MojAndroid

Vlajkové lode s procesorom Snapdragon 8 Gen 2 ešte nemáme k dispozícii, svetlo sveta ale uzreli informácie o testovaní na referenčnom zariadení. Podľa portálu androidauthority.com testovanie prebehlo na Tech Summite 2022 spoločnosti Qualcomm a ukázať malo celkový výkon čipsetu.

Referenčné zariadenie má ukázať skutočný potenciál čipsetu

Referenčné zariadenie od spoločnosti Qualcomm má ukázať skutočný potenciál čipsetu. Tieto výsledky ale nemusia byť vždy totožné s výkonom, ktorý poskytnú zariadenia v maloobchodnej sfére. Minulý rok sme zaznamenali výrazne nižší výkon predávaných smartfónov osadených čipsetom Snapdragon 8 Gen 1 v porovnaní s testami na referenčnom zariadení. Samozrejme výrobcovia smartfónov sa môžu rozhodnúť vykonať ďalšie optimalizácie výkonu alebo spotreby energie. Ide preto len o orientačné informácie, nie o absolútne preferencie nového procesora.

Ďalšou dôležitou informáciou sú parametre referenčného zariadenia. Qualcomm telefón disponuje 12 GB RAM a 256 GB úložným priestorom. Tieto parametre sú ale prevažne bežné aj pre všetky vlajkové lode.

Snapdragon 8 Gen 2 zaostáva za A16 Bionic od Apple

Počas konferencie spustili na zariadení testy Geekbench 5, AnTu Tu a 3DMark Wildlife. Najnovší čipset jednoznačne prekonáva svojho predchodcu. Vďaka výkonnému jadru Arm Cortex-X3 a štyrom, nie trom, stredným procesorom, došlo k výraznému nárastu viacjadrového skóre Geekbench 5 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Arm Cortex-X3 je taktovaný na 3,19 GHz a prevyšuje podobne taktovaný Cortex-X2 v Snapdragon 8 Plus Gen 1 približne o 13,8%. To je pozitívny výsledok. V porovnaní s 8 Gen 1 s nižším taktovaním, je v tomto benchmarku 22% zvýšenie výkonu jedného jadra. Stále to však nestačí na Apple A16 Bionic, ktorý má nárast až 25%. Čo sa týka celkového výkonu, vedie teda stále americký gigant Apple.

Snapdragon 8 Gen 2 ako herný spoločník

Čo sa týka grafického výkonu, 3DMark Wildlife predstavuje približne 37% nárast oproti Snapdragon 8 Gen 1 a 29% oproti najrýchlejšiemu telefónu 8 Plus Gen 1, ktorý bol testovaný. Referenčný telefón Qualcomm v tomto teste zatieňuje aj najnovší iPhone od Apple, čo znamená veľký úspech pre herný potenciál. Či sa však tento výkon dá udržať v bežne ponúkaných smartfónoch, sa ešte len uvidí. Podľa testov to však zatiaľ vyzerá, že grafické aplikácie a hry budú veľmi silnou stránkou tohto procesora.

Ako sme už uviedli, vlajkové smartfóny z roku 2022 dosiahli výrazne nižšie skóre, ako dosiahlo referenčné zariadenie Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. V tabuľke nižšie tak vidíme celkové porovnanie jednotlivých testov na referenčných zariadeniach, aby bolo porovnanie čo najpresnejšie.

Keď všetky informácie zhrnieme, pozeráme sa na podstatné zvýšenie výkonu viacjadrových procesorov vďaka novému usporiadaniu CPU spolu s pozoruhodnými parametrami pre hráčov.  Čo zatiaľ nepoznáme, je trvalý výkon a energetická účinnosť tohto procesora. To ukážu až testy batérie pri reálnom používaní. Potom bude jasné, či absencia jedného energeticky účinného jadra ovplyvňuje celkovú výdrž batérie.

Aj napriek výkonnostnej rezerve oproti najnovšiemu procesoru od Apple to vyzerá však s novým nástupcom Snapdragonu 8 veľmi sľubne. Ak sa všetky tieto parametre presunú aj do predávaných smartfónov, používatelia by tak mohli v novej generácii procesora od Qualcommu zaznamenať veľký výkonnostný skok v pozitívnom ponímaní.

Náš tip
Biometrické občianske preukazy budú na Slovensku onedlho realitou
22.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+