MojAndroid

Už vieme, že používatelia mobilných zariadení nielen so systémom Android dokážu využívať rôzne pokročilé spôsoby interakcie so smartfónom, či už sa jedná o službu Google Now alebo Smart funkcie Samsungu. Avšak, čo by ste povedali na to, keby váš smartfón dokázal rozoznávať vôňu? Podľa najnovších informácií, pracuje spoločnosť Adamant Technologies na čipovej sade, ktorá dokáže vnímať čuch či chuť a previesť tieto zmysly do digitálnej podoby. Podľa výkonného riaditeľa Sama Khamisa, ich systém využíva kombináciu približne 2000 malých senzorov na identifikáciu vône. Čip bude vďaka tomuto počtu senzorov citlivejší, ako rovnaké zmysly priemerného človeka.

smartfony bude vediet rozoznat vone

Ak zoberieme do úvahy fakt, že existuje nespočetné množstvo rôznych druhov vôní, pričom niektoré z nich sa veľmi neodlišujú, vytvoriť taký dokonalý prístroj ako ľudský nos, je veľmi obtiažne. V dnešnej dobe existuje množstvo rôznych počítačových senzorov, ktoré dokážu odhaliť prítomnosť napríklad nebezpečných plynov a rozoznať rôzne chemikálie. Problém takéhoto riešenia je v tom, že človek dokáže rozoznať napríklad skazené mlieko alebo horúcu pizzu, čo je v prípade počítačov náročné a sofistikované.

Adamant Technologies dúfa, že v priebehu pár rokov dokáže uspokojiť praktické aplikácie, medzi ktoré zaradila aj detekciu Helitózy, teda zápachu z úst. Podľa Kahamisa, je práve toto jedna z vecí, ktoré vám nepovedia ani vaši najbližší priatelia. Aplikácia vás však nebude len varovať, ale povie vám aj čo zápach spôsobilo.

Spoločnosť plánuje vydať  v priebehu jedného až dvoch rokov aplikáciu pre zariadenia od Applu, no je len otázka času, kedy sa dostanú aj na Android. V súčasnej dobe sa sústredí na masovú produkciu ich čipov v továrni v Austine v Texase.

Zdroj: businessinsider

28.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+