MojAndroid

Všetka pozornosť technologických nadšencov sa včera sústreďovala na predstavenie nového iPhone 6. Mnohým tak mohlo uniknúť predstavenie nového procesoru z dielne spoločnosti Qualcomm. Nový Snapdragon 210 je čip určený pre zariadenia najnižšej cenovej kategórie, pričom uvidieť by sme ho mohli v zariadeniach vyrábaných s iniciatívou Android One, ktorú propaguje Google spolu s niekoľkými výrobcami.

Medzi najväčšie prednosti nového čipu je možnosť pripojenia k rýchlym LTE-A sietiam. Vďaka tomu by mohli rýchle pripojenie využívať aj majitelia najdostupnejších zariadení na trhu, pričom iba donedávna šlo o exkluzívne právo pre majiteľov najlepších smartfónov a tabletov. Nový čip bude obsahovať štyri jadrá Cortex A7 s taktom do 1,1 GHz. Procesor je vyrobený 28 nm technológiou a doplnený bude o grafickú jednotku Adreno 304. Nový Snapdragon 210 prinesie podporu pre Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11n, NFC, obrazovky s maximálnym rozlíšením 720p a fotoaparáty s rozlíšením do 8 MPix.

snapdragon-200-chip

Aj tieto hodnoty naznačujú, pre aké zariadenia je nový čip určený. Vítanou funkciou je ale najmä spomínaná podpora pre LTE siete, vďaka čomu by mohol aj rastúci segment dostupných telefónov s cenovkou pod 100€ ponúknuť užívateľom pripojenie k rýchlym mobilným sietiam. Okrem toho prinesie nový čip podporu pre WCDMA (3C-HSDPA, DC-HSUPA), CDMA1x, EV-DO Rev. B, TD-SCDMA a GSM/EDGE.

snapdragon-210-cover

Prvé smartfóny s čipmi Snapdragon 210 by sa mali na trhu objaviť v polovici roku 2015. Už teraz ale spoločnosť poskytuje referenčné modely, vďaka čomu by mala byť urýchlená implementácia nového procesoru v smartfónoch a tabletoch. Qualcomm to napriek tomu zrejme nestihne do predstavenia prvých zariadení Android One, ktoré sú očakávané v najbližších týždňoch a ktoré sú poháňané procesormi MediaTek. Je ale pravdepodobné, že ďalšia generácia týchto zariadení bude obsahovať aj procesy od Qualcommu. Spoločnosť by tak mohla získať väčší podiel pri výrobe týchto zariadení, keďže čipy od Qualcommu sú momentálne prítomné väčinou v mid-end a high-end zariadeniách.

Zdroj: Qualcomm via Android Authority

10.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+