MojAndroid

Sony nejde v oblasti fotoaparátu s trendami a stále sa drží jedného hlavného fotoaparátu na zadnej strane. Ten v modeli XZ3 disponuje rozlíšením 19 megapixelov a svetelnosťou f/2.0. Nie je to nijak extra hodnota, no to stále nemusí hovoriť o výslednej kvalite fotografií za zhoršených svetelných podmienok. Nájdeme tu rýchle PDAF zaostrovanie a nechýba elektronická stabilizácia obrazu. Ako sme už u Sony zvyknutí, tá optická k dispozícii nie je. Maximálne rozlíšenie fotografií pri pomere strán 4:3 je 19 megapixelov, pokiaľ si zvolíte širokouhlejší pomer 16:9, budete si musieť vystačiť so 17 megapixelmi. Fotografovať môžete aj v pomere strán 1:1, pričom v tomto prípade bude maximálne rozlíšenie 14 megapixelov. Fotoaparát môžete rýchlo zapnúť dvojitým stlačením tlačidla napájania, stačí to nastaviť v nastaveniach.

Jednoduchá a prehľadná aplikácia

Aplikácia fotoaparátu je spracovaná výborne. Všetko je rýchle a prehľadné, takto to má vyzerať. Na ľavej strane displeja máte rýchly prístup k nastaveniam, prepínaniu medzi predným a zadným fotoaparátom či pomeru strán a blesku. Pravá strana už tradične obsahuje tlačidlo spúšte fotoaprátu, no my sme radšej používali hardvérové tlačidlo, ktoré je naozaj návykové. Vľavo od spúšte nájdeme ešte rýchly prepínač medzi fotoaparátom a videom.

Pod tlačidlom sa zase nachádza skratka k režimom. Tu máte na výber panorámu, Google Lens (ten už nemusíme predstavovať), kreatívny eekt či spomalený záber. Fotoaprát dokáže automaticky zistiť scénu a tomu prispôsobiť nastavenia. Ak patríte medzi pokročilejších fotografov, určite oceníte profesionálny režim. V ňom si môžete nastaviť vyváženie bielej, expozíciu, ISO, rýchlosť uzávierky či manuálne zaostriť. Rýchlosť aplikácie sme v prípade modelov XZ2 a XZ2 Premium kritizovali, tu ide všetko absolútne bez problémov. Sony  vypočulo naše želanie ohľadom optimalizácie aplikácie.

Výborné farebné podanie

Výsledné fotografie patria určite medzi to lepšie, ich kvalita je veľmi dobrá. Ponúkajú naozaj veľmi pekné a reálne farby a dostatočnú ostrosť. Na úplne najlepšie fotomobily to ešte stále nie je, no je vidieť obrovský posun vpred, čo sa týka kvality fotografií v prípade smartfónov od Sony. V prípade ideálnych svetelných podmienok dokážete urobiť naozaj vynikajúce zábery, ktoré sa môžu smelo rovnať s tými úplne najlepšími. Clona na úrovni f/2.0 dáva tušiť, že v slabšom svetle to až také ružové nebude, no Xperia aj v tomto smere prekvapila. Fotografie síce nezachytia toľko svetla, čo najlepšie smartfóny v tejto oblasti, no na druhú stranu sa môžete tešiť na celkom ostré fotografie s dobrým farebným podaním. Teší nás aj nižšia miera šumu.

Ukážkové fotografie

Sony Xperia XZ3 ponúka samozrejme aj portrétový režim. Z jeho používania máme trochu zmiešané pocity. Niekedy sa podarí naozaj pekná fotografia, inokedy zase nedokáže dobre rozlíšiť objekty, ktoré majú byť zaostrené a ktoré nie. Efekt rozostrenia si môžete aj dodatočne upraviť. Nielen že ho môžete zvýrazniť, ale Xperia XZ3 ponúka aj jeho úpravu v podobe horizontálneho alebo vertikálneho rozmazania. Pri použití jednej z týchto možností získate efekt, ktorý len tak ľahko na inom smartfóne neuvidíte. Za toto dávame Sony jednoznačne palec hore. Niekedy sa však rozmazanie nepodarí vôbec, telefón jednoducho napíše, že rozmazanie pozadia sa nepodarilo.

Selfie fotoaparát ponúka rozlíšenie 13 megapixelov a clonu f/1.9. Rovnako je tu prítomné aj automatické zaostrovanie, ktoré rozhodne nie je v smartfónoch štandardom. Fotografie z predného fotoaparátu sú veľmi pekné a patria určite medzi tie lepšie. Rovnako je na tom aj režim rozmazania  pozadia, ktorý patrí medzi tie podarenejšie.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami, zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok. Nie ste majiteľom Sony Xperie XZ3? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi

Náš tip
Ako fotí Sony Xperia XZ2? | FOTOmánia
21.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+