MojAndroid

Od ohovárania môže byť niekedy blízko k druhej skupine najviac sa vyskytujúcich nežiaducich statusov a komentárov. Tie útočia na rasu, farbu pleti alebo náboženské vyznanie. Ich frekvencia je častá pod článkami, ktoré vzbudzujú záujem. A postih? Ten býva aj pri snahe ostať anonymný.

Náš tip
Akcia v Google Play: Stiahnite si zadarmo tieto Android aplikácie a hry

Schvaľovanie a útočenie

Facebook a vlastne všetky verejné priestory, kde sa dá anonymne, alebo pod vlastnou identitou napísať skoro čokoľvek, sú stále viac terčom záujmu tých, čo majú odhaľovať a trestať vyjadrenia vyslovené verejne a zároveň spĺňajúce znaky trestných činov. Medzi častými, ktoré sa radia frekvenciu za ohováranie je schvaľovanie inej trestnej činnosti alebo tiež vyhrážky pre rasový pôvod, farbu pleti alebo náboženské vyznanie.

Prípad, ktorý si pamätáme ako príklad takéhoto postihu sa odohral u nás, kedy verejný činiteľ bol postihnutý za svoje výroky na adresu menšiny pokutou 10 000 EUR a stratou mandátu. Prípad sa tak dostal do povedomia polície a následne aj prokuratúry cez podanú obžalobu na súd.

Za kľúčové a v rozpore so zákonom až v rovine trestného činu boli označené vyjadrenia, ktoré smerovali k prirovnaniu “osobitnej školy so zoologickou záhradou”. Tiež vyjadrenie o tom, že by “mal štát zasiahnuť aby si Cigáni z plodenia detí nemohli môcť robiť biznis” sa dostal do roviny, kedy bolo už súdom konštatované, že ide o hanobenie rasy národa, rasy či presvedčenia.

Aj emotikon či symbol

Nenávistný komentár môže byť hodnotený aj z pohľadu emotikonu alebo symbolu. V jednom z prípadov padlo odsúdenie za trestný čin, ktorý spáchala prispievateľka tým, že dala status „rovno a k nemu pridala pištoľ“. Tým chcela vyjadriť názor, že osoby na fotke treba zastreliť. Výsledkom tohto statusu bolo odsúdenie na osem mesiacov so skúšobnou dobou osemnásť mesiacov.

Iný prípad (z Čiech), kedy bol status nasledovný, skončil s ročným podmienečným trestom, pretože schvaľoval trestný čin:

Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit čtyři naše žoldáky. Přijel k nim a jen, co ho spatřili, šli srát, totálně na odpis. To, co se jim stalo, si po čertech zasloužili. Jsem vděčný, že nás těch šmejdů zbavili. Čeští žoldáci patří s těmi americkými k těm nejzkurvenějším.“

Ak už teda chodíme, a že to bolo v dobe spojenej s koronavírusom častejšie, ako v minulosti na webové stránky podporujúce komentáre alebo na sociálne siete, treba si pamätať základné pravidlo.

Ak budem ako účastník diskusie útočiť na iné skupiny alebo jednotlivcov, zvlášť pre ich rasu, národnosť alebo iné sociálne kritérium, prípadne pod článkom, ktorý informuje o trestnom čine, tento budem schvaľovať, riziko, že si moje správanie všimne polícia alebo proste dostane na to podnet, je vysoké.

Potom sa už rozbehne proces, na konci ktorého za niekoľko slov alebo symbolov môže nasledovať trest. A záznam v trestnom registri nemusí byť žiaduci. Už iba pri tak častej činnosti, ako je vyhľadávanie zamestnania ma to môže dostihnúť.

Náš tip
Sociálne siete a ich (ne)anonymita pri ohováraní, vyhrážaní a klamaní

zdroj foto: betanews.com

17.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+