MojAndroid

Smartfóny s duálnymi fotoaparátmi sa stávajú čoraz populárnejšie. Podľa spoločnosti Counterpoint by ich počet tento rok mal rásť raketovým tempom. Do konca tohto roka sa totiž očakáva, že duálny snímač bude použitý vo viac ako 300 miliónoch zariadeniach. To predstavuje medziročný nárast o 400%.

K použitiu duálneho fotoaparátu sa prikláňa stále viac výrobcov a postupne začínajú byť bežnou záležitosťou aj u lacnejších zariadení. Celé to pritom začalo už v roku 2011, kedy LG Innotek dodal prvý duálny fotoaparát pre LG Optimus 3D – ten slúžil pre vytváranie 3D fotografií. Neskôr sa podobná zostava objavila aj v HTC Evo 3D. Znovuzrodenie prišlo potom s novým HTC One M8 a neskôr s ďalšími modelmi. Duálne fotoaparáty však svoje čaro ukázali najmä s príchodom Huawei P9, či iPhone 7 Plus.

Samozrejme, obľube smartfónov s duálnymi snímačmi sa tešia aj výrobcovia komponentov. LG Innotek, ktorý je hlavným dodávateľom pre Apple a LG, zaznamenal v poslednom štvrťroku minulého roka rekordné zisky a inak by tomu nemalo byť ani tento rok.

Zdroj: phonearena

17.2.2017
 • Mato

  Pls vysvetlí mi niekto hlavné výhody duálnych fotoaparátov oproti bežným? Z toho, čo mi našiel Google moc múdry nie som :-(

  • Cephei

   Žeby kvalita fotiek? ;)

   • Mato

    To akože keď spravím dve fotky rovnakým foťákom, tak budem mať 2x tak dobrú fotku? :-D Ako som napísal Adamovi vyššie, záleží aké senzory tam výrobca použije, túto info by mali mať duálne foťáky povinne… :-)

    • asdf

     Skusim vysletlit. ked spravis 2 fotky rovnakym fotakom z tej istej pozicie tak ano, budes mat vo vysledku lepsi fotku. Ale nie 2x samozrejme, len ta foto bude obsahovat o cosi menej sumu. (Vysvetlenie: sum je informacia rozmiestnena nahodne po obraze, t.j. na kazdej foto je trosku inde – a teda ak spravis vela rovnakych foto a spriemerujes, tak sa tejto nahodne rozmiestneje informacie zbavis, a ostane len cisty obraz t.j. pozadie, ktore je samozrejme vzdy na rovnakej pozicii. Cim viac foto spravis a spriemerujes dokopy, tym viac klesa sum – presnejsie je to odmocnina. T.j. ak spravis 2 foto z rovnakej pozicie, vysledok bude 1.4x menej sumu. Keby spravis 9, je to 3x menej sumu. Atd atd…). Precitaj si nieco o „computional photography“

     Huawei to ma este vylepsene tym, ze 1 senzor je ciernobiely, t.j. zachyti o 1/3 viacej svetla (pretoze farebny senzor ma pred sebou RGB matricu, ktora „robi“ farbu, ale zozerie tretinu svetla).

     Suma sumarum, dulany fotoaparat je o cosi lepsi – ale je to len zaciatok. Realne by si videl vyrazne zlepsenie az keby mali telefony aspon 4-9 senzorov. Vtedy by si oci otvaral, aky je tam rozdiel ;) A sem to cele smeruje, davam tomu cca 5 rokov.

     • Mato

      Super vysvetlenie, díki!

  • Bokeh efekt, širokouhlý záber, lepšie zachytenie svetla(v prípade p9) ..stačí?

   • Mato

    Pozrel som si P9, díki za tip. Monochromatický druhý senzor dáva zmysel pre niektoré účely, chýbajúca stabilizácia… chýba :-) OK, princíp som pochopil, záleží na výrobcovi aké senzory skombinuje a čo z toho dokáže užívateľ získať, chcelo by to, aby vždy popisovali typy použitých senzorov, lebo samotný názov „duálny fotoaparát“ nie je zárukou ničoho.

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+