MojAndroid

Segment smartfónov sa po minuloročnom oslabení z dôvodu vypuknutia pandémie postupne spamätáva a výrobcovia sa snažia dosiahnuť čo najväčšie objemy predajov.

Európsky trh so smartfónmi počas prvého štvrťroka 2021 dokonca vykázal 6% medziročný rast. Ako informuje portál SamMobile, na spomínaných výsledkoch sa vysokým podielom podpísala hlavne trojica krajín – Dánsko, Fínsko a Holandsko.

Samsung na prednej priečke

Na prvých priečkach v predajoch sa držia známe mená. V Dánsku je jednotkou Samsung s trhovým podielom 36%. Dosiahnutiu dominantného postavenia mali pomôcť hlavne problémy čínskeho giganta Huawei, ktorého smartfóny sa dostali do úzadia. 

Samsung sa na prvú priečku prebojoval aj v Dánsku. Koncom roka 2020 sa na prvej priečke držala spoločnosť Apple. V prvom štvrťroku 2021 to už bol Samsung s trhovým podielom na úrovni 40%. Na druhé miesto sa teda posunula spoločnosť Apple, tretiu priečku obsadilo Xiaomi a prvú štvorku v dánsku uzatvára Huawei. Trh medziročne vykázal rast na úrovni 28%.

Predajom smartfónov sa dobre darilo aj v prípade Holandska. V medziročnom porovnaní došlo k 14%-nému rastu, pričom prvú priečku z pohľadu trhového podielu obsadil opäť Samsung. 

Trh sa spamätáva, Xiaomi si brúsi zuby

Tieto čísla poukazujú na skutočnosť, že trh sa skutočne začína dostávať do zelených čísel a vykazuje očakávaný rast. Okrem narastajúceho počtu predaných kusov sa na sledovaných trhoch zvýšila aj priemerná cena smartfónov, ktoré si našli nového majiteľa. Veľkí výrobcovia smartfónov sa preto aktuálne pripravujú na silné obdobie.

Samsungu sa síce darí, no konkurencia nespí. Čínske Xiaomi, ktoré sa aktuálne drží na pozícii svetovej trojky, počíta s tým, že v horizonte troch až piatich rokoch vykáže skutočne dramatický rast. A to až v takej miere, že prekoná Samsung a preberie pozíciu svetovej jednotky. Téme sa venoval portál GizmoChina.

Druhé miesto na dosah

Na prvý pohľad ide o skutočne ambiciózny cieľ, no aktuálne čísla naznačujú, že vôbec nemusí ísť o plané nádeje. Xiaomi chce už v priebehu tohto roka poraziť Apple a stať sa tak druhým najväčším výrobcom smartfónov. S prihliadnutím na dosiahnutý medziročný rast je táto méta na dosah. Rozdiel medzi druhou a treťou priečkou je aktuálne niečo málo cez 3 milióny predaných smartfónov. 

Očakáva sa, že v dohľadnej dobe budú v prípade Xiaomi predaje ťahané modelmi Mi 11 Ultra a Mi MIX Fold. Naopak v prípade Apple sa neočakáva uvedenie nového smartfónu, preto existuje reálna šanca, že dvojica si počas druhého štvrťroka 2021 vymení pozície. Samozrejme, že je otázne, ako dlho by táto výmena vôbec vydržala. Isté je len to, že Xiaomi sa pripravuje na útok.

Náš tip
Royole predstavil revolučný displej. Môžete ho roztiahnuť aj pokrčiť
27.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+