MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Bluetooth 5.0 aj gigabitové LTE

Xperii samozrejme nechýba nič, čo by sme od smartfónu z najvyššej cenovej kategórie očakávali. Nájdete tu teda rýchle Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, ako aj LTE s podporou prenosových rýchlosti až do 1 Gbps. Pochváliť musíme aj prítomnosť najnovšieho Bluetooth 5.0, ktorý prináša niekoľko benefitov. Ponúka napríklad aj dvojnásobné prenosové rýchlosti a až štvornásobný dosah signálu. Samozrejmosťou je prítomnosť NFC, lokalizačných systémov GPS, GLONASS, GALILEO, či USB C konektoru, cez ktorý sa môžu dáta prenášať rýchlosťami štandardu USB 3.1.

Batéria: Slušná výdrž

Sony Xperia XZ Premium ponúka na jedno nabitie slušnú výdrž. Najmä ak berieme do úvahy prítomnosť 4K displeja a batérie, ktorej kapacita 3230 mAh je dokonca menšia, ako u niektorých menších vlajkových lodí. Napriek tomuto faktu sa však výdrže obávať nemusíte. S Xperiou XZ Premium totižto pri bežnom používaní vydržíte pracovať celý deň, a to s displejom aktívnym v priemere 4 hodiny. To aj pri využívaní mobilného internetu, WiFi, vybavení niekoľkých hovorov a synchronizácii niekoľkých Google účtov. My sme Xperiu najčastejšie používali na bežné činnosti, ako je sledovanie sociálnych sietí, komunikáciu cez Messenger a Slack, či prehliadanie webových stránok cez Chrome a počúvanie hudby cez Spotify. Samozrejme, XZ Premium sme využívali aj na natáčanie Superspomalených videí a na fotenie.

Výdrž predĺžite používaním šetriacich režimov STAMINA. K dispozícii máte tri profily, ktoré sa líšia tým, akým spôsobom budú šetriť drahocennú energiu.

Sony do tohto modelu integrovalo aj šetriaci režim STAMINA, ktorý obmedzuje výkon zariadenia a niektoré jeho funkcie. K dispozícii sú tri úrovne, ktoré sa líšia tým, ktoré funkcie budú obmedzené a čomu sa bude dávať prednosť. K dispozícii je tiež režim Ultra STAMINA, ktorý z batérie dostane maximum – v tomto režime sú však dostupné len niektoré funkcie a aplikácie. Sony používa aj tzv. správcu batérie, ktorý predlžuje jej životnosť. Ten sleduje, kedy zvyčajne nechávate zariadenie nabíjať dlhší čas, a odhaduje, o koľkej nabíjačku odpojíte. Potom riadi rýchlosť nabíjania tak, aby sa zariadenie nabilo na 100% tesne pred odhadovaným časom. Čo sa týka samotného nabíjania, tak to sme nemali možnosť otestovať, keďže telefón sme na testy dostali bez originálnej nabíjačky.

Záverečné hodnotenie: Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium nás dokázal zaujať. Novinka ponúka nekompromisný výkon s rýchlymi reakciami bez zaváhania, vodeodolné telo, výborný fotoaparát, či batériu so slušnou výdržou. Nepáči sa nám však, že Sony v dobe bezrámikových displejov predstavil zariadenie, ktorého rozmery a hmotnosť sú pri pohľade na to, čo ponúka konkurencia, pomerne veľké. Viditeľné to je najmä na bradách pod a nad displejom. Naopak, pred konkurenciou má navrch vďaka unikátnym superspomaleným videám. Po ostatných stránkach ide inak o vyrovnaného súpera pre akúkoľvek vlajkovú loď, ktorá bola predstavená v tomto roku. Tomu odpovedá aj cena 740 eur.

Plusy:

  • Výborný 4K displej
  • Výkon a rýchle reakcie
  • Odolnosť voči vode a prachu
  • Superspomalené videá

Mínusy:

  • Veľké rozmery a hmotnosť
  • Obmedzenia superspomalených videí
  • Magnet na odtlačky
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

 

18.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+