MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá:

Ani Sony Xperia XZ Premium sa počtom reproduktorov neodlišuje od svojich iných súrodencov. Nájdete tu teda dvojicu meničov, ktoré sú situované nad a pod displejom, takže pri orientácii na šírku, ponúkajú celkom slušný stereovnem. Čo sa ale týka ostatných parametrov, tak by sme reproduktory mohli označiť za priemerné a po stránke kvality zvukového prednesu za nijako zvlášť výrazné. Všetko sa samozrejme mení pripojením externých slúchadiel. Tu už žiadne výhrady k samotnej reprodukcii nemáme.

Čo sa týka možností nastavenia zvuku, tak tu Sony už tradične ponúka bohaté nastavenia. Na výber máte napríklad funkciu Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorá dostane maximum kvality aj z menej kvalitných skladieb, či High-res audio, ktoré znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Samozrejmosťou je potom aj ekvalizér s niekoľkými prednastavenými profilmi a možnosťou manuálneho nastavenia jednotlivých frekvenčných pásiem. V prípade, že si potrpíte na basy, tak tie môžete vylepšiť použitím špeciálneho filtra Clear Bass.

Zvuk sa dá ďalej vylepšovať aj priestorovým efektom, virtuálnym 3D zvukom  S-Force Surround a dynamickým normalizérom pre vyrovnávanie rozdielov v hlasitosti hraných skladieb. Za zmienku stojí aj podpora prehrávania audia vo vysokom rozlíšení, čo platí nielen o počúvaní cez klasické káblové slúchadlá, ale aj o tých, ktoré sa pripájajú cez Bluetooth. Súčasťou softvérovej a hardvérovej výbavy je tiež aktívne potlačenie hluku DNC, ktoré funguje s kompatibilnými slúchadlami.

Sony vo svojom zariadení prináša aj vlastné multimediálne aplikácie. Stretnete sa tu už s dobre známymi titulmi pre prehliadanie fotografií, ale aj prehrávanie hudby a videí – aplikácie Album, Hudba a Video. Všetky ponúkajú v podstate základné funkcie v atraktívnom používateľskom rozhraní. To či ich budete používať je už len na vašom rozhodnutí, v pohode ich však zastúpia aj iné aplikácie z obchodu Play.

Operačný systém

Sony na Xperii XZ Premium v zásade ponúka ten istý operačný systém ako minuloročná vlajková loď Xperia XZ. Tentokrát ale už pod záštitou novšieho Androidu 7.1.1 Nougat, ktorý dopĺňa používateľská nadstavba. Tá neprináša až tak veľké zmeny v dizajne, no za to ponúka bohatú funkčnú výbavu.

Launcher od Sony nemusíme predstavovať. Jeho vzhľad a funkcie sú nám už veľmi dobre známe z prechádzajúcich zariadení od tejto spoločnosti. Zamerajme sa teda na funkcie, ktoré toto prostredie ponúka. K dispozícii sú napríklad užitočné používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Pre deti môžete napríklad vyhradiť jeden účet, v ktorom sa budú môcť napríklad len hrať a vaše súkromné dáta budú pred nimi v bezpečí. K dispozícii je aj automaticky vytvorený dočasný účet hosťa, ktorý je možné jednoducho odstrániť alebo spustiť znova načisto.

Xperia podporuje aj ovládanie gestami. Pomocou nich môžete napríklad prijať a zrušiť hovor. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením alebo vypnúť zvonenie otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Systém podporuje aj úpravu prostredia prostredníctvom motívov. Tie je možné sťahovať z obchodu Play alebo z aplikácie What’s New, ktorú nájdete v zariadení predinštalovanú ihneď po prvom spustení. Nehľadajte tu ale žiadne pokročilé nastavenia tém. Tie sú napevno zadefinované.

No a súčasťou systému je tiež rýchle prepínanie medzi dvoma aplikáciami alebo práca s dvoma aplikáciami v rozdelenej obrazovke. Tieto dve funkcie natívne podporuje už Android 7.x Nougat.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+