MojAndroid

Vo svete umelej inteligencie a nespočetných technologických vynálezov, ktoré sa každoročne dostávajú na trh, by človeka už nemalo nič prekvapiť. Najnovšie to potvrdzujú aj vedci, respektíve profesori Texaskej univerzity v Dallase. Vytvorili čip pre smartfóny, ktorý dokáže pomocou senzorov vyobrazovať aj objekty za prekážkami. Funguje ale na inom princípe ako röntgenové snímky. Informuje o tom internetový portál LiveScience.


Mohlo by vás zaujímať:


Ako tieto čipy fungujú?

Nová technológia pre smartfóny, v podobe čipu, pozostáva z troch senzorov, ktoré vysielajú a prijímajú vysokofrekvenčné rádiové signály. Keď dorazia k objektu, vrátia sa v zosilnenej podobe naspäť a s pomocou ostatných komponentov v telefóne sa na displeji vyobrazia objekty, skryté za určitým povrchom. Dôležité je poznamenať, že doslovne nejde o röntgenovú technológiu, jej vynálezcovia ale používajú tento výraz.

Vedci z Texaskej univerzity vytvorili “röntgenový” čip pre smartfón | Zdroj: LiveScience

Senzory sú značne malého rozmeru, dosahujú len 0.5 mm². Dajú sa tak prirovnať k jednému zrnku piesku. Prerobiť ich do takejto veľkosti dalo ale vedcom zabrať, trvalo im až 15 rokov, kým dosiahli rozmer, ktorý sa zmestí do smartfónu.

Technológia má svoje limitácie

Ak si predstavujete nejaký superčip z akčných filmov, musíme vás sklamať. Testy zatiaľ úspešne prebehli na objektoch skrytých za kartónom, na vzdialenosť jedného centimetra. Celkovo by však podľa vedcov limitácia mala siahať do cca 2.5 centimetra od skenovaného objektu. Vďaka tomu bude technológia chránená pred zneužitím cudzími osobami, ktoré by chceli niečo zisťovať na diaľku.

Do budúcna ale plánujú čipy, ktoré by vedeli dosiahnuť až na vzdialenosť 13 centimetrov. V každodennom živote by našli využitie pri kontrolovaní obsahu obálok, či balíkov. Pomohli by aj pri hľadaní káblov za stenou, napr. pri prerábaní domu a vyhľadávaní prasknutého potrubia. Využiť by sa dali aj v zdravotníctve a samotní vedci z Dallasu ich porovnávajú k technológii, ktorá sa využíva na letiskách pri kontrole batožiny.

Ako rýchlo sa technológia dostane do predaja spolu so smartfónmi, to ešte nevieme.

Náš tip
NFC nemusí slúžiť len na bezkontaktné platby. Jeho možnosti sú oveľa širšie

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+