MojAndroid

Sony Ericsson dnes na svojom blogu oznámil, že plánuje aktualizáciu Androidu na telefónoch XperiaTM X10 na verziu 2.3 Gingerbread. A to napriek tomu, že sa pred určitým časom vyjadrili, že neplánujú aktualizácie nad verziu 2.1 (Éclair), čo vtedy aj bolo pravdou. Podľa autora príspevku boli predošlé články o Android aktualizáciách pre X10-inu celkovo najdiskutovanejšie v celej histórii Sony Ericsson blogu.

Sme radi, že vás môžeme informovať o zmene plánov ohľadom Xperie X10. Aktualizácia na Android Gingerbread je naplánovaná na koniec druhého, a tretí kvartál tohto roka. Vypočuli sme všetky vaše požiadavky za posledné obdobie, ale až dnes sme to mohli potvrdiť. Vývoj nových produktov Xperia Play, Xperia Arc a Xperia Neo nám vlastne umožnil začať pracovať na špeciálnom projekte, ktorého cieľom je priniesť Android 2.3 Gingerbread pre Xperiu 10.

Rikard Skogberg, Sony Ericsson

Nasleduje zopár preložených otázok a odpovedí ohladom plánovanej aktualizácie.

Prečo ste sa rozhodli spraviť túto aktulizáciu?

Vypočuli sme našich zákazníkov. Okrem toho, vývoj softvéru pre našu novú radu telefónov Xperia pre rok 2011 nám poskytol riešenie, vďaka ktorému je možné dodať Android 2.3 Gingerbread aj na Xperia X10.

Kedy bude aktualizácia k dispozícii?

Jej vydanie je naplánované na koniec druhého a začiatok 3. štvrťroku tohto roka. Xperia X10 je na trhu k dispozícii vo všeobecnej veľkoobchodej verzii a vo verziách upravených operátormi. Vzhľadom na dostupné zdroje tohto výnimočného projektu sa zameriame na vytvorenie veľkoobchodnej verzie softvéru. Pokiaľ ide o verzie Androidu upravené na mieru pre jednotlivých operátorov, budeme vás informovať neskôr, ked zistíme čo všetko ich aktualizácia bude obnášať. Ale chceme už v tomto štádiu zdôrazniť skutočnosť, že niektorí z vás možno túto aktualizáciu vôbec nedostanú, ak sa váš operátor rozhodne s nami nespolupracovať.

Aký je prínos tejto aktualizácie a aké sú hlavné rozdiely oproti verzii 2.1?

Stručne povedané, chceme do Xperie X10 priniesť podobný softvér a funkcie, aké nájdete aj v našich nových smartónoch Xperia pre rok 2011. Našim cieľom je doručiť väčšinu funkčnosti platformy Android Gingerbread spolu s používateľským rozhraním od Sony Ericssonu a funkcií s ním spojenými. Konečný rozsah nového softvéru sa stále mení počas jeho vývoja. Viac podrobností zverejníme tesne pred samotným vydaním aktualizácie koncom 2. štvrťroku tohto roka.

Prídeme kvôli aktualizácii o nejaké funkcie z predchádzajúcej verzie softvéru?

Áno – ale keďže práce na nej sú v plnom prúde, podrobnosti budú oznámené až s blížiacim sa vydaním aktualizácie. Zatiaľ očakávame nasledovné obmedzenia:

  • Súčasný plán je, že Xperia X10 dostane štandardné Android používateľské rozhranie fotoaparátu, a preto zmiznú funkcie ako napr. rozpoznávanie tvárí a spúšť úsmevom.
  • Moxier bude nahradený natívnymi Gingerbread notifikačnými funkciami.
  • Mediascape bude nahradený mediálnymi widgetmi a hudobným prehrávačom použitým aj v rade produktov pre rok 2011.
  • DRM kľúče pre chránený obsah vo vašom telefóne sa počas aktualizácie vymažú.
  • Aplikácia zálohovanie a obnovenie od Sony Ericssonu nie je v novom Gingerbreade podporovaná, takže prídete aj o ňu.
  • Podpora pre obojsmerné jazyky sa v porovnaní s poslednou verziou Androidu na Xperia X10 (2.1) zníži.

Aké sú hlavné rozdiely medzi Androidom 2.3 pre Xperiu X10 a verziou Android 2.3 Gingerbread, ktorá bude napr. na Xperii Arc?

Stručne povedané, našim zámerom je, aby Xperia X10 dostala podobný softvér a funkcie, ktoré budú aj v našich nových smartfónoch Xperia pre rok 2011. Aktuálny cieľom je poskytnúť väčšinu funkcií platformy Gingerbread spolu so Sony Ericsson špecifickým používateľským rozhraním a funkciami, ktoré nie sú obmedzené hardvérovým vybavením (napr. žiadny HDMI výstup). Konečný rozsah softvéru je stále vo vývoji, ale sa snažíme rozdiely minimalizovať. Viac detailov uverejním pred vydaním aktualizácie.

