Každý používateľ smartfónu určite aspoň raz uvažoval o tom, či nemá neustále telefonovanie a nosenie smartfónu pri sebe vplyv na jeho zdravie. Alebo či to nie je rizikovým faktorom vzniku rakoviny mozgu? Keď smartfón trávi väčšinu času v blízkosti našich tvárí? Na túto otázku sa snažilo nájsť odpoveď už množstvo výskumov.
Je pravda, že smartfóny emitujú žiarenie
Ale je to rádiofrekvenčné žiarenie, ktoré produkuje omnoho menej energie ako ionizujúce žiarenie (ktorým sme ožiarení napríklad rontgenovým žiarením alebo pri nukleárnej katastrofe). Ionizujúce žiarenie môže spôsobiť poškodenie DNA, ktoré môže nakoniec viesť k vzniku rakoviny. Ale rádio-frekvenčné žiarenie zo smartfónu nefunguje týmto spôsobom – a výsledky najnovšej štúdie toto tvrdenie podporujú.
Nie rakovina mozgu, ale nádory pri srdci?
Štúdia uvádza, že samcom potkanov vystavených veľmi vysokým hladinám rádiofrekvenčného žiarenia, narástli okolo srdca nádory. Samice týchto potkanov, tiež vystavené žiareniu, podobný problém nemali, taktiež ani jeden samec ani samica myší. Štúdia teda nepotvrdila, že by rádiofrekvenčné žiarenie spôsobovala rakovinu mozgu.
Štúdia špecificky využívala frekvencie 2G a 3G, avšak nie frekvencie 4G alebo 5G, ktoré sa používajú v pokročilejších sieťach. Výskumníci vystavili telá hlodavcov žiareniu na viac ako 9 hodín denne po dobu až dvoch rokov. (Krysa, ktorá je dva roky stará, je ekvivalentná zhruba 70 ročnej osobe.) Táto úroveň žiarenia bola oveľa vyššia, akej sú vystavovaní používatelia smartfónov, takže tieto nálezy by nemali byť priamo extrapolované na použitie ľudských mobilných telefónov.
Dokonca, potkany, ktoré boli vystavené žiareniu, vraj žili dlhšie ako tie, ktoré žiareniu vystavené neboli. Toto však môže byť len výsledkom náhody.
Aj pri každodennom používaní smartfónov veľkou väčšinou dospelých sme nezaznamenali nárast výskytu mozgových nádorov.
Vyjadrila sa FDA(Federálna komunikačná komisia, pozn. red.). V podobnom duchu sa nesie aj vyhlásenie šéfky amerického rakovinového spolku, ktorá tvrdí, že dôkazy o spojitosti medzi mobilnými telefónmi a rakovinou sú slabé.
súhlasím s tým že mobilné telefóny nespôsobujú rakovinu to by sme ju teraz museli mať všetci resp jej nárst by bol exponenciálny po väčšom rozšírení mobilov no podľa lekárov sa počet ludí trpiacich na rakovinu nezvíšil. Ale jedna vec čo tam je by som poveal že je blbosť lebo je tam že používali frekvencie 2G a 3G a nie 4G a 5G no to je irelevantné porovnávať frekvencie nakoľko je jedno na akej frekvancii bude visielané v tomto prípade sa mení štandard kódovania spracovania dát …
Vidieť, že tomu nerozumieš. Frekvencia žiarenia je dôležitá. Rozdielne frekvencie sa inak správajú pri prechode rôznym materiálom. Majú inú vlnovú dĺžku a tak aj rozdielne ovplyvňujú rozdielne veľké objekty, molekuly v tele. Inak, bolo by zaujímavé zistiť či štúdia brala do úvahy aj extrémne stavy, ktoré v podstate nastávajú denne. Napríklad množstvo ľudí po kope, ktorí intenzívne používajú mobilné siete. Napríklad študenti v triede a podobne. Vtedy sa sila žiarenia sčíta. Ak je 20 ľudí po kope a napríklad jeden mobil žiari 2 watt. Tak výsledkom je 40 watt. Takže rakovinu mozgu asi z toho nebude, ale v mladosti môže byť z toho neplodnosť a tesne po 50-tke potom náhla demencia. Možno fabulujem, ale mobily sa intenzívne používajú len zopár rokov. Takže je príliš skoro hovoriť ako neškodia. Pravdou je, že štátne orgány v celej EU postupne, zhruba každé 4 roky, zvyšujú horné hranice povolených hodnôt vysielania mobilných sietí. Legislatíva postupne ustupuje tlaku ktorý vytvára nasadzovanie a používanie vždy novších a rýchlejších sietí. Tie hodnoty žiarenia, ktoré sú povolené dnes boli ešte pred pár rokmi zakázané. Možno sa treba pýtať či je to žiarenie skutočne také neškodlivé ako sa všetci tvária.
Možno som to trochu sprosto napisal ale ja som prave myslel ze štandardy 2G, 3G, 4G, 5G.. Mozu fungovať na tých istých frekvenciách ze tam sa mení štandard akým koduju signal.. Nie frekvencia. A k sile vyžarovania je to trochu inak ako píšeš sice sa to scitava to mas pravdu lenze utlm je exponencialny teda pri antene mas tie 2W ale napr centimeter od antény mas len 1,5W 2 cm mas 0,5W.. Cisla som si vymyslel dal som ich len pre ukážku ale jednoducho to hovorí o tom ze keby to malo byt rovnaké všade tak pri vysielaci by si ani nemohol stat lebo maju omnoho silnejšie vyžarovanie. Čiže aby si aj v triede získal tých 40W museli by všetci dat ten mobil priamo na teba. A len taky dodatok hodnota SAR ktorá je v tomto prípade podstatná je uz dlhodobo 2W/kg a vyrobcovia mobilov ju aj tak udržujú roky na nižšej úrovni.