Viaceré otázky, ktoré nám do redakcie dorazili a týkali sa dronov a snímkovania s nimi, dali vzniknúť aj tejto téme. Na prvé počutie by predsa nemal byť žiadny problém, kúpim si dron s kamerou a môžem začať lietať a natáčať video alebo robiť fotografie. No, ak si prečítate naše zhrnutie všetkého, čo čaká každého pred tým, ako sa začne venovať videu a fotografii z výšky, možno si aj kúpu svojho vysnívaného dronu rozmyslíte.
Na prvom mieste musíme uviesť, že lietanie s dronmi za účelom snímkovania je považované za výkon leteckých prác. A ako také podlieha splneniu rozsiahlej administratívy, registrácii a tiež vykonaniu skúšok. Navyše, je považované za podnikanie, teda pre fyzické osoby ako hobby pilotov je zakázané. Treba sa zároveň pripraviť aj na viaceré výdavky, tými povinnými je správny poplatok za vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác vo výške 600 EUR. Ak sa rozhodnete predĺžiť povolenie, bude vás to stáť ďalších 360 EUR a každá zmena alebo doplnenie už vydaného a platného povolenia je spoplatnené sadzbou 60 EUR.
Snímkovanie s dronmi povoľuje Dopravný úrad, ktorý určuje aj ich rozsah a podmienky. Samotný dron, s ktorým s bude lietať za účelom snímkovania treba pred vydaním povolenia zaregistrovať na Dopravnom úrade. Okrem toho sa musíte podrobiť vykonaniu teoretickej a praktickej skúšky. Tá teoretická pozostáva zo 100 otázok (úspešnosť musí byť minimálne 75 %) a praktická skúška predstavuje testovanie ovládania zakúpeného dronu pred inšpektorom z Dopravného úradu. Ak všetko majiteľ dronu zvládne, získa pilotnú licenciu na tento druh bezpilotných lietadiel. Za vydanie tejto licencie sa neplatí. Odporúča sa však, aby ste sa pred prihlásením na skúšky podrobili výcviku v niektorej z organizácií, ktorá sa tomu venuje. Čo opäť násobí vstupné náklady.
No a nakoniec to najlepšie, keďže tu máme Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, treba ho tiež zapojiť do celého procesu. Výsledkom je povinnosť každého majiteľa dronu, ktorý vykoná letecké snímkovanie odovzdať snímky ministerstvu, ktoré ich posúdi z hľadiska bezpečnosti a autorizuje. Až potom ich môžete verejne a bez obáv publikovať.
Čo poviete, celkom prísne pravidlá a získanie konečných a povolených snímok z dronu je aj administratívne a tiež finančne náročné. Verím, že väčšina majiteľov týchto zariadení sa nebude pokúšať o absolvovanie celého tohto procesu, už len z toho dôvodu, že na povolenie leteckých prác musí byť žiadateľom právnická osoba alebo osoba fyzická- podnikateľ, teda niekto s prideleným IČO. Zatiaľ to však nevyzerá, že by štát išiel cestou povolenia tejto činnosti aj pre hobby majiteľov dronov a už vôbec nie je náznak zníženia administratívnej záťaže, ktorá je spojená s legálnym snímkovaním.
https://cdn.meme.am/instances/49109959.jpg
Zas si treba uvedomiť že sme neustále pod hrozbou teroristického útoku. Nemyslite si že Slovensko ich nezaujíma. Už len naše jadrové elektrárne dokážu pri poruche( napríklad pri poruche chladenia a následnej explózii reaktora) spôsobiť škody nielen v našej krajine. Ale zas nadruhej strane neviem kto to kontroluje či ten kto s dronom lieta má všetky tie povolenia. I keď nadtým tak rozmýšľam priestor pri jadrovkách je( aspoň dúfam) dostatočne zabezpečený aby dron v jej blízkosti mobilizoval ochranné zložky. Ale kto vie ako to v skutočnosti je. Drony dnes dokážu všeličo treba sa nejako brániť. No zas tie poplatky sú trochu moc.
Terorista si nepôjde vybavovať povolenia. Týmto zákonom idú len proti slušným ľudom.
Ani povolenie na zbran si terorista nepojde vybavovat. A vidis, EU nas presviedca, ze nie je momentalne na svete nic dolezitejsie, ako sprisnit podmienky na vydavanie zbrojneho pasu…
dronom zrusit atomku? to bolo v ktorom americkom filme? :)
Kde je dáka petícia? Prečo nie sú vedené nálety nad dopravným úradom? Máme tu celkom dosť modelárov, ktorí robia len svoj koníček prečo sa nikto nestavia na zadné?
Súhlasím!
Ty čo to majú ako koníček to aj tak nikomu nepôjdu nahlásiť a odovzdávať snímky Ministerstvu obrany je už totálna blbosť.
Sa čudujem že nezapojili aj Ministerstvo financií, ktoré by kontrolovalo či si náhodou nepredal získané fotky/video na čierno bez odvedenia daní.
