MojAndroid

Pojem USB-C, inak označované aj ako USB Type-C, by mal poznať už každý z vás. Ide o nový štandard USB konektoru, ktorý sa čoraz častejšie vyskytuje aj v mobilných zariadeniach. Prvým komerčne dostupným (a pomerne známym) zariadením s USB-C bol tablet Nokia N1. Za certifikáciou tohto konektoru stojí USB Implementers Forum (USB-IF), ktoré sa rozhodlo podniknúť niekoľko krokov, ktoré používateľom pomôžu s jeho používaním. Vymysleli nový softvér, ktorý bude automaticky predinštalovaný v certifikovaných zariadeniach a bude ich schopný ochrániť pred nebezpečnými káblami, pričom zabezpečí aj lepšiu komunikáciu mobilných zariadení s počítačom.

usb type c

Nový softvér, ktorý bude dostupný v zariadeniach už čoskoro vo forme akéhosi protokolu, dokáže identifikovať USB zariadenie alebo kábel/nabíjačku, pričom dokáže získať ešte pred nadviazaním spojenia aj informácie o tom, či zariadenie podlieha certifikácii USB-IF. To znamená, že zariadenie bude môcť odmietnuť USB-C kábel, ktorý sa vymyká štandardom, čím ochráni vaše zariadenie pred prepätím, či iným nebezpečenstvom, ktoré vám hrozí pri pripojení lacného kábla s nedostatočnou kvalitou.

Nexus-6P-5
Nový konektor USB-C ponúkajú aj nové Nexus smartfóny (na obrázku Nexus 6P).

Výhodou bude aj pokročilejšia komunikácia mobilného zariadenia s počítačom pri pripojení cez USB-C. Certifikované káble umožnia medzi týmito dvomi typmi zariadení komunikáciu so 128-bitovým šifrovaním, pričom mobilné zariadenie bude môcť filtrovať aj prístup počítača (podobne ako doteraz). Používateľ si tak bude môcť vybrať, či chce zariadenie iba nabiť, prípadne prenášať aj dáta. USB-C káble sú dnes ešte stále pomerne drahým príslušenstvom, a tak pochopiteľne vo svete vznikajú rôzne lacné verzie týchto káblov s nedostatočnou ochranou proti prepätiu, prípadne vyrobené z lacných materiálov. Po ich pripojení k zariadeniu si používateľ môže spôsobiť škodu vo väčšej výške než tú, ktorú ušetril pri kúpe lacného kábla. Výbornú prácu pri odhaľovaní nebezpečných USB-C káblov robí zamestnanec Googlu s menom Benson Leung, ktorý na svojom +Google profile odhaľuje výsledky rôznych testov a porovnaní.

Zdroj: TheVerge

13.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

10 odpovedí na “Nový softvér bude vedieť rozpoznať nebezpečné USB-C káble”

        • Isteže origo nedáva 20V, ale napr. také ktoré vedia dodať až 60W výkonu, dávajú tých 20V. Spĺňajú špecifikácie, takže sú v poriadku a myslím, že so správnym káblom by mali fungovať, so zlým káblom to dopadne neslávne.

            • Trochu som pogooglil a 60W nabíjačku má napríklad nový chromebook pixel. Zariadenia prepojené usb c káblom sa na dodávke napájania aktívne dohodnú cez CC (configuration channel) pin, čo je jeden z 12 párov pinov usb c. Celá komunikácia na tejto linke má svoj protokol s rôznymi ochranami proti chybám, z čoho pre mňa vyplýva, že problém by nemal existovať pri kábloch s dvoma usb c konektormi – v prípade zlého kábla sa zariadenia nedohodnú a nespustí sa power delivery ani dátová komunikácia. Naopak problémové môžu byť káble na jednej strane zakončené “legacy” usb konektorom (teda iným ako typ c), ktorý nemá CC pin a teda komunikácia neprebehne a power delivery sa v dôsledku toho nenakonfiguruje správne a za istých okolností môže poslať 20V.

        • Naco? Napriklad ak mas v zariadeni viacero clankov v serii. Li-Pol ma menovite napatie 3.3/3.7V (podla technologie), takze 5V ti staci na nabijanie jedneho clanku. Ale ak ich mas v notebooku povedzme 5, tak tych 20V uz na nabijanie potrebujes (ok, da sa to “poriesit” aj menicom napatia, ale to su zase zbytocne straty)…

          Inak trik je v tom, ze “power delivery” ma niekolko “profilov” (rozne napatia a rozne maximalne hodnoty prudu), z ktorych si zariadenia “dohodou” vyberu ten co im obom vyhovuje.

  1. Je dost trapne, ked autor napise “USB Type-C, by mal poznať už každý z vás”, a pritom sam ma v tom hokej. Najprv pise o akychsi “USB-C kabloch” (?), potom v zachvate osvietenia spomina “type-c” konektor” (tentokrat spravne), potom zase odmietanie “USB-C kabla”. Tak mu pomozem z toho chaosu aspon jasnou definiciou: USB Type-C je specifikacia KONEKTORA pre usb-zariadenia a usb-kable. Nic viac!

    Este k nezmyslom o tom “či zariadenie podlieha certifikácii USB-IF”: Ziadne zariadenie nepodlieha certifikacii, ale ma zospovedat SPECIFIKACII ktoru vydalo USB-IF.

    Dalsi klasicky omyl, zamienat si pojmy “USB Type-C” (este raz, specifikacia konektora) s “power delivery”. A potom padaju take perly ako “USB-C káble sú dnes ešte stále pomerne drahým príslušenstvom, a tak pochopiteľne vo svete vznikajú rôzne lacné verzie týchto káblov s nedostatočnou ochranou proti prepätiu”.

    Pritom konektor “Type-C” este neznamena, ze kabel zaroven splna specifikaciu “power-delivery” (alebo usb 3.0/3.1)! Specifikacia konektoru “Type-C” ani nic take nevyzaduje. Moze to byt obycajny USB-2.0 kabel (ktory ma len 5V, a teda ziadnu ochranu pred prepatim nema ani nepotrebuje) s konektormi “Type-C”.

    • Každý normálny človek chápe, že pod pojmom USB-C kábel má rozumieť kábel s konektorom USB-C. Keďže je podľa mňa certifikácia niečím, čo špecifikuje vlastnosti daného predmetu, tak to je podľa mňa tiež v poriadku. Pri tom spojení specifikacia kabla + konektora – je to presne o tom, ze po novom sa tie “specifikovane” kable s USB-C konektorom budu dat pekne odlisit od tych kablov, ktore su USB 2.0 ale s koncovkou USB-C, pretoze tie nebudu splnat poziadavky specifikacie USB-IF.

      • “…Keďže je podľa mňa certifikácia niečím, čo špecifikuje vlastnosti daného predmetu…”

        CERTIFIKACIA specifikuje vlastnosti predmetu??? No co sa tu ja dnes nedozviem!
        :-)))))))))))))))))))))))

        Nebudem zabiehat do detailov, strucne asi tak: Specifikacia definuje pozadovane vlastnosti, a certifikacia kontroluje (a potvrdzuje pripadne vyvracia) zhodu vlastnosti s pozadovanymi (predpisanymi) vlastnostami. Vidis v tom ten “maly” rozdiel?

Pridaj komentár

+