MojAndroid

Spoločnosť Sony nezabúda ani na svoju strednú triedu zariadení. Dôkazom toho je aj nová Sony Xperia XA2, ktorá ponúkne skvelý fotoaparát za trochu vyššiu cenu. Či sa smartfón presadí medzi konkurenciou aj v tejto cenovej kategórii skúsime odhaliť v práve začínajúcej recenzii.

Náš tip
Sony Xperia L2: Stredná trieda s dobrou výdržou | RECENZIA

Náš tip
Sony Xperia XZ1: Evolučne dospela | RECENZIA

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OBSAH BALENIA | Praktický základ

Vyššia stredná trieda spoločnosti Sony k vám prichádza v praktickom balení z tvrdšieho papiera. Biela krabička v sebe ukrýva hneď na svojom povrchu samotný smartfón, pod ním sa nachádza príslušenstvo a potrebná dokumentácia. Dve pozitívne veci, ktoré je potrebné vyzdvihnúť súvisia takisto s obsahom balenia.

Prvou z nich je zásuvka pre SIM kartu alebo pamäťovú kartu, ktorú nie je potrebné vysúvať prostredníctvom tenkej ihly. Zásuvka ponúka priestor pre vysunutie a tak je možné meniť spomínané karty aj bežným potiahnutím koncom nechtu alebo inou tenkou pomôckou. Druhá záležitosť je použitý konektor USB-C, za ktorý výrobcu rozhodne chválime. V balení tak nájdeme USB-C kábel (s koncovkou USB-A na druhej strane) pre nabíjanie a prepojenie s počítačom.

KONŠTRUKCIA A DIZAJN | Kovový nádych 

Smartfón bol oficiálne predstavený v priebehu januára 2018 a tak ide o pomerne čerstvú novinku na poli Android zariadení. Ponúkne rozmery 142 x 70 x 9,7 mm a váhu na úrovni 171 gramov. To vzhľadom na veľkosť zariadenia nie je vôbec málo, avšak je potrebné spomenúť konštrukciu. Tá je od výrobcu spracovaná skutočne výborne, nikde nič nepraská a časti zariadenia držia pokope skutočne prvotriedne.

Telo zariadenia je vyrobené na túto triedu pomerne tradičnou kombináciou tvrdeného skla na strane prednej, plastovej časti na strane zadnej a kovového rámu po hranách zariadenia. Plastová je nielen zadná stena, ale aj jemné kúsky na koncoch bočných hrán zariadenia. To sú tiež aj logicky veľmi zraniteľné miesta v prípade pádu zariadenia. Napriek tejto kombinácii ide o veľmi dobrú konštrukciu a to znamená palec hore pre japonského výrobcu Sony.

Rozloženie prvkov zariadenia

Prednú stranu zariadenia pokrýva 5,2″ displej pokrytý ochranným sklom Corning Gorilla Glass 4. Po bokoch displeja sa nachádzajú skutočne tenké rámčeky, ako už Sony ponúka aj na svojich ďalších aktuálnych modeloch. Pomerne mohutným je “čelo” a “brada” zariadenia. Výslednému uchopeniu zariadenia to však nevadí.

Nad displejom sa nachádza reproduktor pre telefonovanie, skupina senzorov, logo výrobcu a predná kamera. Pod displejom je len prázdne a nevyužité miesto. Tlačidlá systému Android sú softvérové, čo je škoda a ide tak o jemne zbytočné plytvanie miestom.

Ľavá strana je domovom spomínaných plastových častí pre priechod signálu a nachádza sa tu tiež zásuvka na SIM kartu alebo pamäťovú kartu microSD. V prípade DualSIM verzie bude tento slot hybridný a tak si každý používateľ môže vybrať použitie podľa svojich priorít. Pravá strana obsahuje takisto rovnaké plastové časti, okrúhle tlačidlo typické pre zapnutie zariadenia Sony, reguláciu hlasitosti a dnes už jemne netradičný prvok – hardvérovú spúšť fotoaparátu (návyková záležitosť).

Horná hrana ponúkne sekundárny mikrofón napríklad pre natáčanie videa a 3,5 mm audio konektor (áno, vo vyššej strednej triede Sony stále uchováva tento konektor, hoci vo vlajkových modeloch sa už nenachádza – údajne kvôli novému dizajnovému jazyku Ambient Flow). Spodná hrana je domovom mikrofónu pre telefonovanie, nechýba USB-C konektor a jeden hlasný reproduktor.

Na zadnej strane môžeme nájsť následne objektív 23 MPix zadného fotoaparátu, po ktorého boku sa nachádza LED blesk. Pod fotoaparátom sa nachádza logo funkcionality NFC (podpora tejto funkcie je veľmi vítaná, napríklad aj pre mobilné platby) a takisto čítačka odtlačkov prstov. Jej umiestnenie je veľmi dobré a pravým, či ľavým ukazovákom som nemal žiadny problém s “hľadaním” tohto senzoru. Nižšie (približne v strede zadnej steny) sa nachádza už len logo série “Xperia.”

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

1.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+