Nie je žiadnou neznámou, že posledné roky sa experimentuje s tzv. vodopádovými displejmi. Tie majú za cieľ zväčšiť použiteľnú plochu zariadenia tým, že displej nebude mať viditeľné rámčeky, ale bude pekne zahnutý. Výrobcovia sa tieto limity snažia prekonať, ale narážajú na hardvérový problém v podobe tlačidiel.
Prvé pokusy sme tu už mali
Inžinieri vo veľkých firmách sa aj v tejto chvíli snažia vymyslieť riešenie, ako odstrániť tlačidlá a rozšíriť tak plochu obrazovky. Prvé prototypy smartfónou bez tlačidiel sme videli už minulý rok. Spomenieme napríklad Apex 2019, ktorý mal byť bez tlačidiel a portov, ale skončil len ako prototyp.
Tento rok to výrobcovia skúšajú opäť, napr. na nedávno predstavenom vivo NEX 3, ktorý nemá ani jedno tlačidlo. Namiesto toho má vyhradenú plochu displeja na mieste, kde sa väčšinou nachádza tlačidlo, ktoré po stlačení funguje presne ako tlačidlo. Napríklad cez tú plochu vypnete alebo zapnete zariadenie či upravíte hlasitosť. Technológia má svoje muchy, ale vie už identifikovať aj náhodné stlačenia.
Spojenie firmy Sentons a Foxconn
Sentons predstavuje svoj SDS (softvérom definovaný povrch) panel tlačidiel, ktorých úlohou je nahradiť fyzické tlačidlá a vylepšiť aktuálnu technológiu. Spoločnosť oznámila spojenie s firmou Foxconn, ktorá je v smartfónovom svete známa, takže to zrejme naberá reálne kontúry. Tento panel tlačidiel by mal priniesť vyššiu flexibilitu v porovnaní s bežnými tlačidlami na obrazovke.
Softvér umožní tvorbu a úpravu tlačidiel, napr. na zapnutie/vypnutie obrazovky, zmeny hlasitosti a iné. Celé to funguje na základe 1,9 palcovej plochy na okraji obrazovky, pod ktorou sú umiestnené miniatúrne ultrasonické senzory. Ako to celé funguje môžete vidieť v krátkom videu:
Posledné roky vidíme trend odstraňovania mechanických súčastí. Zmizol 3,5 mm jack, zmizli aj dočasné slajdery či vysúvacie mechanizmy kamier a teraz možno zmiznú aj tlačidlá. Čo si myslíte je to dobré riešenie? Má to budúcnosť?

Huawei Mate 30 Pro nemám “Volume buttons” už pol roka. Vyskúšané, funguje pomerne dobre…
Fakt nechápem praktický význam tzv. vodopádovej obrazovky. Ešte pre efekt – áno. Dizajn je to pekný, ale aby som si otáčal telefón, lebo čítaný text mi padá dolu vodopádom… Prípadne dávať pozor na to ako ho držím keď telefonujem…aby som akože nič nestlačil… fakt zvláštne. A aj tak, plocha, ktorá sa získa odstránením tlačidiel bude zas len vyhradená na senzory pre imaginárne tlačidlá a na iné sa nebude dať využiť.
Tu opäť ide len o čísla, bude úžasné, keď niekto do klasifikácie napíše – náš displej má využiteľnú plochu 110%. – úplne ako matematicky nemožné 300% zľavy v obchodoch.
Prečo? Áno chápem, marketing a tieto veci.. Prachy vládnu svetu. Ale aký to bude mať praktický význam? Už sa vidím, ako budem nadávať, lebo nebudem vedieť tlačidlo nahmatať!
Jasné, veď kto by nechcel mať celý telefón pokrytý dotykovou plochou s ľahko rozbitým sklom… nech ho ani nemôžete poriadne chytiť pretože niečo omylom stlačíte. Fyzické tlačidla teraz zabraňujú aby ste stlačili bočné tlačidlo v prípade že iba uchopíte telefón .. ako tomu zabránia tieto blbosti??
Ide čisto len o marketing a blbých ľudí ktorí to kupujú. Je to rovnaká sprostosť ako zahnutý displej.