MojAndroid

Spoločnosť Sony nedávno uviedla svoj vlajkový model Xperia XZ2 s radikálnou zmenou dizajnu a odstránením konektora pre slúchadlá. Ak chcete nabíjať telefón a počúvať hudbu súčasne, budete si musieť kúpiť adaptér. Tento adaptér však funguje iba na Xperia XZ2 a nepodporuje rýchle nabíjanie. Toto je ďalší príklad toho, prečo je odstránenie konektora pre slúchadlá zlým krokom. Spoločnosť Sony pravdepodobne bude cítiť tento krok v predajoch tohoto modelu.

Sony Xperia XZ2

Android 8.0 Oreo5.7 palcový
Qualcomm MSM8998 Snapdragon 8451080 x 2160 pixelov
4 GB RAM19 MPx
64 GB2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps

Na MWC 2018 spoločnosť Sony odhalila svoje nové vlajkové lode, Xperia XZ2 a XZ2 Compact. Dizajn telefónov je drastickým odklonom od predchádzajúcich dizajnov spoločnosti Sony. Jednou z výrazných konštrukčných zmien je odstránenie konektora pre slúchadlá. V internetovom obchode Sony je už v predaji samotný adaptér, z ktorého si bude odborná verejnosť robiť žarty.

Adaptér má používateľom umožniť nabíjať ich telefón aj počúvať hudbu súčasne. Je zrejmé, že je to úplne ľahké. S týmto adaptérom pre slúchadlá si Sony myslí, že je rovnako pohodlné.

Pomalé nabíjanie bez podpory dátového prenosu a dokonca nepodporuje všetky slúchadlá.

Sony USB Type C 2 in 1 cable EC270
Sony USB Type C 2 in 1 cable EC270                                                    zdroj:sonymobile.com

Tento adaptér nemá ďaleko od adaptéru pre iPhone, ktorý si užil svoju “slávu” na internete, keď bol oznámený s iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Nielen že to príliš komplikuje niečo, čo bolo tak jednoduché, ale adaptér je veľmi špecifické zariadenie. Napríklad už len ten fakt, že bude fungovať len na Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact.

Najväčším kameňom úrazu je to, že pri použití adaptéra nie je možné používať rýchle nabíjanie. Podľa špecifikácií, ktoré sú zverejnené na počúvanie hudby a nabíjanie telefónu súčasne, je nabíjacia rýchlosť iba 5V/0,5A. V skutočnosti, ak máte zapnutú obrazovku počas nabíjania telefónu cez tento adaptér, nie je to ani dostatok energie na aktívne nabíjanie zariadenia. V tom lepšom prípade teda batéria zostane na rovnakej úrovni po celú dobu používania alebo skutočne sa bude telefón vybíjať. Okrem toho nepodporuje adaptér ani dátový prenos, čiže zabudnite na to, že budete prenášať údaje medzi telefónom a počítačom počas počúvania hudby. Ak ste majiteľom Hi-Fi slúchadiel MDR-NC750, prípadne bežných MDR-NC31EM, majte na pamäti, že ani tieto slúchadlá s adaptérom nie sú podporované.

20 EUR navyše

A posledná vec je cena tohoto adaptéru. Keď si kúpite telefón, v balení budete mať priamy konektor typu USB C na 3,5 mm konektor pre slúchadlá, ktorý vám však nedáva možnosť nabíjať váš telefón a súčasne počúvať hudbu. Ak si teda budete chcieť kúpiť tento extra adaptér, pripravte si ďalších približne 20€.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Dano

    Takéto problémy si pamätám ešte z dôb Windows Mobile telefónov HTC… Ďakujem, ja si kúpu telefónu bez 3,5mm konektora dobre rozmyslím…

  • Delux

    Po zlej skúsenosti s Apple som sa chcel vrátiť k androidu práve modelom XZ2 no ako vidím neprichádza do úvahy život bez jacku je jedna veľká katastrofa a táto prechodka zase sme sa vrátili do doby “kamenej” – teda do doby multifunkčného konektoru SONY ERiCSSON , už ma napadá iba jedna rozumná voľba a to bude Asus 5Z ,kedže Huawei P20 pro sa mi fakt nepáči :)

+