MojAndroid

Jednou z najčastejších sťažností používateľov smartfónov je to, že sa časom stávajú pomalšími. Po pár mesiacoch pravidelného používania to už jednoducho nie je také, ako po rozbalení z krabičky. Vinu je možné zhodiť na hneď viacero vecí. Dokonca aj na samotného používateľa. Ako to teda je? Informuje portál HowToGeek.

Za pomalý smartfón často môže aj samotný používateľ

Asi najhlavnejšou vecou, prečo sa mobilné telefóny časom spomaľujú, sú samotné aplikácie a ich aktualizácie. Softvér je stavaný pre určité verzie operačného systému Android a sú čím ďalej tým náročnejšie na hardvérové špecifikácie. Vývojári svoje výtvory budú v budúcnosti testovať predovšetkým na novších zariadeniach a pre to vaše, staršie, možno už nebude daný softvér dostatočne optimalizovaný, respektíve váš procesor a operačná pamäť nemusia stačiť pre plynulé používanie najnovších aplikácií a hier.

Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy A53 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nevinne v tom nebude ani americký gigant Apple. V minulosti sám potvrdil, že svoje iPhony úmyselne spomaľuje na predĺženie životnosti batérie. Na druhú stranu je v niekoľkých prípadoch vinníkom aj samotný používateľ. Áno, naše smartfóny starnú, no pre zachovanie ich výkonu sa dá niečo urobiť. Najväčšou chybou je ponechávanie si nainštalovaných viacero aplikácií, ktoré nepoužívate.

vivo X80 Pro displej menu
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Veľké množstvo fotografií a videí v internej pamäti smartfónu taktiež nie je najlepším riešením. Odporúča sa premazávanie zlých záberov a následné zálohovanie na cloud, do počítača či na externý ukladací priestor. Z telefónu by sme ich následne postupne vymazávali za predpokladu, že svoje cenné dáta máte zálohované na minimálne dvoch rozličných úložiskách. Dôležité je čistiť aj priečinky so stiahnutými súbormi či snímkami obrazovky. Veľa dát akumuluje aj vás webový prehliadač.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak je vaše zariadenie už veľmi pomalé, rozhodne si všetko presuňte napríklad do počítača a podniknite obnovenie továrenských nastavení. Následne si to mobilu dajte späť len potrebné veci a rozmyslite si, ktoré aplikácie si ponecháte. Pokročilejší používateľ si na smartfón časom nahrá alternatívnu ROM (prípadne alternatívny kernel), ktorá skutočne dá telefónu nový život na ďalšie mesiace alebo až roky.

Náš tip
V Android smartfónoch sa zvyknú objaviť reklamy. Teraz budú aj v iPhonoch

19.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+