MojAndroid

Každý používateľ smartfónu určite aspoň raz uvažoval o tom, či nemá neustále telefonovanie a nosenie smartfónu pri sebe vplyv na jeho zdravie.  Alebo či to nie je rizikovým faktorom vzniku rakoviny mozgu? Keď smartfón trávi väčšinu času v blízkosti našich tvárí? Na túto otázku sa snažilo nájsť odpoveď už množstvo výskumov. 

Je pravda, že smartfóny emitujú žiarenie

Ale je to rádiofrekvenčné žiarenie, ktoré produkuje omnoho menej energie ako ionizujúce žiarenie (ktorým sme ožiarení napríklad rontgenovým žiarením alebo pri nukleárnej katastrofe). Ionizujúce žiarenie môže spôsobiť poškodenie DNA, ktoré môže nakoniec viesť k vzniku rakoviny. Ale rádio-frekvenčné žiarenie zo smartfónu nefunguje týmto spôsobom – a výsledky najnovšej štúdie toto tvrdenie podporujú.

Nie rakovina mozgu, ale nádory pri srdci?

Štúdia uvádza, že samcom potkanov vystavených veľmi vysokým hladinám rádiofrekvenčného žiarenia, narástli okolo srdca nádory. Samice týchto potkanov, tiež vystavené žiareniu, podobný problém nemali, taktiež ani jeden samec ani samica myší. Štúdia teda nepotvrdila, že by rádiofrekvenčné žiarenie spôsobovala rakovinu mozgu.

Štúdia špecificky využívala frekvencie 2G a 3G, avšak nie frekvencie 4G alebo 5G, ktoré sa používajú v pokročilejších sieťach. Výskumníci vystavili telá hlodavcov žiareniu na viac ako 9 hodín denne po dobu až dvoch rokov. (Krysa, ktorá je dva roky stará, je ekvivalentná zhruba 70 ročnej osobe.) Táto úroveň žiarenia bola oveľa vyššia, akej sú vystavovaní používatelia smartfónov, takže tieto nálezy by nemali byť priamo extrapolované na použitie ľudských mobilných telefónov.

Dokonca, potkany, ktoré boli vystavené žiareniu, vraj žili dlhšie ako tie, ktoré žiareniu vystavené neboli. Toto však môže byť len výsledkom náhody.

Aj pri každodennom používaní smartfónov veľkou väčšinou dospelých sme nezaznamenali nárast výskytu mozgových nádorov.

Vyjadrila sa FDA(Federálna komunikačná komisia, pozn. red.). V podobnom duchu sa nesie aj vyhlásenie šéfky amerického rakovinového spolku, ktorá tvrdí, že dôkazy o spojitosti medzi mobilnými telefónmi a rakovinou sú slabé.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+