MojAndroid

Na Slovensku je vážna smogová situácia. V posledných dňoch sa výrazne zvýšila úroveň smogu v ovzduší vo viacerých mestách. SHMÚ z tohto dôvodu vydal výstrahu pred závažnou smogovou situáciou. Najhoršia situácia bola v Ružomberku, kde hodnota priemernej koncentrácie častíc PM10 v ovzduší prekročila magickú hranicu 100 µg/m3.  Ani ostatné slovenské mestá na tom nie sú najlepšie.

Vplyv zhoršenej smogovej situácie na ľudský organizmus

Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 µg.m-3 ) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.

Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu, informuje SHMU.

Opatrenia, ktoré by sa mali dodržiavať pri zvýšenej hladine smogu v ovzduší

  • obmedziť pobyt vonku
  • skrátiť vetranie obytných miestností
  • obmedziť fyzickú námahu vonku

Ako sledovať čistotu ovzdušia na mobile

Najrelevantnejším zdrojom informácií o ovzduší je samozrejme SHMÚ. Bohužiaľ, SHMÚ vlastnú aplikáciu neponúka. V obchode Google Play sa síce nachádza aplikácia SHMÚapp, avšak tá nepatrí Slovenskému Hydrometeorologickému Ústavu. Ak sa chcete aktuálne informácie dozvedieť priamo zo SHMÚ, stačí prejsť na ich web. Nachádzajú sa tu napríklad aj informácie, ktoré sú aktualizované každú hodinu. Dozviete sa tu hladinu smogu, ozónu, oxidu uhoľnatého a oveľa viac.

Denné priemerné koncentrácie PM10 v konkrétnych slovenských mestách si môžete pozrieť tu. Ako môžete vidieť, pri viacerých mestách je číslo vyznačené žltou farbou. To znamená zhoršenú kvalitu ovzdušia. Ak hodnota priemernej koncentrácie častíc PM10 prekročí hranicu 100 µg/m3, kvalita ovzdušia je označená za zlú.

Kvalita ovzdušiaveľmi dobrádobrázhoršenázláveľmi zlá
PM10 (µg/m3)0-20>20-40>40-100>100-180>180

Úroveň kvality ovzdušia môžete sledovať aj na portáli waqi.info, kde vidíte prehľadnú mapu aj s aktuálnymi hodnotami. Pre tých, ktorí majú radšej aplikácie, odporúčame aplikáciu Air Quality by Plume Labs: your daily Air Report. Pod týmto krkolomným názvom sa ukrýva aplikácia, ktorá je prehľadná, rýchla a kvalitná. Môžete si tu zobraziť informácie o kvalite ovzdušia priamo na základe vašej aktuálnej polohy, prípadne si do obľúbených pridať svoje mestá. Následne medzi nimi môžete jednoducho prepínať. Nechýba tu aktuálny stav ovzdušia a história. Okrem toho tu vidíte aj históriu teploty a úroveň UV žiarenia.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ďalšou podobnou aplikáciou je Air Quality | AirVisual. Je bez reklám a obsahuje všetky informácie o kvalite vzduchu, ktoré potrebujete vedieť. Navyše ponúka veľmi príjemné používateľské prostredie, predpoveď na 7 dní a na domovskú obrazovku si môžete umiestniť widget.

Verzia: 5.3.1-1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.3.1-1
Aktuálna cena: Zdarma

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+