MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Sony sa už dávno chváli fotoaparátmi, ktoré používa vo svojich smartfónoch. 23 Mpix snímač, fázové a laserové zaostrovanie a svetelnosť f/2.0 na papieri nevyzerajú vôbec zle. V reálnych podmienkach nás však vzhľadom na svoju cenu Xperia XZ viac menej až tak nenadchla.

sony-xperia-xz-recenzia-15

Fotografie v ideálnych svetelných podmienkach samozrejme vyzerajú na prvý pohľad výborne, no len do tej doby, dokým ich nezačnete približovať alebo orezávať. Zdá sa, že Sony sa so svojej minulosti veľmi nepoučilo a stále používa rovnaký spôsob kompresie fotografií. Po priblížení sa tak strácajú detaily objektov, nehovoriac o tom, že na viacerých snímkoch sme mohli pozorovať aj rozmazaný ľavý bok, s ktorým sme sa stretli už aj v niektorých predchádzajúcich generáciách zariadenia. Celkovo máme z fotoaparátu Xperie XZ zmiešané pocity. V niektorých situáciach fotí výborne, inokedy zas naopak. Veľmi závisí aj od použitého režimu a voľby rozlíšenia. Asi najviac sa nám, najmä počas dňa, pozdával režim Superior Auto s rozlíšením 23 Mpix, ktorý dokáže zachytiť veľa detailov. Aj tu ale môžete pozorovať pre Sony príznačnú štruktúru obrazu, ktorá po priblížení kazí dojem z fotografie. Originál fotografie môžete stiahnuť na tomto odkaze.

O niečo horšie je na tom fotenie a natáčanie videa v noci a v zlých svetelných podmienkach. Zaostrovanie v nich bolo niekedy nepresné, a na záberoch má veľké zastúpenie šum, pričom sa veľmi rýchlo strácajú aj detaily. Vo veľkej miere môže za to aj to, že Xperia XZ opäť nedisponuje optickou stabilizáciou. To, ako fotí, môžete ale posúdiť aj sami z priložených testovacích snímkov.

Sony Xperia XZ sa chváli aj prediktívnym zaostrovaním, ktoré by malo fungovať tak, že po vybratí objektu na obrazovke bude fotoaparát pripravený zaostriť vždy, keď stlačíte spúšť. Pohybujúce sa objekty by tak mali byť ostré aj pri pohybe. Tento systém však nie je vždy spoľahlivý a najmä v prostrediach, kde je veľa rušivých objektov môže byť problém zaostriť a sledovať to správne miesto. Túto funkciu tak berieme skôr ako bonus, ktorý možno niekedy niekde využijete. Sony tiež ako jediný výrobca vo svojej kategórii disponuje aj hardvérovou spúšťou fotoaparátu.

Aplikácia fotoaparátu je podľa nás dostatočne intuitívna a ponúka aj množstvo nastavení a režimov. Najčastejšie budete fotiť asi v automatickom režime Superior Auto, ktoré má ale od výroby nastavené rozlíšenie len 8 Mpix. Nastaviť môžete ale aj rozlíšenie 8 Mpix (4:3), 20 Mpix (16:9), či maximálne rozlíšenie 23 Mpix (4:3). Okrem toho máte na výber aj manuálny mód s možnosťou nastavenia expozície, zaostrovania a času uzávierky. No a nechýba ani podpora 1080p videa so softvérovou stabilizáciou obrazu, ako aj natáčanie 4K videa.

Batéria: Štandard

Batéria s kapacitou 2900 mAh je priemerom svojej triedy, pričom výdrž sa s ňou pohybuje na úrovni jedného dňa, ktorý by mali dosiahnuť aj náročnejší používatelia. My sme pri používaní Xperie XZ bežne dosiahli výdrž na úrovni 1-2 dní, pričom vo veľkej miere sme využívali ako mobilný internet, tak aj pripojenie cez WiFi. Denne sme sledovali správy cez Feedly, komunikovali cez Gmail, Facebook Messenger, Slack a využívali sme aj fotoaparát, či iné mobilné aplikácie. Pri našom spôsobe používania sme sa takto v priebehu 30 hodín dostali na 4 hodiny aktívneho displeja.

Sony do tohto modelu integrovalo aj šetriaci režim STAMINA, ktorý obmedzuje výkon zariadenia a niektoré jeho funkcie. K dispozícii máte tri režimy, ktoré sa líšia tým, ktoré funkcie budú obmedzené a čomu sa bude dávať prednosť. K dispozícii je tiež režim Ultra STAMINA, ktorý z batérie dostane maximum – v tomto režime sú však dostupné len niektoré funkcie a aplikácie. Novinkou je potom Správca batérie, ktorý predlžuje životnosť batérie. Správca sleduje, kedy zvyčajne nechávate zariadenie nabíjať dlhší čas, a odhaduje, o koľkej nabíjačku odpojíte. Potom riadi rýchlosť nabíjania tak, aby sa zariadenie nabilo na 100% tesne pred odhadovaným časom. Čo sa týka samotného nabíjania, tak to je s dodávanou nabíjačkou (bez podpory Quick Charge 3.0) pomerne pomalé a trvá takmer 3 hodiny.

sony-xperia-xz-recenzia-19

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+