MojAndroid

Rok 2014 sa ešte neskončil, no väčšina výrobcov smartfónov už predstavila všetky svoje tohtoročné modely. Pre fanúšikov to znamená, že sa môžeme zamyslieť nad tým, čo asi nám prinesie budúci rok a akým smerom sa budú uberať mobilné technológie o niekoľko mesiacov. Jedným z prvých náhľadov do budúcnosti sú nové čipy na spracovávanie hlasu, ktoré nesú označenie eS804 a eS853. Tieto novinky by mali byť schopné rozoznať hlas na vzdialenosť piatich metrov a budú aj schopné správne interpretovať príkazy v prípade, že ich zadáte počas prehrávania hudby alebo videí.

Ďalšou novinkou, ktoré tieto čipy prinesú, bude takzvaný hlasový kompas. Ten umožní rozpoznávanie polohy mikrofónu v závislosti od hlasu, čo umožní vytváranie zaujímavých interaktívnych hier. Spoločnosť Audience, ktorej technológie používajú vo svojich zariadeniach výrobcovia LG a Samsung, zasa priniesla vylepšenia týkajúce sa rozoznávania kľúčových slov (OK, Google…). V budúcom roku sa dočkáme aj zavedenia noviniek, ktoré umožnia lepšie potlačenie nežiaducich zvukov a vylepšia telefonovanie v náročných podmienkach.

Google_Now_vs__Siri_vs__Cortana_-_YouTube

Všetky tieto inovácie majú potenciál priblížiť hlasové ovládanie aj tým užívateľom, ktorí sa tomu doteraz stránili. Vlani zlepšila hlasové ovládanie Motorola Moto X, ktorá priniesla inovatívne ovládanie, no v našich končinách bolo náročné sa k nej dostať. Hlasové ovládanie sa snaží zdokonaliť aj Google v systéme Android, pričom samotný Google Launcher umožňuje spustenie aplikácie Google Now hlasovým príkazom z ktorejkoľvek domovskej obrazovky. Napriek všetkým týmto novinkám nie je hlasové ovládanie také rozšírené, ako si to možno technologické spoločnosti predstavujú. Uvidíme, ako sa osvedčia pripravované novinky v budúcom roku a či pomôžu k tomu, aby viac užívateľov komunikovalo so svojimi zariadeniami pomocou hlasových príkazov.

Zdroj: PC Magazine via PhoneArena

6.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+