MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko, čo si môžete priať

To, že pred sebou máme naozajstnú vlajkovú loď, potvrdzuje Sony Xperia XZ2 Premium aj na poli konektivity. Nechýba tu absolútne nič. Môžete sa tešiť na Dual SIM funkcionalitu, WiFi, GPS, NFC, Bluetooth 5.0 atď… Jediná vec, ktorá tu chýba je umierajúci infračervený port, no aj napriek tomu, ovládanie domácich spotrebičov pomocou smartfónu by určite nebolo na zahodenie.

Do Xperie XZ2 Premium môžete vložiť dve SIM karty naraz, a tak sa z nej stane plnohodnotný Dual SIM smartfón. V tomto prípade sa ale musíte uspokojiť s veľkosťou vnútorného úložiska, pretože slot na MicroSD kartu je zdieľaný s tým na SIM kartu. Kvalita hovorov je bezchybná, zvuk čistý a vyvážený, signál stabilný. Rovnako je to aj v prípade WiFi pripojenia. Nechýba ani rýchle 4G pripojenie, ktoré funguje bezchybne a po celú dobu testovania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Vstavaný GPS modul dokáže nájsť pozíciu už za pár sekúnd. Urobili sme aj niekoľko testovacích jázd po Bratislave, počas ktorých sme použili navigáciu Google Mapy a Waze, pričom v oboch prípadoch bolo navigovanie bezchybné a strata signálu sa nekonala. S Xperiou XZ2 sa v prípade využitia ako navigácie vždy dostanete do vášho cieľa bez toho, aby ste stratili signál. Rovnako dobre funguje aj bluetooth pripojenie. Počúvanie hudby nerobí smartfónu žiadny problém a kvalita zvuku je veľmi dobrá, nezaznamenali sme s ňou žiadne problémy či stratu bluetooth signálu.

Fotoaparát: Dva objektívy v priamom prenose

Sony si ešte donedávna vo svojich vlajkových lodiach vystačil len s jedným objektívom hlavného fotoaparátu. Časy sa menia, trendy tiež a preto XZ2 Premium prichádza s objektívmi dvoma. Hlavný ponúka rozlíšenie 19 megapixelov a svetelnosť f/1.8. Sekundárny objektív je čiernobiely, disponuje rozlíšením 12 Mpix a clonou f/1.6.Obom objektívom nechýba rýchle PDAF zaostrovanie a v tme im pomáha dvojitý LED blesk.

Zariadenie dokáže vyprodukovať fotografie s maximálnym rozlíšením 17 megapixelov pri štandardnom pomere strán 4:3. Pokiaľ si zvolíte širokouhlý pomer 16:9, maximálne rozlíšenie klesne na 13 megapixelov. Okrem toho si môžete zvoliť ešte dvanásťmegapixelové rozlíšenie v oboch pomeroch strán. Fotoaparát môžete rýchlo zapnúť buď podržaním hardvérovej spúšte alebo dvojitým stlačením tlačidla slúžiaceho na rozsvietenie a zhasnutie displeja. V nastaveniach si môžete zvoliť aj možnosť, že po vykonaní jedného z týchto úkonov fotoaparát nielen spustíte, ale rovno vytvoríte aj snímku. My sme túto funkciu radšej vypli, pretože výsledné fotografie neboli vždy podľa našich predstáv.

Fotoaparát automaticky rozozná fotografovanú scénu a tomu prispôsobí nastavenia. V prípade, že by sa vám takýto automatický režim nepáčil, prípadne patríte medzi skúsenejších fotografov, môžete si zvoliť profesionálny režim. Smartfón v tomto prípade nechá na vás hodnotu ISO (až 51200), vyváženie bielej, rýchlosť uzávierky a zaostrovanie. Medzi automatickým, profesionálnym režimom a videom jednoducho prepínate posunutím prsta zhora nadol alebo naopak.

Výsledné fotografie sú veľmi dobrej kvality. Ponúknu dostatok detailov, farby sú veľmi reálne. Niekedy máme pocit, že sme fotili zrkadlovkou. Xperii XZ2 Premium však robia problém scény, v ktorých sa dynamicky mení svetlo. Nezvláda ich najlepšie, fotografie v tomto prípade vyzerajú vyblednuto a nepôsobia veľmi dobrým dojmom. Inak ale fotoaparát určite patrí medzi aktuálnu špičku. Čiernobiely objektív si svoju prácu robí výborne, čiernobiele fotografie sú veľmi pekné a často ponúknu viac detailov, než tie farebné. Rovnako v tomto prípade zmizne problém so svetlom, ktorý je popísaný vyššie.

Pod spúšťou fotoaparátu pribudlo špeciálne tlačidlo, pomocou ktorého jednoducho zapnete bokeh efekt (rozmazanie pozadia) alebo monochromatický (čiernobiely) objektív, čiže výsledná fotografia bude čiernobiela. Aplikácia fotoaparátu sa nám celkovo páči, ponúka množstvo nastavení, ale… Jej optimalizácia nie je rozhodne najlepšia. Fotoaparátu robí veľký problém prechod medzi slabým a silným svetlom a trvá naozaj dlhú dobu, kým sa spamätá. Rovnako celková svižnosť aplikácie nie je úplne taká, akú by sme od vlajkovej lode očakávali. Nie je to síce zlé, ale konkurencia častokrát s menej výkonným procesorom to vie aj lepšie.

Na predný fotoaparát môžete jednoducho prepnúť posunutím prsta zľava doprava. Disponuje rozlíšením 13 megapixelov a clonou f/2.0. Výsledná kvalita fotografií je veľmi slušná. Selfie zábery Xperii XZ2 Premium nerobia žiadne problémy. Veľkou výhodou je aj automatické zaostrovanie, ktoré je v prípade selfie fotoaparátov ešte stále raritou.

Video

Sony Xperia XZ2 Premium zvláda nahrávať video v 4K rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu, v prípade zvolenia Full HD rozlíšenia budete nahrávať v 60 fps. Videá by sme kvalitou zaradili medzi to lepšie, čo medzi smartfónmi nájdeme, rozhodne nikoho neurazia. Špecialitou je nahrávanie super spomaleného videa pri 960 snímkoch za sekundu. Funguje to v rozlíšení HD a dokonca aj Full HD. Za tieto videá si Xperia rozhodne zaslúži pochvalu a je to jedna z funkcií, ktorá rozhodne stojí za vyskúšanie. Digitálna stabilizácia obrazu v prípade Full HD videa odvádza celkom slušnú prácu a videá nie sú roztrasené. V prípade 4K rozlíšenia však k dispozícii nie je, čo sa prejaví na roztrasenejších záberoch.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
15.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+