MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Pracant s 960FPS videami

Asi nebude žiadnym prekvapením, že Sony Xperia XZ1 je vybavená rovnakým fotoaparátom ako predchodca Xperia XZ Premium. Nájdete tu totižto rovnaký 19Mpix snímač IMX400 ExmorRS, tzv. Motion Eye senzor, ktorý ako jeden z mála smartfónov na trhu umožňuje natáčať videá s rýchlosťou neuveriteľných 960 snímkov za sekundu. V režime Superspomaleného záberu tak viete vytvárať skutočne zaujímavé spomalené zábery, ktoré vedia doslova zmraziť čas a vidieť aj to, čo by ste inokedy ani nepostrehli. Samozrejme, takto extrémne spomalené videá majú na smartfóne tohto kalibru svoje obmedzenia, a to v podobe času a kvality. Pomocou Xperie totižto natočíte len krátky 0,2 sekundový úsek, ktorý sa vo výsledku natiahne až na 6 sekúnd. Načasovanie stlačenia spúšte je teda nanajvýš veľmi dôležité a chce trochu praxe a niekedy aj viac pokusov. Superspomalený záber má tiež svoje obmedzenia čo sa kvality týka. Maximálne rozlíšenie, ktoré je v tomto prípade možné nastaviť je HD a limitujúcim faktorom sú aj svetelné podmienky. Ak budete natáčať v šere, tak video trpí už veľkým šumom a je pomerne tmavé. Natáčať superspomalené zábery je tak najlepšie počas dňa alebo pri dostatočne silnom svetle.

Nižšie uvádzame niekoľko testovacích videí vytvorených Xperiou XZ Premium

Počas nakrúcania Super Slow Motion videa môžete spraviť viacero spomalených záberov, resp. ich počet nie je vo videu obmedzený. Po stlačení tlačidla spomalenia záberu len treba vyčkať pár sekúnd a opäť ho stlačíte. K dispozícii je po novom aj režim jednorázových záberov.

Zaujímavosťou a užitočnou funkciou fotoaparátu Motion Eye je tiež prediktívne snímanie. To funguje tak, že fotoaparát pred stlačením spúšte zachytí ešte niekoľko ďalších fotografií, a to v prípade, že na snímanej scéne deteguje nejaké dianie – resp. pohyb. Táto funkcia niekedy funguje, inokedy nie, no aj tak je príjemným doplnením softvérovej výbavy, ktorá vám v niektorých situáciach môže zachrániť momentku, ktorú by ste inak nestihli zachytiť.

Samozrejme, funkcií a rôznych režimov fotenia a natáčania videa je tu viac a ďalšie môžete aj doinštalovať prostredníctvom aplikácií priamo určených pre fotoaparát Xperie. Za zmienku stojí minimálne automatický režim Superior Auto, ako aj manuálny mód, v ktorom si väčšinu nastavení, ako čas uzávierky alebo citlivosť, nastavíte ručne.

Kvalita fotografií patrí tradične k tým lepším, aj keď nie najlepším. Zatiaľ čo väčšina výrobcov prechádza na duálne zostavy svojich fotoaparátov, Sony ostáva verné len tomu jednému. Za najväčší nedostatok stále považujeme absenciu optickej stabilizácie, ktorá je problémom najmä pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach. To sa prejavuje najmä rozmazanými zábermi a zvýšeným šumom. Ak budete fotiť ale v dobrých podmienkach, tak sa vám fotoaparát Xperie XZ1 odmení kvalitnými zábermi s množstvom detailov, vernými farbami a dobrým dynamickým rozsahom.

Video je možné okrem Superspomalených záberov natáčať aj v bežnom formáte v rozlíšeniach 1080p/30fps, 1080p/60fps a 720p/120fps. Pri týchto rozlíšeniach funguje aj softvérová 5-osá stabilizácia obrazu, ktorá dokáže efektne stabilizovať pohyb takmer vo všetkých smeroch. Výsledkom sú plynulé a nerostrasené zábery, ktorá pôsobia profesionálnym dojmom. Samozrejmosťou je ale aj 4K video, kde ale funguje už len 3-osá softvérová stabilizácia. Videá inak poskytujú dostatok detailov a verné podanie farieb, pričom podobne ako pri fotkách, aj pri nich platí, že s ubúdajúcim svetlom sa bude znižovať aj ich kvalita. Vítanou novinkou v smartfónoch Xperia je podpora kodeku H.265. Pri jeho použití majú výsledné videá pri porovnateľnej kvalite takmer o polovicu menšiu veľkosť!

Za zmienku stojí aj aplikácia pre 3D skenovanie tváre a objektov. Tá pomocou vyspelého hardvéru a softvéru dokáže nasnímať snímky tak, že vo výsledku z nich vyrenderuje veľmi realistický 3D render. Ten je potom možné použiť dokonca pre vytvorenie reálnych objektov v 3D tlačiarni. Na to, aby ste však dosiahli uspokojivé výsledky, vyžaduje skenovanie dávku trpezlivosti, cvik a s veľkou pravdepodobnosťou aj viacero pokusov. Je však príjemným spestrením softvérovej výbavy telefónu.

Konektivita: Všetko, čo potrebujete

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Sony Xperia XZ1 je pripravená pre všetky výzvy moderného sveta. Pripojíte sa s ňou pomocou modernej WiFi v štandardoch 802.11 a/b/g/n/ac, ako aj rýchleho LTE s podporou prenosových rýchlostí až do 1 Gbps (CAT16). Nechýba ani Bluetooth 5.0, NFC, či USB C s podporou štandardu USB 3.1. Určenie presnej polohy sa realizuje prostredníctvom systémov GPS a GLONASS.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+