MojAndroid

Už niekoľko rokov sa vedú diskusie o vplyve žiarenia mobilných telefónov na ľudské zdravie. Už len samotné využívanie wi-fi siete v domácnosti dokáže rozprúdiť debaty o jej vplyvoch na zdravie.  A smartfóny využívajú aj siete mobilných operátorov, Bluetooth a vyžarujú energiu aj samé o sebe. Aj z toho dôvodu sa v smartfónoch merajú normy žiarenia SAR (Specific Absorption Rate). Nemecký federálny úrad pre radiačnú ochranu teraz prišiel so zistením, že niektoré smartfóny čínskych spoločností Xiaomi a OnePlus prekračujú stanovené limity amerického úradu FCC (Federal Communications Commission). Spoločnosť Statista zosumarizovala výsledky meraní do prehľadnej infografiky pre server Digital Trends.

Stanovený limit FCC pre bezpečné množstvo vyžarovania SAR je 1,6 W/kg. Smartfóny, ktoré prekročili túto hranicu, sú Xiaomi Mi A1 s 1,75 W/kg a OnePlus 5T s 1,68 W/kg. Limitu sa približujú aj ďalšie modely rovnakých spoločností – Xiaomi Mi Max 3 a OnePlus 6T. Naopak najmenej žiarenia SAR bolo nameraného v smartfónoch Samsung Galaxy Note 8 a ZTE Axon Elite. Konkrétne sa jedná o rovnakú hodnotu 0,17 W/kg. Smartfóny juhokórejskej spoločnosti Samsung dosiahli celkovo najlepšie výsledky. Darilo sa aj ďalším modelom ZTE a LG.

Náš tip
Xiaomi chystá druhú generáciu herného smartfónu Black Shark
12.2.2019
Zdroj: PocketNow
 • PocketNow

  Correction: An earlier version of this article stated that the Xiaomi Mi A1 and OnePlus 5T broke the FCC’s SAR limit of 1.6W/kg.

  However, FCC standards specify that limit for a 1 gram sample of human tissue. The Conformité Européenne, which regulates such safety standards in the European Economic Area, advises a limit of 2W/kg over a 10 gram sample.

  Furthermore, certain governments suggest different methods of SAR testing for their certification. Therefore, it is not accurate to compare the measurements to different standards. Pocketnow regrets the error.

 • stanleyjr

  kde su tie vase skvosty na ktore stale davate reklamu, doogee, umidigi, bluboo a ine neskutocne mena? dostali sa vobec do poradia?

  • kubo

   Hahaha tak ako vidis Xiaomi kraluje v ozarovani a tam tie skvosty su este vacsi odpad takze predpokladam ze to ani tymi pristrojmi necedeli zmerat

   • stanleyjr

    pocketnow to aj tak cele vysvetlil

  • Miro

   Máme len tie informácie, ktoré sú v článku. Či boli do týchto štatistík započítané aj tieto značky, nevieme :)

 • kovlad

  Tie hodnoty SAR uvadazane u samsungov sa tykaju len ziaria do hlavy. Ziarenie pri tele maju ovela vyššie, od 1,2 do 1,4 SAR a úspešne konkuruju Xiaomi.

  • stanleyjr

   Aj tak to ľudia pri kúpe neriešia

+