny, ktoré ho majú nižšie a dokážu zachytiť viac svetla, no nočné fotografie nie sú len o schopnosti svetlo zachytiť. V prípade Xperie XZ3 oceňujeme podanie farieb, ktoré patrí medzi najlepšie v zhoršených svetelných podmienkach. Fotoaparátu by ešte pomohla optická stabilizácia obrazu, no ani tá elektronická, ktorá prítomná je, neodvádza vôbec zlú prácu. Ostrosť fotografií je dostatočná, musíte počítať aj s nejakým tým šumom. To však pri každom smartfóne.

Rozmazanie pozadia

Tu znovu vyzdvihujeme farebné podanie. Fotoaparát dokáže celkom dobre rozoznať objekt, na ktorý má byť zaostrené od ostatných. Nie vždy sa mu to však podarí na prvýkrát, v tomto prípade vás na to upozorní. Rozmazanie pozadia je vcelku efektné. Môžete si ho dokonca upraviť. Nemyslíme jeho intenzitu, ale rozmazanie môže byť pokojne horizontálne či vertikálne. Viac však uvidíte na fotografiách priložených nižšie.

Predný fotoaparát

Selfie-fotoaparát novej Xperie XZ3 ponúka rozlíšenie 19 Mpix a ako jeden z mála dokáže aj zaostrovať. To sa určite môže hodiť. Výsledky z neho sa nám veľmi páčili. Veľmi dobre zvláda aj rozmazanie pozadia, za čo určite vďačí práve automatickému zaostrovaniu.

Xperia XZ3 od Sony je na tom v oblasti fotoaparátov naozaj veľmi dobre. Je jasným dôkazom toho, že na vytvorenie kvalitných fotografií nepotrebujete viac objektívov. Či už vpredu alebo vzadu. Páčili sa nám fotografie cez deň, no ani tie nočné nie sú vôbec na zahodenie. Vyzdvihujeme aj verné farebné podanie v akýchkoľvek podmienkach.

Náš tip
Sony Xperia XZ3: cena a dostupnosť na Slovensku

Tento článok vznikol v spolupráci so Sony.

Ďalšie články zo seriálu 5 dní s Xperiou XZ3 od Sony:

24.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+