MojAndroid

Každý z nás vie, že najväčšou slabinou dnešných smartfónov sú ich batérie. O pokroku v tejto oblasti sa hovorí už veľmi dlho, no len máloktorá spoločnosť zameriava všetky svoje zdroje na vývoj nových akumulátorov. Niekedy však stačí málo na to, aby ste dosiahli pokrok. Vedci z Purdue University dokazujú, že aj obyčajný softvér môže byť v tomto smere efektívnou pomocou. Vďaka ich nástroju “Hush” dokáže každý z používateľov v priemere ušetriť až 16% z výdrže svojej batérie.

bateria-spotreba-titulka

Náš tip
Webstránky môžu sledovať používateľov pomocou úrovne batérie v smartfóne

Systém Hush funguje na princípe zabíjania aplikácií na pozadí. Počas toho, ako máte vypnutý displej, vypne Hush tie aplikácie, ktoré v danej chvíli nepotrebujete, no aj tak spotrebúvajú veľa energie, pričom dôležité aplikácie na komunikáciu, pripojenie k internetu a podobne dôležité funkcie budú bežať aj naďalej. Na veľmi podobnom princípe funguje aj aplikácia Greenify s tým rozdielom, že systém Hush by mal byť prepracovanejší. Má to však jeden háčik. Hoci je Hush dostupný voľne na Githube, ide iba o zdrojový kód, ktorý môžu implementovať napríklad vývojári do svojich ROM, prípadne výrobcovia do aktualizácií s novším Androidom. Niekoľko používateľov sa pokúšalo z tohto kódu vytvoriť inštalovateľnú aplikáciu, avšak márne. Dokáže to niekto z vás, šikovných slovenských programátorov? :-)

Zdroj: GitHub

14.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

17 odpovedí na “Vedci prišli na to, ako sa softvérom dá ušetriť až 16% z výdrže batérie”

  1. Toto sa vie odkedy prišiel android, ale killovať aplikácie určite nie je riešenie. To, že bežia na pozadí je kvôli plynulosti a svižnosti systému a za tých 15-16% ušetrenej batérie to určite nestojí. Skôr by som sa zameral na čo najefektívnejšie blokovanie fast dormancy keď sa už babrú so softwarom, a na zdokonaľovanie technológie batérii sa kašle.

  2. “vedci?” potom aj greenify vymysleli vedci? nejak mi to tam nepasuje :) aplikácii na zabijanie aplikacii v pozadi tu vzdy bolo plno…

  3. podobnu applikaciu ma rovno snapdragon s nazvom “battery guru”, takze nezda sa mi ze to vynasli oni :)

  4. Greenify funguje skvele a este si clovek vie prisposobit telefon presne ako potrebuje. Takze je efektivnejsia.

    @mobile

  5. a co tak pri zamknutej obrazovke znizit vykon všetkych sucasti o 75%

    • pokial viem, android skaluje frekvencie podla vytazenosti…mam to overene aj na 3-4 rocnych telefonoch…takze ak nepotrebujes plny vykon, procesor ti nejde na 100% frekvencie…najviac baterky zere aj tak displej, koniec koncov, ak nieco na telefone robis tak ti svieti displej a aj frekvencie su blizsie k maximu…takze nic nove si nepovedal

  6. Nedá mi to nenapísať, že Apple to robí už hodne dlho a oni sa tvária ako keby objavili Ameriku :D

    • Na Apple ti hlavne nic nebezi na pozadi, lebo nema skutocny multitasking. Aby si ma nechapal zle, nie som apple hater. Len poukazujem ze ich mobilny operacny system funguje trosku inak. Ale to je na dlhsiu diskusiu a ty by si to asi aj tak nepochopil…

      • Čoje koko*ko to je všetko, čo dokážeš spraviť dať si nick, ktorý by ma mal uraziť. Tvoje IQ je na úrovni novorodenca a ja viem o mobiloch niekoľkonásobne viac ako ty.

        • Ukludni sa, ma pravdu, iOS nemá skutočný multitasking; to nie je hate, ale fakt :)

          • Ja som kludny. On zacal s tym jeho nickom :)

            Viem ze Apple nema multitasking ako konkurencia, ale nacitanie aplikacii z “multitaskingu” je ovela rychlejsie ako otvaranie na novo.

            Pri jednoduchych aplikaciach akou je napr. Mail sa nic nemusi nacitavat jednoducho prepnes aplikaciu a bez cakania pokracujes tam kde si skoncil (tak to funguje pri original mail appke, ktora bezi na pozadi stale a ma prava prebudit zariadenie zo spanku)

    • To je možno fakt ale ich telefóny majú tak či tak katastrofálnu výdrž…

    • Áno robí :) To len títo vedci si myslia, že objavili Ameriku.
      Myslím, že STAMINA od Sony je aj účinnejšie, keďže je zapracovaná priamo v systéme.

+