MojAndroid

Sociálna sieť Parler u nás nie je známa, avšak je veľmi známa v Amerike. Čím je známa? Slúži totiž najmä radikálnej pravici, kde sa zhromažďujú a necenzurovane prispievajú jej členovia. Samozrejme, sieť je otvorená všetkým a preslávila sa svojou politikou slobody slova, ale ako to už býva, niekomu vyhovuje viac ako iným. Takže sa časť americkej politiky dotýka aj tohto článku.

Sociálna sieť Parler

Parler, “politickú” sociálnu sieť už v Obchode Play nenájdete

Je potrebné zmieniť aj nedávny útok na Kapitol, pretože práve po tejto udalosti sa jej Apple začal vyhrážať zákazom, ak nesprísni pravidlá. Google išiel na vec priamo a bez váhania ju odstránil z Obchodu Play.

Podľa Android Police sa Apple vo svojej vyhrážke odvoláva na prípady, kedy bol Parler zneužitý na prípravu plánu pre tohto-týždňový útok. Následne upozornil sociálnu sieť, aby si upravila podmienky moderovania príspevkov, inak riskuje odstránenie z App Store. Google svoj výmaz odôvodnil pre Android Police takto:

V záujme ochrany bezpečnosti používateľov v službe Google Play naše dlhodobé pravidlá vyžadujú, aby aplikácie zobrazujúce obsah generovaný používateľmi boli moderované a aby odstraňovali nebezpečný obsah, akým sú aj príspevky podnecujúce násilie. Všetci vývojári s týmito podmienkami súhlasia a spoločnosti Parler sme tieto podmienky v posledných mesiacoch pripomenuli.

Sme si vedomí toho, že v aplikácii Parler sa naďalej uverejňujú príspevky, ktoré sa snažia podnietiť násilie v USA. Uznávame, že o pravidlách obsahu sa môže viesť rozumná debata a že môže byť pre aplikácie ťažké okamžite odstrániť všetok obsah porušujúci pravidlá. AVšak vyžadujeme, aby aplikácie dostupné v obchode Play implementovali robustné moderovanie pre nebezpečný obsah. Vzhľadom na túto pretrvávajúcu a naliehavú hrozbu verejnej bezpečnosti sme aplikáciu odstránili z obchodu Play, kým tieto problémy nevyrieši.

Cez prehliadač je však dostupná aj naďalej

Google taktiež potvrdil, že odstránením z Obchodu Play nenastane odstránenie aj z mobilných zariadení, kde je už nainštalovaná. Sieť je taktiež aj naďalej dostupná v mobile cez prehliadač Chrome. Podľa kópie nedávneho cache mala sociálna sieť cez 5 miliónov stiahnutí z Obchodu Play.

Parler sa objavil už v roku 2018 a veľmi rýchlo sa uchytil práve medzi ultra-pravicovými aktivistami a politikmi, hlavne medzi tými, ktorých zablokoval Facebook a Twitter. Jej popularita ešte viac vystrelila počas novembrových volieb, z časti aj z dôvodu zvýšeného overovania príspevkov na Facebooku a Twitteri. To sa vo veľkej miere týkalo práve amerického prezidenta Donalda Trumpa a ešte pár ďalších vysokopostavených republikánov.

 

10.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+