MojAndroid

Viaceré otázky, ktoré nám do redakcie dorazili a týkali sa dronov a snímkovania s nimi, dali vzniknúť aj tejto téme. Na prvé počutie by predsa nemal byť žiadny problém, kúpim si dron s kamerou a môžem začať lietať a natáčať video alebo robiť fotografie. No, ak si prečítate naše zhrnutie všetkého, čo čaká každého pred tým, ako sa začne venovať videu a fotografii z výšky, možno si aj kúpu svojho vysnívaného dronu rozmyslíte.

Náš tip
Drony: Ako nám štát reguluje a obmedzuje lietanie s nimi

Na prvom mieste musíme uviesť, že lietanie s dronmi za účelom snímkovania je považované za výkon leteckých prác. A ako také podlieha splneniu rozsiahlej administratívy, registrácii a tiež vykonaniu skúšok. Navyše, je považované za podnikanie, teda pre fyzické osoby ako hobby pilotov je zakázané. Treba sa zároveň pripraviť aj na viaceré výdavky, tými povinnými je správny poplatok za vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác vo výške 600 EUR. Ak sa rozhodnete predĺžiť povolenie, bude vás to stáť ďalších 360 EUR a každá zmena alebo doplnenie už vydaného a platného povolenia je spoplatnené sadzbou 60 EUR.

Snímkovanie s dronmi povoľuje Dopravný úrad, ktorý určuje aj ich rozsah a podmienky. Samotný dron, s ktorým s bude lietať za účelom snímkovania treba pred vydaním povolenia zaregistrovať na Dopravnom úrade. Okrem toho sa musíte podrobiť vykonaniu teoretickej a praktickej skúšky. Tá teoretická pozostáva zo 100 otázok (úspešnosť musí byť minimálne 75 %) a praktická skúška predstavuje testovanie ovládania zakúpeného dronu pred inšpektorom z Dopravného úradu. Ak všetko majiteľ dronu zvládne, získa pilotnú licenciu na tento druh bezpilotných lietadiel. Za vydanie tejto licencie sa neplatí. Odporúča sa však, aby ste sa pred prihlásením na skúšky podrobili výcviku v niektorej z organizácií, ktorá sa tomu venuje. Čo opäť násobí vstupné náklady.

No a nakoniec to najlepšie, keďže tu máme Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, treba ho tiež zapojiť do celého procesu. Výsledkom je povinnosť každého majiteľa dronu, ktorý vykoná letecké snímkovanie odovzdať snímky ministerstvu, ktoré ich posúdi z hľadiska bezpečnosti a autorizuje. Až potom ich môžete verejne a bez obáv publikovať.

Náš tip
Matrice 600: Najvýkonnejší dron od DJI unesie 6kg náklad a stojí 4599$

Čo poviete, celkom prísne pravidlá a získanie konečných a povolených snímok z dronu je aj administratívne a tiež finančne náročné. Verím, že väčšina majiteľov týchto zariadení sa nebude pokúšať o absolvovanie celého tohto procesu, už len z toho dôvodu, že na povolenie leteckých prác musí byť žiadateľom právnická osoba alebo osoba fyzická- podnikateľ, teda niekto s prideleným IČO. Zatiaľ to však nevyzerá, že by štát išiel cestou povolenia tejto činnosti aj pre hobby majiteľov dronov a už vôbec nie je náznak zníženia administratívnej záťaže, ktorá je spojená s legálnym snímkovaním.

24.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+