MojAndroid

V tomto momente je veľmi pravdepodobné, že ste v blízkosti Wi-Fi routra alebo smartfónu. Je známe, že tieto zariadenia sú zdrojom malej radiácie. Je ale táto hodnota pre nás nebezpečná a ohrozuje nás?

Čo spôsobujú tieto žiarenia?

Je hneď niekoľko štúdií o tejto teórii. Aby bolo jasné, každé bezdrôtové zariadenie vysiela rádiové frekvencie a elektromagnetické žiarenie a vďaka týmto žiareniam prenáša signál bez káblov. Tieto typy žiarení môžu teoreticky zvyšovať šancu na vznik nádoru a rakoviny. Pri dostatočne veľkých hladinách môžu dokonca aj spôsobiť poškodenie tkanív, napríklad popáleniny kože. Požadované úrovne na vznik týchto rizík sú omnoho vyššie, ako žiarenia z bezdrôtových zariadení v domácnosti. Zdravotnícke orgány na celom svete už zaviedli bezpečnostné normy pre všetky bezdrôtové zariadenia – od mikrovlniek až po smartfóny.

Sú pre nás smartfóny ohrozením?

Čo tvrdia experti?

Profesor radiačnej onkológie na Zdravotnej Univerzite vo Wisconsine, John Moulder, povedal v roku 2016 pre spoločnosť TIME, že žiarenie, ktoré dostávame z Wi-Fi routra je podstatne nižšie, ako je nebezpečná hranica. To znamená, že Wi-Fi routre nás v bežnom živote nijako neohrozujú. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdila podobné a v článku z roku 2006. Dospela k záveru, že “neexistujú žiadne presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že slabé signály z elektrických zariadení a bezdrôtových sietí spôsobujú nepriaznivé účinky na zdravie”.

Kto môže byť ohrozený?

Pravdou je, že pre ľudí s “elektromagnetickou precitlivenosťou” môže byť toto žiarenie nepríjemné, a zrejme aj škodlivé. Trpí ňou však len niekoľko ľudí z miliónu. Po novom ale predbežný výskum na zvieratách naznačuje isté negatívne účinky na zdravie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny tak klasifikuje inteligentné telefóny ako “možný karcinogén”. Štúdie a pokusy na zvieratách však nemusia nutne ukázať, že tieto slabé žiarenia škodia aj ľuďom.

Aká je prevencia?

Ak máte strach z týchto žiarení, a kvôli tomu obmedzujete používanie bezdrôtových zariadení, tak môžete skúsiť telefonické hovory cez hlasný reproduktor, alebo cez slúchadlá namiesto toho, aby ste si telefón prikladali priamo k uchu. Taktiež skúste spať ďalej od vášho Wi-Fi routra. Beriete vy tieto zariadenia ako možný karcinogén? Podeľte sa s vašimi názormi v diskusii!

24.5.2018
Zdroj: idropnews

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+