MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Nonstop 4K

Sony Xperia XZ Premium je druhým smartfónom v produktovom portfóliu spoločnosti, ktorý ponúka rozlíšenie displeja 4K. Takto vysoké rozlíšenie nie je veľmi často vídané a aktuálne ho z tohtoročných vlajkových lodí podporuje iba Sony. Oproti predchodcovi sme sa však dočkali istých zmien. Xperia XZ Premium napríklad natívne podporuje zobrazenie HDR obsahu a 4K rozlíšenie je v tomto prípade aktívne už nonstop a bez ohľadu na to, v ktorej aplikácii sa práve nachádzate. Škoda len, že Sony v nastaveniach neponúka žiadne ďalšie nastavenia, ktoré by umožňovali jeho zmenu.

Samotný zobrazovací panel ponúka verné zobrazenie farieb, výborné pozorovacie uhly a dobrú čitateľnosť aj vo vonkajších prostrediach. Pre Sony sú príznačné aj ďalšie softvérové vylepšenia obrazu. Nechýba režim zlepšujúci kvalitu obrazu, X-Reality for mobile, ako aj Režim superjasných obrázkov. Obidva v konečnom dôsledku majú na svedomí zlepšenie kvality fotografií a videa. Samozrejme, nastaviť sa dá aj vyváženie bielej farby, či zapnúť režim pre ovládanie zariadenia v rukaviciach.

 

Samozrejme, 4K rozlíšenie vyzerá dobre na papieri. Ľudské oko však rozdiel medzi QHD a 4K panelom na takto malej uhlopriečke rozpozná asi len ťažko, a tak vyššie rozlíšenie využijete skutočne len v niektorých situáciách – napríklad  vo virtuálnej realite.

Výkon a pamäť: TOP špecifikácie

Sony použil v Xperii XZ Premium skutočne prémiový hardvér. Nájdete tu výkonný procesor Snapdragon 835, ako aj 4 GB RAM. Tie sa starajú o plynulý a rýchly chod operačného systému s používateľskou nadstavbou Sony. To isté platí aj o aplikáciách a všetkých činnostiach, ktoré budete s telefónom vykonávať. Pri testovaní sa nám tak nestalo, že by telefón zaváhal alebo by došlo k jeho spomaleniu. Všetko fungovalo spoľahlivo a najmä rýchlo, presne tak, ako sa od zariadenia s takýmito špecifikáciami očakáva. Bezproblémové je tiež prehrávanie UHD videí, či hranie náročných 3D hier. Vysoký výkon potvrdzujú aj benchmarky, ako je AnTuTu, GeekBench či 3D Mark. Čo sa týka prehrievania, tak to sa drží v rozumných medziach aj pri náročnejšom používaní.

Interné úložisko ponúka 64 GB kapacitu, z ktorej je pre koncového používateľa dostupných približne 50 GB. Samozrejme, aj tu nájdete možnosť rozšírenia vnútornej pamäte prostredníctvom microSD karty (do 256GB). Tá sa vkladá do samostatnej zásuvky, ktorá sa dá vybrať aj za chodu prístroja bez toho, aby ste museli prerušiť jeho činnosť. Za zmienku stoji aj fakt, že Sony Xperia XZ Premium podporuje USB štandard 3.1, takže dáta do nej dostanete oveľa rýchlejšie.

Súčasťou softvérovej výbavy je tiež šikovný čistič úložiska, ktorý optimalizuje ukladací priestor a pamäť podľa toho, ako často používate konkrétne aplikácie. Samozrejme, odstrániť môžete nechať aj dáta vo vyrovnávacej pamäti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+