MojAndroid

Sony so svojimi Xperiami opäť vyráža do boja s konkurenciou. A to nielen s jednou, ale hneď s niekoľkými novinkami. Okrem kompaktnej verzie Xperia XZ1 Compact to je aj Sony Xperia XZ1, ktorá je tohtoročnou vlajkovou loďou spoločnosti. A táto má skutočne čo ponúknuť. Nie sú to ale iba výkonné parametre, vodeodolnosť a špičkový fotoaparát, ale aj najnovší operačný systém Android 8.0 Oreo, ktorý tak majitelia tohto smartfónu môžu vyskúšať medzi prvými. Výbave ale odpovedá aj cena, ktorou sa Sony Xperia XZ1 tiež bez pochýb radí k tým drahším zariadeniam na trhu – aj keď stále nie k tým najdrahším.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Sony pokračuje v evolúcii

Konštrukcia a dizajn novej Sony Xperie XZ1 sa nedá prirovnať k ničomu inému ako ku evolúcii. Smartfón v tejto podobe totižto veľmi pripomína predchádzajúce generácie zariadenia. Stretávame sa tu teda už s dobre známym a osvedčeným dizajnom a konštrukciou, ktorá prináša svoje plusy aj mínusy. Čo sa musí uznať je, že Sony model od modelu dokáže vždy prísť s nejakým vylepšením, ktoré posúva konštrukciu opäť o niečo bližšie k dokonalosti.

Sony Xperia XZ1 nejde v šľapajách svojich konkurentov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto prinesie displej s čo najmenším rámikom. Spoločnosti to nemáme za zlé, no určite ju za to ani nepochválime. Veľké brady pod a nad displejom sme kritizovali už aj v minulosti a inak tomu nie je ani teraz. Našlo sa v nich síce miesto pre predné stereo reproduktory, no oveľa viac by sme uvítali kompaktnejšie rozmery, ktoré by sa pri použití 5,2-palcového zobrazovacieho panelu dali dosiahnuť. Takto má mobil rozmery väčšie ako niektoré zariadenia s 5,5-palcovým, či dokonca ešte väčším displejom.

Držanie telefónu v ruke je príjemné a vďaka užšej konštrukcii a zaobleným bokom nie je problém ani s ovládaním. Zadná aj predná strana sú rovné a plynulo prechádzajú do strán, pričom až na prednú stranu s displejom je celé zariadenie zahalené v kovovom šasi, ktorého povrch je matný, príjemný na dotyk a odolný voči zachytávaniu nečistôt a mastnoty. Svojím spracovaním tak patrí ku skutočnej špičke, o čom nadovšetko svedčí aj certifikácia IP68. Tá zaručuje odolnosť zariadenia voči vode a prachu. Sony Xperia XZ1 je tak schopná pracovať pod vodou do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút.

Čo sa týka rozmiestnenia ďalších prvkov, tak tu Sony ostáva verné zaužívanému štandardu smartfónov Xperia. Ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia so spoľahlivým a rýchlym snímačom odtlačkov je situované na pravom boku, a to spolu s hardvérovou spúšťou fotoaparátu. Slot pre pamäťovú kartu a nano SIM sa nachádza pod krytkou na opačnej strane. Výhodou je, že na manipuláciu s nimi nie je nutné mať pri sebe žiadny špeciálny nástroj. SIM kartu alebo pamäťovku tak vymeníte či vyberiete len za pomoci svojich prstov. Mimochodom, Xperii nechýba ani 3,5 mm audio jack, či USB C konektor.

Zaujímavá je tiež predná strana, ktorá, ako sme už spomínali, je okrem zobrazovacej jednotky osadená dvojicou stereo reproduktorov, prednou kamerou a niekoľkými senzormi. No a pri pohľade na zadnú stranu púta najväčšiu pozornosť mierne vystupujúca šošovka fotoaparátu, ako aj LED blesk, laserové zaostrovanie a špeciálny RGB senzor. Ten má pri fotografovaní za úlohu zvoliť správne vyváženie farieb.

Sony Xperiu XZ1 sme si samozrejme pri testovaní obľúbili. Dobre sa s ňou pracuje v jednej ruke a už na prvý pohľad pôsobí prémiovým dojmom. Stále si však myslíme, že Sony má čo vylepšovať, a to najmä veľké brady nad a pod displejom, ktoré zbytočne zväčšujú zariadenie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+