MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém Android a prostredie od výrobcu

Smartfón prichádza na trh so systémom Android 7.0 Nougat a ľahkou nadstavbou z dielne výrobcu Sony. Koncept základného prostredia je jednoduchý. Nechýba menu s aplikáciami, kde nájdete záložku vyhľadávania a samotné vstavané či následne nainštalované aplikácie z Obchodu Play. Poteší abecedný zoznam či pomerne veľké a jasné ikonky.

Základné obrazovky ponúkajú klasické widgety od výrobcu pre čas či počasie. Na prvej obrazovke úplne vľavo nájdete vyhľadávanie Google spolu s inteligentnými návrhmi vyhľadávania. Na ďalších obrazovkách si môžete štandardne zobraziť vaše aplikácie a widgety. Spodnú stranu displeja vypĺňajú softvérové tlačidlá pre ovládanie systému Android. V závislosti od zvolenej témy môžu byť priehľadné alebo môžu mať čiernu lištu ako ohraničenie. Tlačidlá sa automaticky skrývajú v aplikáciách ako Fotoaparát či Galéria fotografií (aplikácia s názvom Album).

Notifikačná lišta je po vzore čistého systému Android. Poteší pridanie nových používateľov alebo režim hosťa. Ten využijete najmä, ak chcete telefón požičať druhej osobe a zároveň tejto osobe nechcete sprístupniť všetky vaše dáta a informácie.

Vzhľadom na veľkosť tohto smartfónu je rozhodne dobrou správou prítomnosť režimu ovládania jednou rukou. Tento režim môžete aktivovať ťahom z pravého dolného rohu displeja, ale aj v nastaveniach. Funkcia vám zmenší prostredie a uľahčí tak ovládanie rozmerného smartfónu.

Veľkosť prostredia si môžete prispôsobiť, rovnako aj stranu, ku ktorej sa obraz stiahne. Výber strany je teda vhodný ako pre pravákov, tak aj pre ľavákov. Potešia aj iné zmenšené ovládacie prvky. Napríklad pri zadávaní číselného PIN kódu sa daná klávesnica môže stiahnuť na ľavú alebo na pravú stranu. Táto funkcia je však od výroby vypnutá a je potrebné ju manuálne aktivovať v nastaveniach.

Prostredie smartfónu spolu s nadstavbou je skutočne podarené. Reakcie prostredia sú rýchle, skratky a ďalšie pomôcky pre ovládanie jednou rukou sú naozaj praktické. Nadstavba od výrobcu je len ľahkým, prevažne dizajnovým plášťom na systéme Android 7.0 Nougat. Pri každodennom používaní sa teda môžete spoľahnúť na pohotové a bezchybné reakcie systému a nadstavby smartfónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

26.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+