MojAndroid

Solárne lietadlo Solar Impulse 2 dokončilo svoju cestu okolo sveta, čím sa navždy zapíše do histórie. Lietadlo prekonalo vzdialenosť takmer 42 000 km a minulo na to 11 000 kWh energie, ktorá pochádzala iba zo Slnka. Počas cesty nevypustilo ani jednu emisiu a stanovilo 19 nových svetových rekordov týkajúcich sa letectva a energetiky.

Lietadlo v noci pristálo v Abu Dhabi, keď dokončilo svoju poslednú časť cesty pozostávajúcej zo 16 krokov. Najdlhším úsekom bol prelet nad Tichým oceánom, ktorý trval 4 dni 21 hodín a 51 minút. Solárne lietadlo je pritom širšie ako Boeing 747 s rozpätím krídel 72 metrov. Pre pilotov tu je ale minimum miesta, no to ich muselo pri lete trápiť najmenej. Lietadlo neletelo ani 50-kilometrovou rýchlosťou a piloti museli dramaticky meniť výšku letu v závislosti od toho, či bol deň alebo noc.

Solar-impulse-gif-v5

Za celým projektom stoja švajčiarski prieskumníci Bertrand Piccard a André Borschberg, ktorí chceli touto cestou poukázať na využiteľnosť obnoviteľnej energie vo svete. Celý projekt sa začal už v roku 2004, pričom trvalo viac ako desať rokov zostrojiť lietadlo, otestovať ho a pripraviť ho na 510-hodinový let.

Bez pochýb ide o jednu z najväčších udalostí, ktorá sa odohrala vo svete obnoviteľnej energie. Samozrejme, nikto nebude chcieť letieť okolo sveta vyše 500-hodinovým spojením, no teraz je na ostatných ľuďoch, aby tento úspech posunuli ďalej a takmer 20 nových rekordov aj ďalej prekonávali.

Zdroj: Google Green Blog, Solar Impulse (YouTube) via The Verge

27.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+