MojAndroid

Zdroje blízke taiwanskému výrobcovi čipov TSMC hovoria o tom, že táto spoločnosť v spolupráci s MediaTek-om aktuálne pracuje na vývoji 7 nm technológie, ktorá umožní výrobu 12-jadrových procesorov pre mobilné zariadenia. Nové procesory by mali byť výkonnejšie, pričom opäť prinesú vyššiu energetickú efektívnosť.

Honba za číslami by v tomto prípade mala priniesť aj reálne vylepšenia, o čom však nie sme v tomto momente presvedčení. MediaTek je pre nás niečo ako AMD v oblasti počítačov – konkurentom sa vyrovná len zdvojnásobením počtu jadier (výnimkou je najnovší procesor AMD Ryzen, ktorý je “len” 8-jadrový, no prináša naozaj brutálny výkon). Najnovším počinom spoločnosti MediaTek je čip Helio X30, ktorý by mal byť dostupný koncom roka a ponúkne 10-jadrovú architektúru.

Náš tip
MediaTek Helio X30 je nový, 10-jadrový CPU pre high-end zariadenia

Okrem TSMC a MediaTeku pracuje na vývoji 7 nm výrobnej technológie výroby mobilných čipov aj Samsung. Ten je v oblasti mobilných CPU trendsetterom už určitú dobu, a tak nás to nijak neprekvapuje. Prvé 12-jadrové procesory by pre mobilné zariadenia mali byť dostupné v polovici roku 2018, možno jeden z nich uvidíme aj v modeli Samsung Galaxy S9. Tipujeme, že pôjde o 3 x 4-jadrový čip, pričom každá štvorica jadier bude určená pre inú skupinu procesov. Radi sa ale necháme prekvapiť.

Zdroj: PhoneArena

10.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+