Este by mohli pridať aj Ministerstvo životného prostredia, či náhodou nerušíš nejakých vtákov ked s tým budes bzučať.
Že si toho ty politici este nevšimli, že ľudí môžu okrádať este viac.
Pretoze to, co je v clanku, nie je pravda (vid citat zo zakona vyssie). Modelarov sa ziadna registracia, povolovanie a platenie netyka. To sa len autor marne snazi rozputat paniku. Podobne nezmysly su tu sucastou “autorskej kultury”…
Uz nevedia skadial maju mat money tak si daju take vysoke ceny a priblbe povolenia…
“…lietanie s dronmi za účelom snímkovania je považované za výkon leteckých prác…”
Nezmysel! Zakon 143/1998 definuje letecke prace ako:
§ 44 Letecké práce
(1) Letecké práce sú za odplatu 1* vykonávané letecké činnosti v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve, stavebníctve, zdravotníctve, na reklamu, na fotografovanie, na prieskum, ako vyhliadkové lety a podobne.
(ta poznamka “1*” smeruje na Zákon 18/1996 Z. z. o cenách)
Z tej vasej definicie vam vypadlo “za odplatu”. Pokial lietam a robim fotky pre seba alebo kamosa bezplatne, nie su to “letecke prace” v zmysle zakona. Ale to by som asi cakal prilis vela,ze si redaktor najprv nastuduje temu, kym o nej zacne pisat, vsak?
Prispejem trosku do temy, kedze ako jeden z mala tu pritomnych mam cerstvu skusenost. Robili sme video z nasej moto akcie a asi za tyzden po akcii prisla obsielka z dopravneho uradu, niekto sa stazoval na hluk z dvoch dronov a natrel nas. Do dnes netusim ako nasli adresu, no idem na nejake prejednanie priestupku ci co :) sam som zvedavy ako to dopadne. Cize nech ziju mili susedia :)
Moto akcia a oni sa stazovali na hluk z dronov?
No, chalani blbli a lietali nad susednymi chatkami, prisla policia, ze utocime na ich obydlia :) Akcia bola sukromna, ziadne sprinty a ani podobne hlucne zabavy. Tie drony fakt divne bzucia :))
Aha tak to ano ☺
Ked vydem do chotara a pustim si tam drona z kamerou vsetym to bude sumafuk,polovnikom detto,urcite ma tam nebudu nahanat a ani mi davat pokuty,pred domom tiez
pisete bludy-letecke prace su vtedy ak su za ODMENU PENIAZE EURA ak redaktor nerozumie teme nech sa pripravi poriadne a nastuduje zakony
To vies, keby nadpis clanku bol “KOMERCNE snimkovanie s dronmi je pod
prisnym dohladom statu”, tak by im na ten clanok nekliklo tolko ludi, pretoze by bolo hned jasne, ze hobby-fotografov (to je asi 99% z nas co
lietaju s dronmi) sa to netyka. Takze treba rozputat paniku, impresie narastaju, peniazky z reklamy sa kotulaju…
z tejto stranky sa stava sme-tisko, kde ide len o kliknutia a uroven clankov je stale horsia a horsia, samy click-bait… len tak dalej :-)
Tak ako je to naozaj? Dajme tomu že mám 3-kilovú mašinku s kamerou. Mám nejaké povinnosti? Má niekto link na nejaký dobrý článok keď tento všetci hejtujete?
Tu je clanok od predsedu UAVAS, kde na konci pise chlapik to iste co aj tu sa tvrdi. Ze dron s kamerou nemoze prevadzkovat hoby majitel. http://www.uavas.sk/index.php/aktuality/id?id=11
A ten by mal vediet co tvrdi, snad :) Ja sem hodim info ako ma poriesia na urade za nasu akciu.
Tak ocividne nevie, ked tvrdi ze “Prevádzkovať bezpilotný lietajúci prostriedok alebo zariadenie môže iba SZČO alebo právnická osoba”. Naozajstne lietadlo moze prevadzkovat aj sukromna osoba, a dron iba podnikatel? Pekny nezmysel…
Nastastie, aj v tejto krajine su este vzdy rozhodujuce zakony, nie nazor akehosi predsedu, ktory sa sice odvolava na zakon 143/1998, ale sam si ho neprecital.
No pochopil som to teda tak, že bez fotografovania/nakrúcania môže hocikto lietať s modelom do 20kg.
Nad 20kg alebo s fotografovaním/nakrúcaním treba povolenie.
Nikde som sa ale nedočítal či môže mať dron kameru len na prenos videa v realnom case do displeja. Teda pre fpv.
na tom clanku nieco bude. ked konkurenca redakcia Touchit testovala dron s kamerou, tak vypli motor a kamerovali zahradu z rebrika, tym sa vyhli vsetkym tym zakonom. https://www.youtube.com/watch?v=MgVIPIPeuqI&index=103&list=PLORUjePEFpDOexFNq7Ave3HAUlM6JOXaa