MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria

V oblasti výdrže batérie Sony väčšinou príjemne prekvapí. Nová Xperia 10 Plus disponuje batériou s kapacitou 3000 mAh. Oproti konkurencii s podobne veľkým displejom sa jedná o podpriemernú hodnotu, takých 3500 mAh by vyzeralo oveľa lepšie. Na druhej strane, vzhľadom na batériu, výdrž zariadenia je prekvapivo veľmi dobrá. Počas testovania mi pri normálnom používaní dokázala Xperia vydržať dva celé dni, čo je výborná hodnota.

Zariadenie som, samozrejme, používal ako svoj hlavný telefón, mal som v ňom svoju SIM kartu, na ktorej boli nonstop zapnuté dátové prenosy a rovnako pripojenie Wi-Fi bolo tiež stále zapnuté. Ani pri náročnom používaní som nezaznamenal problém s výdržou. Sony opäť dokazuje, že kapacita batérie nie je jediný smerodajný údaj, ktorý hovorí o výdrži. Existuje tu množstvo ďalších faktorov, ktoré vedia výrazne výdrž ovplyvniť. Nemôžem zabudnúť na optimalizáciu systému, použitý procesor a podobne. Stále sa však neviem zbaviť pocitu, že aspoň tých 500 mAh vzhľadom na uhlopriečku displeja mohlo Sony pokojne pridať.

Pre prípady, keď potrebujete s telefónom vydržať čo najdlhšie bez nabíjačky, pripravené sú šetriace režimy:

  • STAMINA – V tomto režime bude znížený výkon zariadenia, vypne sa automatická synchronizácia a zníži sa jas
  • Ultra STAMINA – Maximálne šetrenie batérie. Vypnuté budú dáta, Wi-Fi, synchronizácia. K dispozícii budú len vybrané základné funkcie, ako napríklad telefón, kontakty, správy, fotoaparát, rádio, kalendár, hodiny, nastavenia či hudba. Tento režim dokáže výrazne predĺžiť výdrž Xperie 10 Plus.

Dôležitým faktorom je aj rýchlosť nabíjania smartfónov, ktorú testujeme pri každom zariadení a výsledky zapisujeme do prehľadnej tabuľky. Ak chcete vedieť, aké je aktuálne poradie, stačí kliknúť na tento odkaz.

Pri teste nabíjania Xperie 10 Plus som nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 15 %
  • 30 min: 30 %
  • 45 min: 44 %
  • 60 min: 57 %
  • Celkové nabitie: 2:10 h

Rýchlosť nabíjania určite nepatrí medzi najrýchlejšie. Bezdrôtové nabíjanie tu tiež chýba. Rýchlosť nabíjania už dlhodobo testujeme a výsledky zapisujeme do prehľadnej tabuľky, z ktorej môžete vidieť, ktoré zariadenie sa nabije rýchlejšie a ktoré naopak, pomalšie. Kompletnú tabuľku rýchlosti nabíjania nájdete tu.

Záverečné hodnotenie

Nová Xperia 10 Plus od Sony je určite zaujímavý telefón, ktorý má čo ponúknuť. Láka na predĺžený displej s pomerom strán 21:9 a uhlopriečkou 6,5″, ktorý je ako stvorený na pozeranie filmov. Zaujímavý je aj dizajn telefónu či samostatný skener odtlačkov na pravej strane. Spokojní budete určite aj s výdržou, aj keď batéria disponuje kapacitou „len“ 3000 mAh. Nepoteší plastovou konštrukciou, len jedným reproduktorom na spodnej strane a použitý by mohol byť aj novší procesor.

+