MojAndroid

Nie je žiadnou neznámou, že posledné roky sa experimentuje s tzv. vodopádovými displejmi. Tie majú za cieľ zväčšiť použiteľnú plochu zariadenia tým, že displej nebude mať viditeľné rámčeky, ale bude pekne zahnutý. Výrobcovia sa tieto limity snažia prekonať, ale narážajú na hardvérový problém v podobe tlačidiel.

Prvé pokusy sme tu už mali

Inžinieri vo veľkých firmách sa aj v tejto chvíli snažia vymyslieť riešenie, ako odstrániť tlačidlá a rozšíriť tak plochu obrazovky. Prvé prototypy smartfónou bez tlačidiel sme videli už minulý rok. Spomenieme napríklad Apex 2019, ktorý mal byť bez tlačidiel a portov, ale skončil len ako prototyp.

Tento rok to výrobcovia skúšajú opäť, napr. na nedávno predstavenom vivo NEX 3, ktorý nemá ani jedno tlačidlo. Namiesto toho má vyhradenú plochu displeja na mieste, kde sa väčšinou nachádza tlačidlo, ktoré po stlačení funguje presne ako tlačidlo. Napríklad cez tú plochu vypnete alebo zapnete zariadenie či upravíte hlasitosť. Technológia má svoje muchy, ale vie už identifikovať aj náhodné stlačenia.

Spojenie firmy Sentons a Foxconn

Sentons predstavuje svoj SDS (softvérom definovaný povrch) panel tlačidiel, ktorých úlohou je nahradiť fyzické tlačidlá a vylepšiť aktuálnu technológiu. Spoločnosť oznámila spojenie s firmou Foxconn, ktorá je v smartfónovom svete známa, takže to zrejme naberá reálne kontúry. Tento panel tlačidiel by mal priniesť vyššiu flexibilitu v porovnaní s bežnými tlačidlami na obrazovke.

Softvér umožní tvorbu a úpravu tlačidiel, napr. na zapnutie/vypnutie obrazovky, zmeny hlasitosti a iné. Celé to funguje na základe 1,9 palcovej plochy na okraji obrazovky, pod ktorou sú umiestnené miniatúrne ultrasonické senzory. Ako to celé funguje môžete vidieť v krátkom videu:

Posledné roky vidíme trend odstraňovania mechanických súčastí. Zmizol 3,5 mm jack, zmizli aj dočasné slajdery či vysúvacie mechanizmy kamier a teraz možno zmiznú aj tlačidlá. Čo si myslíte je to dobré riešenie? Má to budúcnosť?

Kúpili by ste si smartfón bez hardvérových tlačidiel?

Loading ... Loading ...
13.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+