MojAndroid

Zdá sa, že ideme do finále. Už je totiž k dispozícii návrh konečnej podoby smernice, ktorá ovplyvní všetko a všetkých na internetových sieťach. Aj keď o reálnych dopadoch sa zatiaľ vedú iba špekulácie, tlak proti zavedeniu prísneho textu je enormný. Napriek tomu, ako sa zdá, zatiaľ nestačí.

Zmeny bez výnimiek

Nová smernica, ktorá ak prejde hlasovaním v Európskom parlamente bude to najhoršie, čo sme kedy mohli v regulácii zo strany Bruselu vidieť, má svoj finálny text hotový. Aj keď boli tlaky proti jeho prijatiu veľké a napríklad malé európske technologické firmy alebo aj veľké zábavné spoločnosti ponúkajúce digitálny obsah protestovali, nebolo to nič platné. Ak by sme sa pozreli na terajšie znenie ochrany pre autorské diela, tak je pravda, že európsky kontext je už 18 rokov bez zásadnej zmeny. No tá, ktorá sa nakoniec pripravila v Bruseli, odzrkadľuje tak radikálny pohľad, že sa páči málokomu. Ak napríklad mali vedci možnosť doteraz pracovať s verejnými údajmi, aj keď vznikli ako autorské diela pre svoje práce a výskum, teda bez komerčného využívania, takýmto výnimkám v novej smernici odzvonilo.

Ak sa vyjadruje obava nad technickým pokrokom a vôbec úplným zamedzením ďalšieho využívania zdrojov pre účely vedy, je otázka či ide o strašenie zo strany komunity, ktorá bude teraz obmedzená ako nikdy predtým v histórii alebo je toto „strašenie” aj reálne a môže ohroziť vedeckú prácu. To sa zrejme nedá teraz ani posúdiť, ukáže sa praktickým aplikovaním, ak bude finálny text v dnešnej podobe schválený. Každopádne, je tu aj pohľad zo strany on-line služieb, ktoré budú mať pri splnení definovaných podmienok snáď až nereálnu úlohu. V prípade, že daná služba alebo určitá on-line platforma existuje viac ako tri roky alebo má tržby viac ako desať miliónov EUR ročne, musí zabezpečiť, a to v každom okamihu, že na jej stránkach alebo v jej službe nepríde k porušeniu autorského práva, ktoré smernica chráni. Ako to dosiahnuť? Musia sa proste nasadiť filtre, ktoré budú každý pokus, každú aktivitu monitorovať a cez zvolené parametre automaticky mazať, ak vyhodnotia, že napríklad príspevok spadá do jej preddefinovaných kritérií. Prosto automatická cenzúra, ktorá nastúpi sama, bez možnosti čokoľvek s tým zo strany užívateľa urobiť. Tieto filtre však nie sú lacné a nasadiť ich nedokáže financovať každý subjekt.

A čo používanie krátkych citátov alebo textov? Tu prichádza jasná správa, ak je odkaz obsahujúci viac ako jednotlivé slová alebo krátky výňatok z originálneho textu používaný ďalej, musí byť takýto krok odsúhlasený autorom. A bude jedno, či sa tak deje pre účely komerčné alebo nekomerčné.

Rozhodne sa najneskôr v apríli

Boj proti nenávidenej smernici sa ešte neskončil. Jeho znenie bude definitívne schvaľovať Európsky parlament, a to buď na rokovaní 25.-28. marca alebo potom o mesiac na svojom ďalšom zasadnutí (15.-18. apríla). Tak uvidíme, či nám z Bruselu príde darček, ktorý sme si neobjednali.

zdroj foto: boingboing.ne

19.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+