MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Slušná výdrž

Sony Xperia XZ1 má pomerne malú batériu s kapacitou len 2700 mAh. Napriek tomu ale poskytuje slušnú výdrž na jedno nabitie. Z integrovanej batérie tak môžete vyžmýkať dostatok energie aj na dva dni prevádzky. Náročnejší používatelia ju však budú nabíjať každý deň. Najmä ak Xperiu XZ1 budete využívať na herné účely a budete ju naplno využívať aj pre pripojenie k mobilnému internetu, tak bude kapacita batérie klesať oveľa rýchlejšie. Pri bežnom používaní si s ňou však vystačíte 1-2 pracovné dni. V našom prípade sme počas nich využívali telefón najmä na komunikáciu prostredníctvom e-mailov, Facebook Messengera a Google Hangoutu. Okrem toho sme asi pol hodinu streamovali hudbu cez Spotify, nafotili nejaké tie zábery a presurfovali niekoľko desiatok megabajtov dát. Displej bol v priemere aktívny 2,5 – 3,5 hodiny, samozrejme v závislosti od toho, ako budete prístroj používať. Výdrž predĺžite používaním šetriacich režimov STAMINA. K dispozícii máte tri profily, ktoré sa líšia tým, akým spôsobom budú šetriť drahocennú energiu.

Sony do tohto modelu integrovalo aj šetriaci režim STAMINA, ktorý obmedzuje výkon zariadenia a niektoré jeho funkcie. K dispozícii sú tri úrovne, ktoré sa líšia tým, ktoré funkcie budú obmedzené a čomu sa bude dávať prednosť. K dispozícii je tiež režim Ultra STAMINA, ktorý z batérie dostane maximum – v tomto režime sú však dostupné len niektoré funkcie a aplikácie. Sony používa aj tzv. správcu batérie, ktorý predlžuje jej životnosť. Ten sleduje, kedy zvyčajne nechávate zariadenie nabíjať dlhší čas, a odhaduje, o koľkej nabíjačku odpojíte. Potom riadi rýchlosť nabíjania tak, aby sa zariadenie nabilo na 100% tesne pred odhadovaným časom. Samotné nabíjanie sme nemali možnosť otestovať, lebo sme telefón dostali bez pribalenej nabíjačky. V originálnom balení by sa však mala nachádzať nabíjačka s podporou QuickCharge 3.0, čo by v praxi mohlo znamenať nabitie z 0 na 50% už do pol hodiny.

Záverečné hodnotenie: Sony Xperia XZ1

Sony opäť raz ukázalo, že vie ako sa robia smartfóny. A hoci Xperia XZ1 svojím dizajnom pripomína svojich predchodcov, opäť nás prekvapila niekoľkými menšími dizajnovými úpravami. Konštrukcia je jednoducho prvotriedne spracovaná. Okrem toho sme sa s Xperiou XZ1 ale dočkali aj ďalších benefitov, v podobe najnovšieho Androidu 8.0 Oreo, rýchlych reakcií, slušnej výdrže batérie, či fotoaparátu, ktorý poskytuje výbornú kvalitu fotografií. Sony však v tomto prípade  musíme vytknúť absenciu optickej stabilizácie, či druhého snímača, ktorý by poskytol ďalšie zaujímavé možnosti úprav fotografií. Tie sa totižto u konkurencie stali už bežnou súčasťou high-endov a  dokonca aj niektorých lacnejších zariadení. Naopak, veľkým ťahúňom sú 960fps videá.  Sony Xperiu XZ1 sme si počas testovania obľúbili a určite ju môžeme odporúčať. Cena je trochu nižšia ako u niektorých konkurenčných zariadení, no určite nie najnižšia. Odporúčaná cena je totižto stanovená na 699 eur.

Plusy:

  • Špičkovo spracovaná konštrukcia
  • Displej
  • Odolnosť voči vode a prachu
  • 960fps Superspomalené videá
  • Android 8.0 Oreo
  • Rýchlosť

Mínusy:

  • Opozeraný dizajn
  • Niektoré nedostatky fotoaparátu – optická stabilizácia, absencia duálneho snímača
  • Na dnešnú dobu veľké rámiky okolo displeja

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+