MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Klasika od Sony

Sony Xperia XZ2 prichádza s predinštalovaným operačným systémom Android 8.0 Oreo a určite príde aktualizácia na najnovší Pie. Nadstavba od Sony nie je nijako agresívna, no ponúka zaujímavé možnosti a funkcie, ktoré v čistom Androide nenájdete. Domovská obrazovka je štandardná, tlačidlom na to určeným sa dostanete do menu aplikácií. Tie si môžete nechať zoradiť podľa najpoužívanejších, abecedy, dátumu alebo môžete nastaviť vlastné poradie. Základné aplikácie, akými sú napríklad telefón či správy, sú priamo od Sony a už ich veľmi dobre poznáme. Rovnako sú na tom aj ďalšie. Album slúži na prezeranie fotografií, v aplikácii Video si môžete zase prezerať videá. Starou známou je aj aplikácia Hudba, ktorú taktiež poznáme z predchádzajúcich Xperií.

V nastaveniach systému môžete nastaviť režim ovládania jednou rukou. Vtedy sa displej smartfónu zmenší a vy tak pohodlnejšie dosiahnete aj do opačných rohov, s čím by ste inak mali problém. Systém ponúka veľmi slušné možnosti optimalizácie. Môžete si zmeniť tému, veľkosť mriežky aplikácií alebo aj prechody medzi jednotlivými stránkami na domovskej obrazovke.

Veľmi zaujímavé možnosti ponúka položka v nastaveniach s názvom Xperia Assist. Tam si môžete nastaviť automatizáciu smartfónu. Môžete nastaviť vypnutie alebo zapnutie funkcií a súčasti systému na základe času či miesta, na ktorom sa nachádzate. Takže napríklad keď ste v škole či v práci, smartfón dokáže automaticky vypnúť zvuky. Rovnako obsahuje možnosti nastavení pri hraní hier, môžete upraviť hlasitosť zvukov vypnutie dát na pozadí či optimalizovať zariadenie pre lepší zážitok z hry. Poslednou možnosťou v menu Xperia Assist je položka s názvom Šikovný čistiť. Pokiaľ ju zapnete, Xperia automaticky optimalizuje ukladací priestor a pamäť na základe analýzy zvyčajného používania aplikácie, čím sa zlepší celkový výkon zariadenia.

Systém Sony Xperie XZ2 Premium celkovo hodnotíme ako podarený. Vyznačuje sa výbornou optimalizáciou, ktorá zaručí plynulosť systému, nech ste kdekoľvek v menu. Nadstavba nie je nijako agresívna, ponúka však všetky podstatné funkcie, ktoré by smartfón obsahovať mal.

Multimédiá: 4K displej a stereo reproduktory

Ak hľadáte ten správny multimediálny smartfón, Sony Xperia XZ2 Premium vás určite nesklame. Na veľkom 5,8″ displeji s jemnučkým 4K rozlíšením je radosť pozerať filmy či prezerať fotografie. Displej navyše podporuje aj HDR, takže na ňom prehráte aj HDR obsah. Po zvukovej stránke sa môžete spoľahnúť na dva stereo reproduktory, ktoré sú umiestnené na ideálnom mieste – nad a pod displejom. Zvuk z nich je naozaj hlasný a celkom kvalitný. V kombinácii s displejom tak ponúkajú naozaj veľmi dobrý multimediálny zážitok. Zaujímavou funkciou je aj vibrovanie do rytmu zvukov, ktoré zo zariadenia vychádzajú. Funguje to pri prehrávaní hudby, ale aj videa. Po hudobnej stránke zamrzí absencia 3,5 mm audio konektora, takže buď si kúpite slúchadlá s USB-C konektorom alebo budete všade so sebou nosiť redukciu. Riešením môže byť aj použitie bluetooth slúchadiel. Túto technológiu zvláda Xperia vo verzii 5.0.

Čo sa týka možností nastavenia zvuku, tak tu Sony už tradične ponúka bohaté nastavenia. Na výber máte napríklad funkciu Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorá dostane maximum kvality aj z menej kvalitných skladieb či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Samozrejmosťou je potom aj ekvalizér s niekoľkými prednastavenými profilmi a možnosťou manuálneho nastavenia jednotlivých frekvenčných pásiem. V prípade, že si potrpíte na basy, môžete si ich vylepšiť použitím špeciálneho filtra Clear Bass.

Pre vaše multimediálne súbory dobre poslúži 64 GB úložisko. V prípade, že by vám bolo málo, môžete využiť aj pamäťovú kartu MicroSD, ktoré zariadenie podporuje až do kapacity 400 GB, čo je už naozaj slušná porcia miesta.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
15.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+