MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Klasika od Sony s užitočnými funkciami

Nadstavba operačného systému Android od Sony nie je taká prepracovaná ako v prípade Samsungu či Huawei. Sony stavia na jednoduchosť a takmer čistý Android, pridáva však množstvo užitočných funkcií, ktoré by ste v čistom Androide hľadali márne. Zariadenie beží na verzii 9.0 Pie a momentálne je nainštalovaná bezpečnostná aktualizácia z februára 2019.

Nechýba nové ovládanie systému, ktoré je typické pre Android Pie. Z troch navigačných tlačidiel zostali len dve, úplne zmizlo tlačidlo multitaskingu. Zúfať nemusíte, je nahradené gestom. Kliknutím na stredové tlačidlo sa dostanete na domovskú obrazovku. Potiahnutím nahor vojdete do menu aplikácií, pokiaľ potiahnete nahor, ale len do polovice displeja, dostanete sa do spomínaného multitaskingu. Tlačidlo späť zostáva a stále plní rovnakú funkciu. Na tento systém ovládania si je potrebné zvyknúť, mne sa to páči. Pokiaľ by vám to nevyhovovalo, stále je možnosť vrátiť sa ku klasike.

Keďže smartfón je naozaj veľký, určite sa hodí možnosť ovládania jednou rukou. Túto funkciu vyvoláte dvojitým ťuknutím na domovské tlačidlo, pričom displej sa zmenší a presunie buď doľava alebo doprava. Je to len na vás. Takýmto spôsobom môžete zariadenie jednoduchšie ovládať jednou rukou, napríklad v autobuse a podobne.

Sony v predchádzajúcej vlajkovej lodi, Xperii XZ3 predstavilo zaujímavú funkciu. Zariadenie má boky citlivé na dotyk a ťuknutím na bok smartfónu ste mohli vyvolať jednoduché menu, do ktorého ste si mohli pridať zástupcov najpoužívanejších aplikácií. Táto funkcia dostala názov Side Sense. Nová Xperia 10 Plus síce nedokáže zareagovať na ťuknutie do boku prístroja, no disponuje podobnou funkciou, ktorú aktivuje softvérovo, pomocou displeja. Stačí dvakrát ťuknúť na jeho okraj a vyskočí vám menu s aplikáciami, ktoré si môžete nastaviť podľa seba. Funkcia je to zaujímavá a používal som ju rád. Mať možnosť rýchlo sa dostať k aplikáciám, ktoré používam najradšej, vidím ako veľké plus.

Páči sa mi, že Sony integrovalo klávesnicu SwiftKey priamo do systému a používa ju ako predvolenú. Netajím sa tým, že práve SwiftKey je mojou obľúbenou klávesnicou a inštalujem ju do každého zariadenia, ktoré testujem. Písanie na tejto klávesnici je pohodlné a ponúka množstvo užitočných nastavení. Nechýba ani funkcia Flow – písanie ťahom prsta po obrazovke. Klávesnica sa dokáže učiť slová, ktoré používate a čím viac na nej píšete, tým sa vám viac prispôsobí. Jednu menšiu nevýhodu tu predsa len vidím. Displej novej Xperie je o niečo užší, ako v prípade konkurencie, čo sa môže negatívne prejaviť na pohodlí písania na softvérovej klávesnici. Chce to trochu zvyku, po napísaní niekoľkých správ sa do toho určite dostanete.

Multimédiá: Rozpačité pocity

Hneď na úvod musím poznamenať, že Xperia 10 Plus mieri hlavne na používateľov, ktorí preferujú kvalitnú multimediálnu výbavu. V tomto je to však zariadenie dvoch tvárí. Veľký displej s pomerom strán 21:9 sa priam núka na pozeranie filmov či videí. Musia však byť v tomto formáte, vtedy vyzerajú naozaj dobre. Výrobca si na ochutnávku pripravil trailer k Spidermanovi, ktorý nájdete v galérii. Osobne filmy na telefóne nepozerám, je to nepohodlné, displej stále nie je dostatočne veľký. Môže sa to hodiť napríklad na cestách, keď k dispozícii nemáte zariadenie s väčším displejom (tablet, notebook).

Veľkou škodou je, že smartfón neponúka stereo reproduktory. Nachádza sa tu len jeden, ktorý je situovaný na spodnej strane. Miesta hore nad displejom je naozaj dostatok, reproduktor sa tam mohol bez problémov zmestiť. Filmom by to určite prospelo, teraz budete pravdepodobne radšej hľadať slúchadlá. Aspoň že na 3,5 mm jack sa nezabudlo. Ten sa nachádza na hornej strane prístroja. Keď už som pri zvuku, reproduktor na spodnej strane hrá dostatočne nahlas a celkom slušne, nie však najlepšie. Poteší prítomnosť FM rádia, ktoré funguje po pripojení slúchadiel.

Nevýhody displeja s takto natiahnutým displejom sa prejavujú napríklad pri prezeraní YouTube videí. Väčšina z nich je natočená v pomere strán 16:9, takže na celom displeji sa jednoducho nezobrazia. Môžete ich síce priblížiť dvoma prstami, ale v tomto prípade z nich bude odrezané, čo tiež nie je ideálne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+