Ako sa ku mne aktualizácia dostane?

Aktualizácia bude k dispozícii iba prostredníctvom nášho aktualizačného programu pre PC. To znamená, že ju nebude možné vykonať priamo z telefónu cez internet (OTA).

Môžem sa vrátiť k verzii 2.1, ak nebudem spokojný s aktualizáciou?

Nie, aktualizácia nepodporuje downgrade na predošlú verziu.

Prídem o nejaké údaje, obsah alebo nastavenia tým, že aplikujem aktualizáciu?

Áno – celý váš osobný obsah a nastavenia uložené v telefóne sa počas aktualizácie vymažú. Budete sa musieť uistiť, že máte svoje informácie uložené niekde inde. Všimnite si, že aplikácia pre zálohovanie a obnovenie od Sony Ericssonu nebudú v Gingerbread verzii zahrnuté, preto odporúčame použiť nejakú inú aplikáciu pre zálohovanie vašich dár, ak už nemáte svoje údaje uložené niekde inde okrem vášho telefónu. Údaje uložené na pamäťovej karte aktualizáciou ovplyvnené nebudú, s výnimkou obsahu chráneného DRM, pretože kľúče budú odstránené.

Prečo ste v minulosti tvrdili, že verzia 2.1 už bude pre Xperiu X10 posledná?

Nemali sme v pláne aktualizáciu Xperie X10 na verziu Android vyššiu ako 2.1, a naše vyhlásenia odrážali tento náš plán. Plán sa však s príchodom nových modelov telefónov zmenil, ale nechceli sme predčasne dvíhať vaše nádeje, kým sme boli istí, že budeme schopní dodať dobré používateľské prostredie pre Xperiu X10 založené na Gingerbreade.

Prečo ste sa rozhodli o tejto aktualizácii informovať až teraz?

Ako spoločnosť sa snažíme byť čo najotvorenejší cez naše informačné kanáloch, ako je napríklad náš produktový blog. V poslednej dobe sme sa zameriavali hlavne na doručenie našich produktov Xperia 2011 založených na najnovšej vrezii Amdrpod platformy pre smartfóny. Paralelne s touto snaho sme zisťovali, koľko z nášho úsilia by mohlo byť použitého aj pre aktualizáciu Xperia X10. Naším cieľom po celú dobu bolo informovať vás o tom akonáhle sme dospeli k záveru, že by sme mohli dodať dobré používateľské rozhranie založené na Gingerbreade. No a teraz prišiel ten čas, kedy sme presvedčení, že to dokážeme.

Prečo ste preskočili aktualizáciu na verziu 2.2?

Zamerali sme sa na Gingerbread, lebo je najnovší. Úsilie a čas, ktoré sme investovali do prispôsobenia Gingerbreadu pre radu telefónov pre rok 2011 nám časom odhalili riešenie, ktoré nám umožnilo dodať na Xperiu X10 priamo verziu 2.3. S verziou 2.2 sme sa teda nezaoberali takmer vôbec.

Budete na verziu 2.3 aktualizovať aj Xperiu X10 mini, mini a Xperia X8 na ?

Nie, toto zatiaľ nemáme v plánoch. Museli sme si zoradiť naše aktivity a vývoj podľa priorít, a preto sme sa zamerali na vývoj aktualizácie len pre Xperiu X10.

Budete aj naďalej aktualizovať Xperiu X10 na verzie vyššie ako Android 2.3 Gingerbread?

Nie.

Je aktualizácia založená na verzii 2.3.2 alebo 2.3.3?

Aktualizácia pre Xperiu X10 bude založená na Androide 2.3.3.

Plánujete aktualizovať nové telefóny ako Xperia Play, Arc, Neo a Pre? Budú si môcť používatelia vašich telefónov aktualizovať na novšie verzie Androidu, keď budú v budpcnosti k dispozícii?

Xperia Play, Arc, Neo a Pre budú predávané s momentálne najnovšou verziou Androidu pre smartfóny (Gingerbread 2.3), a máme v pláne pripravovať aktualizácie na všetky nové verzie Androidu (nad 2.3), s ktorými Google príde. Samozrejme budeme sa musieť držať ich harmonogramu. A aj keď je ešte príliš skoro na podrobné komentáre okolo budúcich Android aktualizácií pre naše ďalšie produkty, zmeny, ktoré sme spravili v spôsobe, akým pracujeme a integrujeme sa s operačným systémom Android nás stavajú do dobrej pozície, aby sme doručili aktualizácie Androidu v čo najkratšom čase.

25.3.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+