MojAndroid

Pojem USB-C, inak označované aj ako USB Type-C, by mal poznať už každý z vás. Ide o nový štandard USB konektoru, ktorý sa čoraz častejšie vyskytuje aj v mobilných zariadeniach. Prvým komerčne dostupným (a pomerne známym) zariadením s USB-C bol tablet Nokia N1. Za certifikáciou tohto konektoru stojí USB Implementers Forum (USB-IF), ktoré sa rozhodlo podniknúť niekoľko krokov, ktoré používateľom pomôžu s jeho používaním. Vymysleli nový softvér, ktorý bude automaticky predinštalovaný v certifikovaných zariadeniach a bude ich schopný ochrániť pred nebezpečnými káblami, pričom zabezpečí aj lepšiu komunikáciu mobilných zariadení s počítačom.

usb type c

Nový softvér, ktorý bude dostupný v zariadeniach už čoskoro vo forme akéhosi protokolu, dokáže identifikovať USB zariadenie alebo kábel/nabíjačku, pričom dokáže získať ešte pred nadviazaním spojenia aj informácie o tom, či zariadenie podlieha certifikácii USB-IF. To znamená, že zariadenie bude môcť odmietnuť USB-C kábel, ktorý sa vymyká štandardom, čím ochráni vaše zariadenie pred prepätím, či iným nebezpečenstvom, ktoré vám hrozí pri pripojení lacného kábla s nedostatočnou kvalitou.

Nexus-6P-5
Nový konektor USB-C ponúkajú aj nové Nexus smartfóny (na obrázku Nexus 6P).

Výhodou bude aj pokročilejšia komunikácia mobilného zariadenia s počítačom pri pripojení cez USB-C. Certifikované káble umožnia medzi týmito dvomi typmi zariadení komunikáciu so 128-bitovým šifrovaním, pričom mobilné zariadenie bude môcť filtrovať aj prístup počítača (podobne ako doteraz). Používateľ si tak bude môcť vybrať, či chce zariadenie iba nabiť, prípadne prenášať aj dáta. USB-C káble sú dnes ešte stále pomerne drahým príslušenstvom, a tak pochopiteľne vo svete vznikajú rôzne lacné verzie týchto káblov s nedostatočnou ochranou proti prepätiu, prípadne vyrobené z lacných materiálov. Po ich pripojení k zariadeniu si používateľ môže spôsobiť škodu vo väčšej výške než tú, ktorú ušetril pri kúpe lacného kábla. Výbornú prácu pri odhaľovaní nebezpečných USB-C káblov robí zamestnanec Googlu s menom Benson Leung, ktorý na svojom +Google profile odhaľuje výsledky rôznych testov a porovnaní.

Zdroj: TheVerge

13.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+