MojAndroid

Snímače odtlačkov prstov na smartfónoch mali svoj debut zhruba pred štyrmi rokmi. Najskôr, ako to už s novinkami býva, nimi disponovali iba vlajkové lode, no potom sa rýchlo začali objavovať aj na zariadeniach strednej triedy. Snímače sa behom času stali cenovo dostupnejšími, čo umožní výrobcom ich umiestňovať aj do lacnejších smartfónov.

Budúci rok by podľa spoločnosti Counterpoint Research malo až takmer 70 percent smartfónov obsahovať snímač odtlačkov prstov – čo činí dokopy až cez miliardu zariadení.

Čínske značky už teraz vyzbrojujú svoje lacnejšie zariadenia snímačmi odtlačkov, aby sa týmto činom odlíšili od konkurencie. Na základe nedávneho výskumu uvidíme v roku 2018 výrobcov Samsung, Huawei a LG vyrábať podobné  zariadenia.

Po smartfónoch so snímačmi odtlačkov prstov je vysoký dopyt, pretože umožňujú autorizovať nákupy pomocou platobných riešení, ako napríklad Samsung Pay, či Android Pay a využívanie elektronického bankovníctva. V neposlednom rade umožňujú ochranu údajov v zariadení.

Snímače odtlačkov ešte nebudú vytlačené rozpoznávaním tváre či inými novinkami

Očakáva sa, že snímače odtlačkov prstov zostanú prvou možnosťou v oblasti overovania identity. Predčia aj novšie riešenia, ako sú napríklad irisové skenery a rozpoznanie tváre – tieto sa zatiaľ totižto neukázali ako veľmi bezpečné. Ako možno vyrozumieť z vyjadrenia Neila Shaha z Couterpoint Research, ani snímače odtlačkov prstov nie sú dokonalé a majú „svoje muchy“.

Väčšina snímačov odtlačkov prstov môže byť ľahko falšovaná, preto nie sú až tak spoľahlivé. Avšak najnovšie snímače, ktoré disponujú „live“ detekciou prstov či využívajú technológiu snímania ultrazvukom na vytvorenie 3D obrazu odtlačku, sú potenciálne bezpečnejšie.

Väčšina snímačov je umiestnená buď vpredu pod displejom alebo na zadnej strane smartfónu. Počnúc budúcim rokom uvidíme niekoľko nových smartfónov, ktoré používateľom umožnia odomknúť zariadenie jednoduchým umiestnením prsta na určitú časť obrazovky. Tie budú samozrejme k dispozícii najprv len na high-endových novinkách, ale časom sa určite vyskytnú aj na cenovo dostupnejších zariadeniach.

Zdroj: Counterpoint Research via Android Authority

7.10.2017

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+