MojAndroid

Po recenzii Sony Xperie XZ2 tu máme jeho väčšieho bračeka, ktorý dostal označenie Premium. Je to hlavne kvôli tomu, že ponúka displej s ohromným 4K rozlíšením. Okrem neho si môžeme všimnúť aj dva fotoaparáty na zadnej strane a, samozrejme, podstatne vyššiu hmotnosť a robustnosť zariadenia. Zmien je na prvý pohľad možno viac, ako by sa mohlo zdať, takže sa pustíme do recenzie.

Konštrukcia a dizajn: Veľký, hrubý a ťažký

Už po vybalení z krabice je jasné, že sa jedná o naozaj robustné zariadenie. V ruke je jeho 236 gramov naozaj cítiť. Oproti Xperii XZ2 je Premium vyšší, širší, hrubší a, samozrejme, ťažší. Jeho rozmery sú 158 x 80 x 11.9 mm. Na veľké zariadenia sme si už zvykli, no hrúbka takmer 12 mm sa už v dnešnej dobe naozaj nenosí. Na druhú stranu, vyššia hrúbka pomôže pri držaní, prekážať zase môže nadštandardná hmotnosť. Na to, aké veľké zariadenie je, sa v ruke drží celkom dobre a máte aj ako-takú istotu. Môže za to hlavne ohnutie zadnej strany, podobne, ako sme mohli vidieť pri modeli XZ2.

Dizajnovo nás XZ2 Premium nijako neprekvapila. Musíme však povedať, že oproti modelu XZ2 vyzerá trochu neohrabane. Hlavne displej, ktorý má pomer strán 16:9 v roku 2018 vo vlajkových modeloch už asi nenájdeme. Rámčeky nad ním a pod ním sú väčšie, ako by sme si priali. Nad displejom sa nachádzajú všetky potrebné senzory, predný fotoaparát a reproduktor. Ďalší reproduktor nájdeme na spodnej strane pod displejom, na ktorej si ešte našlo miesto aj logo výrobcu. Horná strana ukrýva šuflík pre 2 SIM karty, pričom druhý slot je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu. Ako to už pri smartfónoch Sony býva, po jeho vytiahnutí sa zariadenie automaticky reštartuje.

Na ľavej strane nenájdeme nič, pravá je omnoho zaujímavejšia. Začneme pekne zhora, kde sa nachádza dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti. Rozmermi je síce menšie, ako býva štandardom, no pracuje sa s ním veľmi dobre a jeho odozva je perfektná. Pod ním sa nachádza tlačidlo rozsvietenia/zhasnutia displeja. Je umiestnené trochu nižšie a jeho nahmatanie chce trochu zvyku, no keď si zvyknete, jeho poloha vám nebude nijako prekážať, bude skôr výhodou. Nakoniec tu máme ešte jednu špecialitku, ktorú už v dnešných smartfónoch len tak ľahko nenájdete. Hardvérová spúšť fotoaparátu.

Spodná strana ukrýva USB-C konektor, pomocou ktorého zariadenie nabijete alebo pripojíte k počítaču. Zadná strana je asi najzaujímavejšia.Obsahuje objektívy duálneho fotoaparátu a skener odtlačkov prstov. Ten je umiestnený trochu neprakticky, určite by sme privítali, keby bol vyššie. Ukazovák vám pri snahe o odblokovanie automaticky padne na objektív fotoaparátu, skener je jednoducho príliš nízko. S cvikom sa to, samozrejme, zlepšuje, no ideálne to v žiadnom prípade nie je. Rovnako je to aj na štandardnej Sony Xperii XZ2. Funkčnosť skeneru je však výborná, rovnako ani s nastavením odtlačku prsta nie je absolútne žiadny problém.

Kvalita spracovania je na najvyššej úrovni. Už pri prvom kontakte s Xperiou XZ2 Premium pocítite, že na materiáloch sa nešetrilo. V tejto oblasti vidíme hrúbku zariadenia ako jemnú výhodu, pretože lepšie padne do ruky a máte pocit naozaj odolnejšieho telefónu. Predná a zadná časť sú vyrobené zo skla, rám je zase kovový. Výhodou je, že konštrukcia nezachytáva odtlačky prstov. Vlastne zachytáva, no nie je to vôbec zlé. Jedná sa o jeden z mála sklenených smartfónov, pri ktorom nebudete zadnú stranu leštiť pri každej príležitosti. Konštrukcii nerobí žiadny problém ani voda, podľa certifikácie IP68 by mal vydržať pobyt pod vodou v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
15.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+