MojAndroid

Slovenská republika sa ocitla v extrémne náročnom období. Počas najbližších troch týždňov sa musíme pripraviť na viacero kľúčových udalostí. Okrem zákazu vychádzania, s niekoľkými výnimkami, nás čakajú dve kolá celoplošného štátneho testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19. 

Štát preto spúšťa veľkú informačnú kampaň, ktorá sa Slovákom snaží priblížiť všetky dôležité informácie. Spustená bola oficiálna webová stránka https://www.somzodpovedny.sk/, kde nájdete väčšinu informácií k plánovanému testovaniu. 

Okrem toho sa priamo na tejto stránke môžu zaregistrovať zdravotníci, ako aj ďalší pracovníci, ktorí majú záujem pomôcť s organizáciou, respektíve vykonaním samotného testovania.

Pre bežného občana je stránka dobrým zdrojom informácií o tom, ako bude prebiehať samotné testovanie. Prináša odpovede na základné otázky – Kedy? Kto? Kde?. Názorne však popisuje ako bude vyzerať proces na mieste odberu – Ako prebieha testovanie?. Okrem textovej formy tu nájdete umiestnené aj ilustračné video celého odberu.

Dozviete sa tu aj informácie o tom ako máte postupovať v prípade, že z testovania vyjdete s pozitívnym výsledkom. Nechýbajú ani prvotné informácie o možnostiach ubytovania pre tých, ktorí v prípade potreby majú záujem o absolvovanie povinnej karantény v ubytovacom zariadení – mimo domova. Tieto informácie sú zverejnené v sekcii “Ubytovacie zariadenia s karanténnymi opatreniami”.

V dňoch pred spustením celoplošného testovania na Slovensku tu pribudnú podrobnosti o jednotlivých odberných miestach s ich presnou adresou. K tomu sa pridávajú aj najaktuálnejšie informácie o celom projekte a aktuálne správy z jednotlivých ministerstiev. 

Kľúčovou je aj sekcia “Najčastejšie otázky a odpovede”, ktorá sa stručne a jasne snaží priniesť odpovede na pálčivé otázky spojené s testovaním. 

Webová stránka https://www.somzodpovedny.sk/ teda predstavuje dobrý zdroj informácií pre všetkých občanov. Samozrejme, že s celým projektom sú spojené aj rôzne veľmi špecifické problémy. Preto je ďalším dobrým a odporúčaným zdrojom oficiálna stránka https://korona.gov.sk/. Kombinácia týchto dvoch oficiálnych zdrojov informácií by snáď mala pokryť všetko potrebné. 

Štát si pomáha aj SMS správami 

Poskytnúť skutočne všetky informácie je problematické, preto si štátne orgány pomáhajú aj zasielaním informačných SMS správ. Hlavným zámerom je čo najväčšou formou podporiť celý projekt celoplošného testovania, aby mohlo dôjsť k efektívnemu oddeleniu infekčných obyvateľov od zdravej populácie pre spomalenie šírenia nákazy. 

V dňoch 23.10. až 25.10. prebieha projekt pilotného testovania v najviac postihnutých regiónoch Oravy. Ministerstvo Obrany preto začalo s rozposielaním SMS správ, ktoré na túto skutočnosť upozorňujú a obyvateľov nachádzajúcich sa v daných regiónoch vyzývajú na účasť. 

Nakoľko ide o efektívny komunikačný nástroj, je možné, že podobné SMS správy budú nasadené aj počas prvého a druhého kola celoplošného testovania. Momentálne sú podľa všetkého SMS správy rozposielané plošne, bez ohľadu na to, v akej lokalite sa smartfón nachádza.

 

23.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+