MojAndroid

Presne pred 28.rokmi, 3. decembra 1992, bola odoslaná vôbec prvá SMS správa cez GSM sieť britského operátora Vodafone. Inžinier Neil Papworth vtedy z počítača do mobilného telefónu svojho kamaráta a riaditeľa Vodafonu, Richarda Jarvisa, odoslal správu so stručným znením „Veselé Vianoce“.

Odštartovali tak niečo pozoruhodné. Dnes sú SMS správy úplnou samozrejmosťou a dokonca sa postupne začínajú objavovať informácie o ich nadchádzajúcom konci, no svojho času išlo o skutočne prevratnú vec, ktorá vydláždila cestu modernej komunikácii.

SMSky stále majú svoje pevné miesto

Aktuálne veľkú časť komunikácie síce vybavujeme cez sociálne siete a chatovacie aplikácie, to však neznamená, že SMSky v dnešnom svete už nemajú svoje miesto. Ešte stále ide o pravidelne a masovo využívaný komunikačný nástroj.

Vidieť to môžeme aj počas veľkých sviatkov ako sú Vianoce, kedy zvykneme posielať rôzne priania a vinše. Okrem toho sú SMS správy bežne používané aj pri dvojfaktorovej autentifikácií, potvrdzovaní platieb, komunikácii s kuriérmi, SMS lístkoch a podobne.

Začínalo sa skromne

Na Slovensku sa SMS správy objavili v roku 1997 a dali sa posielať v sieti vtedajšie mobilného operátora Eurotel. SMS správa vtedy stála 3 Sk. Prvé SMS správy boli oproti tým dnešným značne oklieštené v počte znakov. Začínalo sa na úrovni 128 znakov, neskôr to bolo 140 a dnes majú bežné SMS správy maximálnu dĺžku 160 znakov.

Podľa najnovších odhadov má k SMS správam prístup až 5 miliárd ľudí po celom svete, čo podčiarkuje skutočnosť, že ide o vec s masívnym pokrytím. Efektívnosť tohto komunikačného nástroja sa ukázalo aj počas aktuálneho boja proti koronavírusu, kedy štátne orgány posielali informácie o testovaní a pravidlách cezhraničného pohybu.

Za nástupcu klasických SMS správ sú považované RCS správy, ktoré sa postupne dostávajú k čoraz väčšiemu počtu ľudí. V našich končinách ich zatiaľ podporujú Telekom4ka. Plynulý prechod z SMS na RCS ale nejaký ten čas ešte potrvá. Dovtedy tu s nami budú klasické SMSky.

Náš tip
Pozor na podvodné SMS od známeho e-shopu. Môžete prísť o peniaze
3.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+