MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Dobre odladený s množstvom aplikácii

Spoločnosť Sony aj v prípade modelu Xperia X Compact volila systém Android 6.0.1 Marshmallow s vlastnou nadstavbou. Tá je v porovnaní s inými výrobcami jemnejšia a v mnohom pripomína natívny Android. Špecifickým je appdrawer, či inak povedané menu s aplikáciami. To ponúka aj možnosti pre vyhľadávanie aplikácií, či ich usporiadanie podľa viacerých aspektov. Na druhú stranu, výrobca z nadstavby odstránil miniaplikácie, ktoré boli vlastne aplikáciami v malých oknách v popredí systému. Priznáme sa, že túto funkciu sme v živote nevyužili, a tak jej absenciu moc nepociťujeme.

Malé mínus má od nás Sony aj za množstvo predinštalovaných titulov. Hoci je väčšina z nich dobre spracovaná a užitočná, stále ich je veľa a na používateľa to nemusí urobiť dobrý dojem. Plus zas dávame spoločnosti za ponechanie nadštandardných funkcií, ako je napríklad prijatie hovoru priložením zariadenia k uchu, či prebudenie displeja dvojitým poklepaním. Najmä nežnejšie pohlavie určite poteší aj podpora pre motívy, ktoré zmenia dizajn celej nadstavby. Ostatní používatelia zas ocenia službu MyXperia, pomocou ktorej si môžete vyhľadať stratené alebo odcudzené Xperia zariadenie.

Celkovo nemáme k operačnému systému v Xperii X Compact žiadne väčšie výhrady. Sony v ňom od poslednej generácie zariadení neurobilo veľa zmien, čo však nehodnotíme negatívne. Ich nadstavba je totižto dobre vyladená, nespotrebúva veľa operačnej pamäte a svojim štýlom neurazí, no naopak, poteší väčšinu používateľov. Škoda len väčšieho množstva predinštalovaných aplikácií, ktoré by mohlo Sony v budúcnosti naozaj obmedziť.

FOTOAPARÁT | Ťahák – len nevieme, ktorým smerom

Sony si tento rok veľmi dalo záležať na vylepšeniach fotoaparátu a tvrdí, že nová Xperia XZ a Xperia X Compact sú zariadeniami, ktoré majú doteraz najlepší fotoaparát spomedzi všetkých Sony smartfónov. Základom fotoaparátu je v tomto prípade snímač Exmor RS o veľkosti 1/2.3”, ktorý však spoločnosť použila aj v predošlých modeloch. Čo sa ale podľa ich slov zmenilo, je softvér a spracovanie jednotlivých záberov. To má na starosti softvér známy ako BIONZ™. Ten zabezpečuje lepšie vyváženie farieb, aplikovanie HDR, či lepšie vyváženie bielej. Okrem toho Xperia vylepšila aj rýchlosť snímania, ktoré by malo zaručiť ostrejšie fotky aj v prípade, že sa fotený model hýbe. K tomu značne dopomáha aj nový prediktívny PDA a laserový autofokus, ktorý zaostruje akoby “pred” pohybujúci sa objekt, aby v čase zachytenia fotografie bolo všetko ostré aj v prípade minimálnej latencie snímania.

sony-xperia-x-compact-recenzia-fotka-5

Pozrite sa, ako vyzerá prostredie aplikácie Fotoaparát v Sony Xperia X Compact

My sme počas testovania tohto zariadenia neboli z fotoaparátu nadšení až tak ako samotný výrobca. Samotné snímky síce v globále nevyzerajú zle, ale po priblížení zistíte, že sú kostrbaté, chýbajú im detaily a aj pri dobrom svetle na nich môžete pozorovať šum. Samozrejme, všetko závisí od toho, v akom režime ich nafotíte a aké nastavenia pri tom používate. My sme väčšinu času fotili v automatickom Superior móde, ktorý používa zrejme väčšina používateľov, takže kvalitu snímok môžete zhodnotiť sami. Za čo treba výrobcu pochváliť, je manuálny režim, ktorý ponúka dostatok nastavení. Väčšie výhrady nemáme ani ku kvalite videa, ktoré však dokáže toto zariadenie nahrať iba vo Full HD rozlíšení – 1080p pri 60 FPS. Výhodou je ale prítomnosť 5-osej stabilizácie SteadyShot™, ktorá si svoju prácu odvádza dobre. Nižšie nájdete aj ukážku videa vo Full HD rozlíšení. Všetky ukážky fotografií nájdete v tomto albume v službe Google Fotky. 

Sony Xperia X Compact má rovnaký fotoaparát ako väčšia Sony Xperia XZ. Ak si chcete pozrieť viac ukážkových fotografií, tak si ich pozrite v recenzii na Sony Xperia XZ

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

26.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+