MojAndroid

V tomto momente je veľmi pravdepodobné, že ste v blízkosti Wi-Fi routra alebo smartfónu. Je známe, že tieto zariadenia sú zdrojom malej radiácie. Je ale táto hodnota pre nás nebezpečná a ohrozuje nás?

Čo spôsobujú tieto žiarenia?

Je hneď niekoľko štúdií o tejto teórii. Aby bolo jasné, každé bezdrôtové zariadenie vysiela rádiové frekvencie a elektromagnetické žiarenie a vďaka týmto žiareniam prenáša signál bez káblov. Tieto typy žiarení môžu teoreticky zvyšovať šancu na vznik nádoru a rakoviny. Pri dostatočne veľkých hladinách môžu dokonca aj spôsobiť poškodenie tkanív, napríklad popáleniny kože. Požadované úrovne na vznik týchto rizík sú omnoho vyššie, ako žiarenia z bezdrôtových zariadení v domácnosti. Zdravotnícke orgány na celom svete už zaviedli bezpečnostné normy pre všetky bezdrôtové zariadenia – od mikrovlniek až po smartfóny.

Sú pre nás smartfóny ohrozením?

Čo tvrdia experti?

Profesor radiačnej onkológie na Zdravotnej Univerzite vo Wisconsine, John Moulder, povedal v roku 2016 pre spoločnosť TIME, že žiarenie, ktoré dostávame z Wi-Fi routra je podstatne nižšie, ako je nebezpečná hranica. To znamená, že Wi-Fi routre nás v bežnom živote nijako neohrozujú. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdila podobné a v článku z roku 2006. Dospela k záveru, že “neexistujú žiadne presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že slabé signály z elektrických zariadení a bezdrôtových sietí spôsobujú nepriaznivé účinky na zdravie”.

Kto môže byť ohrozený?

Pravdou je, že pre ľudí s “elektromagnetickou precitlivenosťou” môže byť toto žiarenie nepríjemné, a zrejme aj škodlivé. Trpí ňou však len niekoľko ľudí z miliónu. Po novom ale predbežný výskum na zvieratách naznačuje isté negatívne účinky na zdravie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny tak klasifikuje inteligentné telefóny ako “možný karcinogén”. Štúdie a pokusy na zvieratách však nemusia nutne ukázať, že tieto slabé žiarenia škodia aj ľuďom.

Aká je prevencia?

Ak máte strach z týchto žiarení, a kvôli tomu obmedzujete používanie bezdrôtových zariadení, tak môžete skúsiť telefonické hovory cez hlasný reproduktor, alebo cez slúchadlá namiesto toho, aby ste si telefón prikladali priamo k uchu. Taktiež skúste spať ďalej od vášho Wi-Fi routra. Beriete vy tieto zariadenia ako možný karcinogén? Podeľte sa s vašimi názormi v diskusii!

24.5.2018
Zdroj: idropnews

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • niktos

  mne je to vzdy trosku smiesne, ked sa niekto stazuje na “wifi a zdravie”, pritom z vesmiru a slnka na nas ide tolko elektro smogu :) a tento elektro smog je tu s nami celu historiu ludstva, takze na zaklade evolucnej teorie by sme na nu mali byt zvyknuti/adaptovani.
  alebo len taky dlhy let v lietadle, take ziarenie clovek dostane ake cez wifi nedostane nikdy za cely svoj zivot.

 • Jano

  Trošku mätúce použiť obrázok mobilu so znakom rádioaktivity, vzbudzuje to dojem, že mobil na komunikáciu využíva napr. RTG žiarenie…pravda je však taká, že mobil využíva na prenos prevažne mikrovlné pásmo, ktorého frekvencie sú hlboko pod viditeľným spektrom, narozdiel od RTG žiarenia, ktorého frekvencie sú vysoko nad viditeľným spektrom. Pokiaľ v mobile nepašujete urán alebo podobnú dobrotu tak by mal byť váš dozimeter v pokoji :)

  • Tomáš Kanálik

   Obrázok je síce len ilustračný, ale určite vďaka za pripomienku :)

 • Lukas Vyletel

  Tieto typy žiarení samozrejme zvyšujú šancu na vznik nádoru a rakoviny. -> Citation needed. Kto to tvrdi, ze SAMOZREJME zvysuju sancu na vznik nadoru a rakoviny? Take samozrejme to rozhodne nie je, o com svedci fakt, ze ziaden vyskum preukazatelne nepotvrdil, ze by elektromagneticke ziarenia, ktorym sme bezne vystavovani, sposobovali rakovinu a ani aku konkretnu rakovinu.

  • Tomáš Kanálik

   Vďaka, vetu sme opravili :)

+