MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: 4K HDR v priamom prenose

HDR Displej Sony Xperie XZ2 Premium je jej pýchou. Ako jeden z mála disponuje rozlíšením až 4K (3840 x 2160 pixelov). Jeho pomer strán je štandardných 16:9 a uhlopriečka 5,8″. Pri tejto uhlopriečke je hustota pixelov až 765 ppi. Vďaka technológii IPS sa môžete tešiť na výborné pozorovacie uhly. Čitateľnosť displeja na priamom slnku je vynikajúca. Síce sa na ňom takmer všetko odráža, no napriek tomu k nej nemáme absolútne žiadne výhrady. Ani v slnečných dňoch nebudete mať žiadny problém prečítať dôležité informácie priamo na slnku, bez nutnosti tienenia rukou. Minimálny jas je v poriadku, rovnako aj ten maximálny. Dobrú prácu odvádza automatické ovládanie jasu, ktoré spolupracuje s integrovaným senzorom.

Na tomto displeji bez problémov prehráte HDR obsah v 4K rozlíšení. V prípade, že obsah nie je natívne v 4K, smartfón vie chýbajúce pixely dopočítať, pričom dostanete kvalitu blížiacu sa reálnemu 4K rozlíšeniu. Výrobca taktiež hovorí, že displej ponúka až o 30 % detailnejšie farby, ako je to u ostatných konkurentov. My musíme povedať, že displej sa Sony vydaril a rozhodne patrí medzi najlepšie a najlákavejšie súčasti smartfónu.

Nechýbajú ani vcelku bohaté nastavenia. Okrem manuálneho alebo automatického nastavenia zmeny jasu si môžete vybrať aj farebnú škálu a kontrast displeja. Na výber je z troch režimov – profesionálny, štandardný a režim superjasných obrázkov. My sme Sony Xperiu XZ2 Premium používali s nastavením štandardného režimu, ktorý nám vyhovoval najviac. Nastaviť je možné aj vyváženie bielej farby a tým doladiť podanie displeja k vašej spokojnosti.

Ak vám nevyhovuje veľkosť zobrazenia jednotlivých prvkov na displeji, v nastaveniach si ju môžete zmeniť. V poslednom čase sa viac a viac stretávame s možnosťou zapnutia nočného režimu na displejoch smartfónov, ktorý eliminuje svietivosť modrej farby na displeji a vaše oči sa vtedy menej namáhajú. Tento režim nechýba ani v tomto prípade. Viete si ho načasovať a dokonca aj upraviť jeho intenzitu.

Výkon a pamäť: To najlepšie, čo môžete mať

Aká by to bola vlajková loď, keby neponúkala maximálny výkon? Srdcom zariadenia je aktuálne najvýkonnejší procesor na trhu, Qualcomm Snapdragon 845, ktorý je doplnený o 6 GB operačnej pamäte. Po spustení je k dispozícii stále okolo 4 GB, čo je dostatočné množstvo. Pri tejto konfigurácii sa absolútne nemusíte báť, že by ste nedokázali spustiť nejakú hru na maximálnych detailoch. Práca so systémom je výborná, nikde nič neseká a výkonová rezerva je pri štandardných činnostiach naozaj obrovská. Samozrejme, že výkon sme poriadne otestovali a zahrali sme si aj nejaké náročnejšie hry. Nechýbala ani populárna PUBG. Grafika nastavená na maximum a všetko išlo úplne hladko a bez sekania. Jedinú výhradu by sme mali k aplikácii fotoaparátu, ktorá sa nám zdá pomalá. To však nebude problém samotného hrubého výkonu, ale úrovne optimalizácie. Snáď sa to s príchodom softvérovej aktualizácie zlepší. Zariadenie sme, samozrejme, podrobili aj benchmark testom. Výsledky z nich si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

Vnútorné úložisko Xperie XZ2 Premium činí 64 GB. Po spustení sme mali k dispozícii približne 49 GB priestoru, takže samotný systém zaberá zhruba 15 GB. 49 GB čistého priestoru by malo  z hľadiska inštalácie hier a aplikácií stačiť aj najnáročnejším používateľom. Zmestí sa do neho aj slušná porcia multimediálnych súborov. Pokiaľ však radi natáčate 4K video, pripravte sa, že úložisko sa bude rýchlo zapĺňať. Pokiaľ by vám bolo málo, nemusíte zúfať. Sony Xperia XZ2 Premium podporuje aj pamäťové karty MicroSD a to až do kapacity 400 GB. Vtedy sa však musíte pripraviť na to, že nebudete môcť využívať zariadenie s dvomi SIM kartami súčasne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
15.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+