MojAndroid

V roku 2016 už nikto nepochybuje o tom, že smartfóny sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Čo je ešte dôležitejšie, už takmer nikomu ani nie je úplne zvláštne, že prácou so smartfónmi trávime neraz aj niekoľko hodín denne. Práve atraktivitu týchto zariadení využívajú mnohé spoločnosti na to, aby priniesli svoje služby v mobilnej podobe, čím vlastne ešte predlžujú čas, ktorý trávime každý deň prácou s našimi smartfónmi. Je to začarovaný kruh, ktorý zdôrazňuje otázku, či je naša závislosť na smartfónoch opodstatnená, alebo by nám bolo lepšie bez nich.

Táto skutočnosť je v posledných rokoch zvýraznená aj tým, že so smartfónmi robíme stále viac činností. Už nejde iba o zariadenie, pomocou ktorého prehliadame internet, komunikujeme s blízkymi či robíme väčšinu našich fotografií. Čoraz viac používame smartfóny aj na oveľa dôležitejšie veci, ako je napríklad nákup produktov a služieb, využívanie internetbankingu či dokonca smartfónmi priamo aj platíme v obchodoch. Okrem toho sa objavujú nové plány, vďaka ktorým by sme sa v budúcnosti mohli smartfónom identifikovať tak, ako to dnes robíme občianskym preukazom. Už dnes sa smartfónmi preukazujeme vo vlakoch a autobusoch, čo nám tiež výrazne uľahčuje každodenné činnosti. Je ale takýto trend pre nás pozitívny, alebo má viac nevýhod?

Samsung_Galaxy_S5_Fingerprint_Scanner_also_susceptible_to_ordinary_spoofs_-_YouTube

Na túto otázku je skutočne ťažké odpovedať, no vo všeobecnosti musíme poznamenať aspoň to, že nie je všetko tak, ako na prvý pohľad vyzerá. Na jednej strane platí, že ak budeme využívať naše smartfóny na ešte väčšie množstvo činností, akákoľvek porucha či zlyhanie tohto zariadenia nás zasiahne oveľa intenzívnejšie, ako kedysi. To môže byť v niektorých prípadoch skutočne kritické a už teraz môžeme povedať, že nech budeme akokoľvek závislí na našich smartfónoch, je dobré mať v zálohe nejakú rezervu, ktorá nás v takýchto náročných situáciách zachráni.

Mnohí používatelia sú skeptickí aj z hľadiska bezpečnosti. Uniknuté heslá a citlivé informácie o používateľoch sú takmer na dennom poriadku a tieto udalosti iba potvrdzujú obavy tých používateľov, ktorí digitálnej revolúcii nedôverujú. Na druhej strane sú ale niekedy naše digitálne zariadenia bezpečnejšie ako iné alternatívy. Stále stúpajúci trend používania biometrických bezpečnostných prvkov na smartfónoch a tabletoch zvyšuje bezpečnosť našich údajov pred cudzími rukami. Samozrejme, ani čítačka odtlačkov prstov nezabráni uniknutiu citlivých dát z databáz poskytovateľov rôznych služieb. Ak ale porovnáme situáciu, keď nám niekto ukradne peňaženku a keď sa dostane náš zaheslovaný telefón do cudzích rúk, väčšinou vyhráva smartfón.

Moto_360_2_recenzia-7

Nie len, že pre drvivú väčšinu používateľov bude zabezpečený smartfón oveľa ťažším orieškom, ale pre nás môže byť v niektorých prípadoch jednoduchšia strata telefónu. Ak máme telefón dobre zabezpečený a nemusíme sa obávať o zneužitie našich citlivých údajov, jednoducho si zaobstaráme nové zariadenie a zmeníme si heslá v službách, v ktorých sme boli prihlásení aj na smartfóne. V prípade straty peňaženky nám hrozia okamžité obrovské straty a ešte nás bude čakať aj množstvo vybavovaní, ktoré nám môžu zabrať celé týždne času.

Zabudnúť nesmieme ani na rôzne členské preukazy a kartičky, ktoré tiež postupne nahradzujú náš smartfón. Aj v tomto prípade ide o istú formu identifikácie a je veľmi pohodlné mať na starosti iba jedno zariadenie a nemyslieť stále na to, aké kartičky by sme v danom momente mali mať vo svojej peňaženke. Samozrejme, čím viac takýchto služieb nahradíme smartfónom, tým väčšie nepríjemnosti môžu vzniknúť v prípade jeho poruchy či vybitia batérie. Je iba na nás zodpovedať si otázku, či je pre nás pohodlnejšie nosenie väčšieho množstva kartičiek a preukazov, alebo radšej podstúpime riziko dočasnej neschopnosti preukázať sa v problémovej situácii.

Samozrejme, zabudnúť nesmieme ani na inteligentné hodinky, ktoré by nám mohli pomôcť práve vo vyššie spomínaných oblastiach preukazovania svojej identity či členstva v nejakom klube. Už teraz je pomocou nich možné platiť na niektorých miestach vo svete a je veľmi pravdepodobné, že funkcionalita inteligentných nositeľných zariadení sa bude v budúcnosti uberať práve týmto smerom. Čo si o tom myslíte vy? Preferujete klasické karty, preukazy a kreditky, alebo ste podľahli čaru digitálnych technológií? Dajte nám v diskusii vedieť, čo ovplyvňuje vaše rozhodovanie, prípadne aké obavy máte z toho, že by ste vo svojom smartfóne mali ešte viac citlivých informácií.

Zdroj: pockentow

9.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+