MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon: Na vlajkové lode sa nechytá

Sony sa síce cenou približuje k vlajkovým lodiam, svojou hardvérovou výbavou tomu však už tak celkom nie je. Xperiu X totižto nepoháňa Snapdragon 820, ale menej výkonný variant Snapdragon 650. Ten ponúka 6 jadier, z ktorých dve sú taktované na 1,8 GHz, zvyšné štyri na 1,4 GHz. Procesoru sekundujú 3 GB operačnej pamäte RAM. Od Sony Xperia X tak nemôžete očakávať tak vysoký výkon, ako napríklad od HTC 10 alebo Samsungu Galaxy S7. Najbližšie sa svojim výkonom podobá na Huawei P9, ktorý sa predáva v podobnej cenovej relácii.

Sony Xperia X je aj napriek použitiu menej výkonných komponentov ale veľmi rýchla a reakciami sa vyrovná aj vlajkovým lodiam. Menej výkonu sa podpísalo najmä na rýchlosti inštalácií aplikácií, ktorá je o niečo pomalšia ako u vlajkových lodí. Inak je ale práca s nimi úplne bezproblémová a na podnety používateľa reaguje v podstate okamžite. Hranie hier aj prehrávanie videí je tiež bezproblémové, aj keď podporu 4K videa tu nečakajte. Výrazné prehrievanie zariadenia sme pri bežnom používaní nezaznamenali. V záťažovom teste sa teplota tela v priemere pohybovala na úrovni 35 °C, v oblasti fotoaparátu sa vyšplhala na 37 °C.

Interné úložisko má výrobcom stanovenú kapacitu 32 GB, z ktorých je pre používateľa dostupných približne 20 GB. Na výber máte ale možnosť rozšíriť ho prostredníctvom pamäťových kariet, ktorých kapacita môže byť 200 GB. Podporované je aj USB Host pre pripojenie externých zariadení a USB flash diskov.

Operačný systém

Nová Sony Xperia X sa od svojich súrodencov operačným systémom a nadstavbou veľmi neodlišuje. Áno, už od výroby má v sebe novší Android 6.0 Marshmallow, nadstavba Timescape však ostáva takmer bez zmien. Čaká tu na vás teda viac menej to isté používateľské prostredie, ktoré sa dočkalo menších kozmetických zmien a okrem natívnych funkcií novšieho Androidu, tu výrobca veľa noviniek nepridal. Ak teda vlastníte smartfón zo série Xperia Z5, tak systém Xperie X je v podstate totožný.

Nadstavba s launcherom ponúka štandardné rozloženie aplikácií a widgetov. K dispozícii je tiež multitaskingové menu a notifikačný panel z čistého Androidu, ktoré dopĺňa ešte appdrawer s viacerými možnosťami usporiadania aplikácií a podporou vyhľadávania, ktoré sa z domovskej obrazovky dá mimochodom spustiť aj potiahnutím prsta zhora nadol. Pre tých z vás, ktorý používali miniaplikácie, bude sklamaním to, že výrobca ich z najnovšej verzie nadstavby odstránil. K dispozícii sú ale stále používateľské kontá, ktoré vám uľahčia zdieľanie zariadenia s inými osobami. Pre deti môžete teda vyhradiť jeden účet, v ktorom sa budú môcť napríklad len hrať a vaše súkromné dáta budú pred nimi v bezpečí. K dispozícii je aj automaticky vytvorený dočasný účet hosťa, ktorý je možné jednoducho odstrániť alebo spustiť znova načisto.

Z nastavení spomenieme najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením alebo vypnúť zvonenie otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku. Už samozrejmosťou je podpora motívov, ktoré je možné sťahovať z obchodu Play alebo z vlastného obchodu spoločnosti. Tie však nedisponujú pokročilými nastaveniami, ktoré by vám umožňovali zmenu rôznych prvkov témy. Ste tak odkázaní len na preddefinované motívy, ktoré sa vám budú páčiť.

Sony ponúka aj vlastné riešenie pre zabezpečenie voči krádeži alebo strate, ktoré nazýva myXperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie a vzdialene vymazať dáta.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+