MojAndroid

Či už si to priznáme alebo nie, moderné technológie vrátane zariadení s operačným systémom Android výrazným spôsobom ovplyvňujú naše životy. Pri ceste mestskou hromadnou dopravou nájdete niekedy viac než polovicu cestujúcich, najmä mladých ľudí, ako sledujú displeje svojich high-tech hračiek. Rovnakú situáciu môžeme pozorovať aj v kaviarňach, kde ľudia namiesto konverzácie pozerajú novinky na sociálnych sieťach alebo sa dokonca hrajú hry. Magazín Time v spolupráci so spoločnosťou Qualcomm spustil v minulosti prieskum, do ktorého sa zapojilo 5000 respondentov všetkých vekových skupín a úrovní príjmov z ôsmich krajín sveta: USA, Veľká Británia, Čína, India, Južná Kórea, Južná Afrika, Indonézia a Brazília. Tretina respondentov pripustila, že neprítomnosť mobilného telefónu aj pre krátku dobu necháva u nich pocit úzkosti.

Smartfony znizuju potrebu fajcit

Podľa japonských výskumníkov však táto závislosť znižuje túžbu po cigarete u detí. “Pokiaľ majú školáci k dispozícii obmedzenú finančnú hotovosť, radšej si zvolia gadgety ako cigarety.” Informuje portál Hlas Ruska. Znížiť jednu závislosť inou závislosťou nie je práve ideálne riešenie, no používať smartfón namiesto fajčenia je podľa nášho názoru prijateľnejšie zlo. Portál ďalej informuje, že Ruské centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) zistilo, že 54% Rusov používa mobilný internet na pripojenie k sociálnym sieťam a v prípade mládeže dosahuje toto číslo až 73%.

Podľa Psychologičky Oľgy Dragaja, takéto veľké percento nesúvisí len s existenciou moderných komunikačných prostriedkov, ale so vzťahom k nim. “Vo viacerých krajinách sa čoraz viac hovorí o negatívnom vplyve mobilného internetu. Napríklad obrovské percento tínedžerov v Austrálii v noci kvôli Internetu nespí. Ale to nesvedčí o tom, že Internet alebo smartfóny sú škodlivé, ale o tom, že spoločnosť venuje malú pozornosť rozvoju osobnosti a bezprostredne ľudia nevyvíjajú úsilie na to, aby sa rozvíjali. Pokiaľ má človek cieľ a niečím sa zaoberá, žiadny smartfón ho k sebe nepripúta. Pokiaľ nie, potom viacerí trávia čas neplodne. Vidíme, že väčšina týchto virtuálnych rozhovorov nie je o ničom.” Dragaja si však myslí, že potreba v komunikácii, láske, priateľstve a uznaní zostáva u človeka jednou zo základných potrieb. Je presvedčená, že tým, ktorí sú bližšie k prírode, postačujú reálne emócie a telefón potrebujú len na to, aby si zavolali.

Mobilné zariadenia výrazne vplývajú na psychiku svojich používateľov a namiesto vlastného rozvoja, využívajú sociálne siete na komunikáciu, ktorú by inak nezvládli. Vyskytuje sa čoraz viac prípadov, kedy sa ľudia boja straty svojho smartfónu. Takéto chovanie dostalo označenie ako Nomofóbia (Nomophobia: no-mobile-phone phobia). Iné výskumy spoločnosti SecurEnvoy ukázali, že až 67% respondentov sa bojí straty alebo byť bez svojich mobilných telefónov. Ako ste na tom vy ? Zapojte sa do našej malej ankety.

Viete si predstaviť jeden deň bez telefónu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: huffingtonpost, ruvr, time   foto: theatlantic 

26.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+