MojAndroid

Spoločnosť Sony pracuje usilovne na tom, aby najnovší Android 6.0 s označením Marshmallow dostal nielen na ich najnovšie zariadenia, ale aj na tie staršie. Práca na aktualizáciách tak dovoľuje plošne na priniesť funkcie, ktoré budú pre majiteľov mobilných telefónov Xperia špeciálne a osobité. Sony je známe viacerými vylepšeniami, ktoré sú často špecifické práve pre zariadenia zo série Xperia a sú dostupné už v oficiálnych distribúciách mobilných zariadení spoločnosti.

Náš tip
Sony Xperia Z5, Z3+ a Z4 Tablet dostávajú Android 6.0 Marshmallow

Rozdielom nebude ani práve spomínaný Android 6.0 Marshmallow, v ktorom si vývojári Sony pripravili niekoľko funkcií. Spoločnosť ich zhrnula v krátkom videu a ich funkcie si spoločne predstavíme.

Udeľovanie povolení pre aplikácie – v zariadeniach Xperia bude možné udeľovať pre rôzne aplikácie rôzne povolenia, čo niektorí z vás možno poznajú z operačného systému iOS. Operačný systém sa vás v prípade potreby udelenia oprávnení bude pýtať, ktoré oprávnenia chcete konkrétnej aplikácii udeliť a naopak, ktoré oprávnenie chcete zakázať. Pôjde o známe povolenia, ako napríklad povolenie čítania kontaktov, vytáčania čísel, či použitia mikrofónu, kamery alebo GPS a lokalizácie.

Upravovanie snímkov v reálnom čase – pri fotografovaní sme si zvykli na to, že svoje zábery upravujeme v dodatočných aplikáciách, alebo vo vstavaných editoroch. Xperia vo verzii Marshmallow vám ponúkne možnosť upravovať parametre snímkov ešte predtým, než samotnú fotografiu vyhotovíte. Upravíte si tak parametre v takzvanom live view, alebo v živom náhľade. Upravovať budete môcť napríklad jas, alebo teplotu snímky a tieto zmeny uvidíte na svojom telefóne ihneď, ešte pred vyhotovením fotografie.

Jednoduchšie prostredie fotoaparátu/videa – Sony taktiež ponúkne intuitívne a zjednodušené ovládanie aplikácie fotoaparátu, v ktorom budeme môcť prechádzať medzi jednotlivými módmi, prípadne videom iba jednoduchým posunutím prstu. Nebudeme tak musieť na jednotlivé ikonky klikať, potrebné bude iba pohnúť prstom v smere zhora nadol, alebo naopak zdola nahor podľa toho, do akej strany sa chceme posunúť. Vo videu tiež vidíme niekoľko módov, z ktorých si budeme môcť pri zhotovovaní snímku vybrať.

Jednoduchšie zdieľanie – telefóny Xperia sa snažia byť stále viac a viac prístupné užívateľom, čomu nasvedčujú aj neustále zjednodušovania rôznych základných úkonov, ktoré s telefónom ako užívatelia robíme. V Marshmallow sa o tom presvedčíme v zdieľaní, ktoré spravilo Sony oproti predošlým verziám ešte jednoduchšie. Pri prezeraní snímku jednoducho kliknete na ikonku zdieľania a v momente sa vám zobrazia základné aplikácie v ktorých viete snímku zdieľať a rovnako sa vám zobrazia rýchle kontakty. Po kliknutí na rýchly kontakt sa snímka odošle zvolenému kontaktu. Nie je tak potrebné otvárať si správy, vybrať konkrétny kontakt, vyberať fotografiu a až dodatočne odoslať. Všetko je otázka dvoch kliknutí.

Nové nálepky – Sony si taktiež pripravilo niekoľko nových balíkov nálepiek, ktoré môžete použiť k vyjadreniu emócií, či nálad – nálepky poznáme napríklad z Messengera. Sony sa rozhodlo preniesť nálepky do natívneho prostredia svojich telefónov a postupne tak pridáva ďalšie a ďalšie balíky pre širšie možnosti prejavenia sa za pomoci nálepiek.

Lepšia editácia textu – posledným vylepšením, ktoré vidíme na videu je jednoduchšia a intuitívnejšia editácia textu. Text sa pri výbere zobrazí spolu so zväčšovacím oknom, vďaka ktorému bude trafenie sa do konkrétneho písmena, čí napríklad časti slova podstatne jednoduchšie. Po výbere textu sa zobrazí jednoduchá ponuka, ktorou určite čo so zvoleným textom robiť. Sony samozrejme okrem vylepšení, ktoré sú vo videu, pripraví pre majiteľov mobilných telefónov Xperia určite viacero prekvapení. Koniec koncov, niekoľko ich naznačuje už na konci videa. Uvidíme tak čoho sa ešte dočkáme na Xperiách so systémom Android 6.0 Marshmallow. Len pripomenieme že najnovšia verzia by sa mala dostať na minimálne 14 zariadení spoločnosti.

Autor: Jakub Bajzath

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
10.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+