MojAndroid

Koľko Slovákov využíva smartfón a koľko hlúpy telefón? Ktorý mobilný operačný systém je najpopulárnejší? Aký systém preferujú mladí ľudia a aký seniori? Na tieto otázky odpovedá  spoločnosť Market Locator, ktorá sa zameriava na analýzu dát. Dáta vychádzajú z údajov od 2,9 milióna zákazníkov operátorov Orange, Telekom a O2. Ide iba o klientov, ktorí poskytli súhlas pre zber dát. 4ka zatiaľ do projektu zapojená nie je. Analýza vychádza z dát z mobilných sietí, nezávisí od toho, či klient využíva aj mobilný internet.

Náš tip
Pokrytie 4G sieťou na Slovensku rastie, Telekom rozširuje aj 4G+

Na Slovensku už je viac “smart” používateľov telefónov

Pred rokom bolo v prevádzke viacej mobilných telefónov s uzatvoreným operačným systémom alebo iným špecifickým riešením, inak povedané „non-smart mobilov“ v porovnaní s Android alebo iOS platformou. Za posledný rok sa ale situácia zmenila. V grafe sú znázornené podiely operačných systémov telefónov, ktoré sa prihlásili do siete troch najväčších mobilných operátorov na Slovensku v období 05/2017 – 04/2018. Smart telefóny s operačným systémom Android sú používané viac ako 55% Slovákov a takmer 10% využíva telefóny značky Apple. Tento radikálny nárast ide na úkor práve „non-smart“ telefónov, ktorí využíva dnes už iba tretina Slovákov, pritom pred rokom to bola polovica.

Aké operačné systémy používajú mladí a aký starší ľudia?

Podľa analýzy u mladých ľudí respektíve študentov do 26 rokov dominuje systém iOS so 65,73 percentami. U mladšej (26 až 45 rokov) a staršej (46 až 65 rokov) strednej generácie je to Android so 69,02 respektíve 58,74 percentami. U seniorov nad 65 rokov to sú telefóny bez operačného systému so 61,14 percentami, ale Android ma u nich už 34,66 percent.

Kde žije najviac sťahovačov?

Najviac používateľov mobilného internetu, ktorí prenesú mesačne viac ako 1 GB, je nie až tak prekvapivo v Bratislave. Za nimi nasledujú obyvatelia Žiliny a Košíc.

23.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+